5 + 7 tipů pro rychlý mozek (nejen na mateřské) + TEST

Co jsem to chtěla, kam jsem to šla, jak se to říká, když..? Nejen maminky na mateřské si stěžují, že jim to nemyslí. Na mateřské totiž náš mozek nedostává dostatek potřebných podnětů a nevyžadují se po něm takové činnosti, jako když jsme byly v práci. S malými dětmi je to nekončící kolotoč úklidu, vaření, přebalování, uspávání, procházek na hřiště a dalších monotónních činností…

Naštěstí děti se úderem 4.-5. roku věku snaží pro trénink našeho mozku udělat všechno možné a dávají nám záludné otázky. A tak se maminky někdy chtě-nechtě začnou vzdělávat, protože zjistí, že na zcela jednoduchou otázku vlastně neznají odpověď.

Navíc se díky zálibám svých dětí zdokonalují v takových detailech, že se ostatní diví. Já se například vyznám v lokomotivách a vlacích všeho druhu 🙂 a navíc si pamatuji všechny hlášky a písničky z výukových videí a pohádek na Youtube. 🙂

Proč a jak trénovat náš mozek

Ale abychom zlepšovali (nejen maminky) funkce našeho mozku, rychle se zařadily do pracovního procesu, ale také se nemuseli bát demence, je dobré vědět, jak ho můžeme celkem jednoduše trénovat každý den.

Nejdřív bychom ale měli vědět, jak jsme na tom, a proto…

Začneme testem

  1. Barevný text

Na obrázku vidíte barevný text a vaším úkolem je nahlas říct název barvy, nikoli přečíst slovo. Je to poněkud náročné, protože receptory pro vnímání textu jsou v levé hemisféře (u praváků) a pro vnímání barev v pravé hemisféře.

Opakováním tohoto úkolu:

  • zlepšujeme spolupráci obou hemisfér (vznikají nové a pevnější vazby mezi neurony)
  • zlepšujeme koncentraci, pozornost
  • snižujeme údajně i riziko Alzheimerovy demence.

  1. Číselná tabulka

Na obrázku vidíte číselnou tabulku a vaším úkolem je najít číslo 1, poté 2 atd. až do 25 a to vše stihnout za 30 sekund.

Opakováním tohoto úkolu (tabulek existuje celá řada – zadejte do vyhledávače „Schulte table“):

  • zlepšujeme rychlost příjmu a zpracování informací
  • zlepšujeme své periferní vidění.

  1. Gesta

Na svých rukách udělejte gesta: vpravo – symbol „V“ (=vítězství), vlevo – symbol pro vynikající (spojit palec s ukazovákem do kroužku, ostatní prsty natažené). A nyní gesta na rukách opakovaně prohoďte, nejdříve postupně, a pokud to budete zvládat i u obou rukou najednou.

Opakováním úkolu:

  • zlepšujeme pozornost
  • učíme se rychle přeorientovat z 1 úkolu na druhý.
  1. Synchronizované psaní

Vezměte si 2 papíry a 2 tužky a kreslete zároveň oběma rukama jiný obrazec (např. levou rukou kruh, pravou čtverec). Pokud se vám to daří, můžete kreslit i zrcadlový obrazec, slova či dokonce celé texty.

Opakováním úkolu:

  • učíme mozek zvládnout více úkolů současně (tzv. multitasking)
  • stimulujeme činnost obou hemisfér.

Tak co, jak jste na tom? 🙂

Tajné tipy pro zdravý mozek

  1. Super-potraviny pro mozek

  • granátová jablka, třešně, borůvky, celer, šalvěj, kari, zelený a bílý čaj, fazole a luštěniny vůbec, jablka (denně jezte), zázvor, omega-3 (ryby, semínka, oříšky), špenát, olivy, rozmarýn, rajčata, červené hrozno (pro resveratrol), káva (pravá, kvalitní), peckoviny (meruňky, třešně, švestky…), cibule, česnek…
  • zvyšte příjem rybvyhněte se ale druhům: konzervovaný tuňák, filety z tuňáka, humr, kapr, platýs, mořský a říční okoun, treska, hejk, halibut, makrela, žralok, mečou, tlamoun; vhodné jsou: tuňák bílý (čerstvý nebo konzerva), siven alpský (farma), okoun barramundi (farma), losos stříbrný (farma), losos aljašský (divoký), slávky a ústřice z farem, tichomořské sardinky (divoké), kreveta Pandalus borealis (divoký), pstruh duhový (farma)
  • panenský za studena lisovaný chia olej (vyrábí se ze šalvěje – snižuje laktaci, takže pro kojící ne) – chia v mayštině znamená síla – má nejvyšší koncentraci omega-3 a omega-6 mastných kyselin a lžička chia oleje obsahuje tolik vápníku jako 2 šálky mléka; olej podporuje vstřebávání vitamínu D, E a K, zlepšuje koncentraci, paměť a náladu a pomáhá proti Alzheimerově chorobě

  • minimalizujte množství přijatého cukru a umělých sladidel (aspartam, acesulfam K, sacharin – proč, najdete v článku „Tajemství éček odhaleno: Bezpečná, nebo nebezpečná?“>>)
  • dávejte pozor na velké výkyvy hladiny glykémie (cukru v krvi) – tyto výkyvy snižuje skořice (zkuste třeba přidat do kávy) mající protizánětlivé a antioxidační účinky; syrová či lehce povařená zelenina; ocet (např. do salátové zálivky; klidně i jablečný); čaj (zvláště černý či bílý) snižuje absorpci cukru v tenkém střevě; červené víno snižuje absorpci cukru i jeho produkci v játrech
  • vyhněte se neurotoxinu glutamátu (proč a jak ho spolehlivě poznat najdete v tomto článku>>)
  • snižte množství zkonzumovaného masa
  • 1 porce sóji denně údajně pomůže lépe myslet – sója ovšem musí být fermentovaná (tempeh, miso, natto; příp. tofu a edamame, které sice nejsou tak zdravé, ale jsou lepší než ty průmyslově zpracované); ideální je bio kvalita a bez genetické modifikace
  1. Chemie na minimum

Chemie kolem nás

  1. Dostatek pohybu

  • snižte stres a více si užívejte zábavy, sportujte, dopřejte si dostatek pohybu nebo alespoň procházek – ideální sporty patří do kategorie body and mind jako je taj-či, čchi-kung, jóga, karate, powejóga, ale každý sport a pohyb je lepší než sezení u televize 🙂
  1. Kvalitní spánek a správné osvětlení

  • dodržujte 8 hodin spánku denně (uvádí se jako ideální 22.hod. – 6.hod.) v zatemněné místnosti
  • ráno rozsviťte všechna světla, vytáhněte žaluzie a vystavte oči dennímu/slunečnímu světlu
  • ráno, dopoledne či v době oběda se běžte projít; v kanceláři mějte pracovní stůl u okna
  • dopoledne s výhodou použijte LED osvětlení (modré světlo vás probere) a s vysokou hodnotu Kelvinů (4100 K)
  • odpoledne a hlavně večer naopak snižte intenzitu osvětlení (2900 K), nepoužívejte stropní světlo, ale světelný zdroj v úrovni očí (např. podsvícení kuchyňské linky nebo stolní a nástěnné lampy): imitujeme polohu Slunce (během dne je na hlavou – stopní svítidlo, k večeru klesá – nástěnná lampa, večer zapadá – stolní lampičky)
  • snižte používání digitálních technologií (mobil, tablet, PC…) včetně sledování televize, zvláště po 19.hodině – proč si dávat pozor na LED osvětlení PC, mobilů a elektroniky po západu slunce a jaké osvětlení vybrat se dozvíte ve článku „Tajemství jménem melatonin aneb, Když světlo škodí zdraví“>>
  1. Vhodné doplňky stravy 

7 tipů, jak jednoduše každý den trénovat mozek

  1. Denní rituály jako čistění zubů, ale i žehlení či krmení provádějte svou nedominantní rukou… 
  2. Rutinní činnosti jako třeba sprchování provádějte se zavřenýma očima a orientujte se jen podle hmatu…
  3. Sledujte filmy (televizní zprávy, pohádky či instruktážní videa…) bez zvuku a snažte se podle gest a výrazu poznat, o čem lidé mluví…
  4. Bavte se a setkávejte s různými lidmi – sociální kontakty mají pozitivní vliv na mozek… Samozřejmě úkol posunete na vyšší level, pokud budete s lidmi mluvit v cizím jazyce…
  5. Čtěte více knih a střídejte i způsoby čtení – v duchu, nahlas, audiokniha…
  6. Trénujte paměť – třeba pexesem, hrami, hádankami či básničkou….
  7. Učte se stále nové věci (na tématu nezáleží, zkrátka to, co vás zajímá) – nejen vědomosti, ale také nové dovednosti

Jak ještě trénovat mozek

  • Měňte trasy, kudy jezdíte do práce, obchody, kde nakupujete a zkrátka objevujte nové…
  • Vyměňte si pozice u stolu – budete sedět vedle někoho jiného, budete mít jiný výhled na kuchyň a i slánka bude jinde…
  • Vyhněte se tzv. multitaskingu neboli neřešte naráz více věcí (je prokázáno, že to snižuje naši pozornost a výkonnost), ale soustřeďte se na jednu činnost a po jejím vyřešení se vrhněte na další – to je výzva po maminky malých dětí, které se multitaskingu hned tak nevyhnou 🙂
  • Opakujte úkoly 1 – 4 z testu a najděte či vymyslete si klidně i jejich modifikace…

Zájemcům vřele doporučuji knihy „Jasná mysl“, „Nastartujte mozek za 60 sekund“ a pro rodiče „Rozvíjejte naplno mozek svého dítěte“…

Tak tréninku mozku zdar! 🙂

Líbil se Vám článek?

Chcete se dozvědět víc o dětské psychice, chování, vývoji, podpoře vzdělávání (znalosti, řeč, kreslení…), přístupech k dětem, ale také podpoře pohybového vývoje? Přečtěte si NOVÝ e-Book „Zdravý vývoj dítěte: Psychika a pohyb“ vytvořený maminkou-lékařkou!

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství

Zdroje a doporučená literatura:

Rozvíjejte mozek svého dítěte naplno – Daniel J. Siegel

Nastartujte mozek za 60 sekund – Michelle Schoffro-Cook

Světlonoš a odborník na osvětlení a jeho vliv na lidské tělo Hynek Medřický – https://www.medricky.cz/

Doba jedová 1 a 2 – prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

Maminka-lékařka se zkušeností s léčbou neplodnosti (první miminko máme z IVF, ale druhé z přirozeného otěhotnění!) a vášní pro zdraví bez "chemie". Nadšená propagátorka Nevýchovy, která si užila krásné těhotenství i porod a zvládla strasti počátku mateřství se ctí. Autorka e-průvodce pro páry plánující miminko "Naše vítězství nad neplodností aneb 12 tipů, jak zvládnout umělé oplodnění", e-průvodce těhotenstvím a přípravou k porodu "Konečně těhotná aneb Jak mít pohodové šestinedělí a zvládnout porod s úsměvem", e-průvodce komplexní péčí o miminko"Deník novopečené maminky aneb Jak přežít šestinedělí a užívat si mateřství". "S intuicí, rozumem i humorem Vás provedu mateřstvím již od plánování miminka." Jak a proč jsem se stala z neplodné lékařky maminkou blogerkou si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů