Pitný režim při kojení aneb Jak vybrat vhodný kojící čaj

Při kojení je potřeba dostatečný pitný režim, a to alespoň 3 litry denně vypité po menších dávkách, protože tak organismus více vody zadrží a nezvyšuje tolik tvorbu moči.

Čistá neperlivá voda jako základ pitného režimu (nejen při kojení)

Nedostatečný příjem tekutin může způsobit únavu, podrážděnost, bolesti hlavy, zácpu či hromadění odpadních látek, protože vodu potřebu každá buňka našeho těla ke své činnosti, takže i buňky podílející se na detoxikaci. Ano, vodu, takže základem pitného režimu by měla být v drtivé většině čistá, neperlivá voda. Čaje, džusy a další nápoje jsou jen doplňkem, a to nejen u kojících.

Ideální pramenitá voda, ale pokud nechcete kupovat a tvořit tuny plastového odpadu, je to trochu problém. Takže výborným řešením je filtrovaná voda z vodovodu. Více ve článku „Jak se uzdravit díky vodě aneb Živá voda existuje“, kde najdete další tipy, jak pít kvalitní vodu.

Možná vás překvapí, že 98% populace trpí v různé míře dehydratací, která se projevuje nejrůznějšími potížemi a onemocněními včetně potížemi s krevním tlakem, alergiemi či trávicími a kožními problémy. Proto zvýšit pitný režim přes 3 litry denně, zvláště máte-li vyšší energetický výdej, rozhodně neuškodí. Ovšem je důležité, aby to byla čistá neperlivá voda.

Pro kojící maminky je ale důležitá i informace, že nadbytek tekutin může zvyšovat produkci prolaktinu a zhoršovat otok prsního dvorce a tím dělat miminku potíže s kojením.

V době kojení (on-line kurz kojení + poradnu najdete zde) je potřeba ale také správný výběr tekutin, stejně jako výběr vhodného kojícího čaje, protože…

Kojící čaj: Není čaj jako čaj!

Kojící čaj je jednou z možností, jak nejen doplňovat pitný režim, ale i jak podpořit laktaci a zlepšit trávení miminka. Zvláště u maminek po císařském řezu či předčasném porodu trvá déle, než se laktace rozjede, a proto je potřeba laktaci včas podpořit – ideálně už v porodnici.

Kojící čaj je ale potřeba dobře vybírat, protože každý čaj má jiné složení bylinek, a tedy i účinků.

Ne každý kojící čaj totiž zvyšuje laktaci!

Laktaci zvyšuje především čaj obsahující jako hlavní složku (je uvedena ve složení na prvním místě) některou z těchto bylinek:

  • pískavici řecké seno,
  • jestřabinu,
  • benedikt lékařský.

Další přísady jako je koření fenykl, anýz, kmín či meduňka mají především pozitivní vliv na trávení – maminky i miminka. Ovšem i fenykl a kmín (i anýz) mají určité laktaci stimulující účinky, které jsou ovšem ve srovnání s výše uvedenou trojicí jen mírnější.

Vyplatí se investovat do čajů v bio kvalitě bez pesticidů a dalších škodlivin. Já si oblíbila tento kojící čaj od Apotheke bio. Tato značka má i řadu čajů pro miminka v bio kvalitě.

Tady je pár příkladů kojících čajů a jejich složení, se kterými mám také dobrou zkušenost.

Tekutiny vhodné pro pitný režim při kojení

  • neperlivé a neslazené nápoje (např. domácí limonády, ale pozor na mátu, která, stejně jako šalvěj /i chia/, snižuje laktaci), základem je voda
  • bylinný a přirozeně bezkofeinový čaj rooibos, který podporuje imunitu a pozitivně působí na alergie a ekzémy
  • ovocné, příp. zeleninové šťávy musí být kvalitní, bez konzervantů a umělých barviv, ale také umělých sladidel (aspartam, acesulfam K atd.), vodou ředěné, lépe z nealergizujícího ovoce (hrozno, jablko, hruška apod. X pozor na citrusy, jahody, ananas, kiwi apod.)

Tekutiny nevhodné při kojení

  • perlivé nápoje (mohou způsobit nadýmání maminky i miminka)
  • slazené limonády a kolové nápoje (cukr, umělá sladidla, konzervanty a barviva, stimulanty v kolových nápojích)
  • káva (kofein stimuluje miminko a způsobuje podrážděnost, neklid a nespavost – homeopatika na nespavost miminek najdete zde) – je možné nahradit bezkofeinovými kávovými nápoji či meltou
  • alkohol při kojení vhodný není – chcete-li trochu piva na podporu trávení, dejte si nealkoholické, a když máte chuť na víno, zkuste nealkoholické víno! 😊

Dárek nejen pro kojící maminky – 10% SLEVA NA DEALKO VÍNO!

Víno obsahuje nejen antioxidanty, ale také řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků. Jenže těhotné a kojící maminky (nebo všichni, kteří se loni přidali k naší výzvě „alkohol-free rok 2020“) si alkohol dopřávat nemohou.

Pro vás všechny mám dárek – 10% SLEVA na francouzské dealko víno Bruno Marret – stačí při objednávce zadat slevový kód „SEJUM“, a 10% z ceny máte dole a můžete se těšit, jak si vychutnáte skvělé víno bez alkoholu! Zde si můžete vybrat, na jaké víno bez alkoholu máte největší chuť… 🙂

Přeji šťastnou ruku nejen při výběru vína bez alkoholu, ale především při výběru kojícího čaje… 😊

Osvojte si kojení podle e-Booku maminky-lékařky „Kojení od A do Z“  , naučte se vyřešit nejrůznější problémy s kojením a dejte svému děťátku do života to nejlepší!

Maminka Veronika B.: „Mohu Vám jen a jen poděkovat. Vlila jste mi zase naději a optimismus do žil… Stále nemohu uvěřit, že se to zadařilo. Chci Vám moc a moc poděkovat za Vaši ochotu, čas a povzbuzení. Díky Vám kojím plně.“

Prolistujte si e-Book „Kojení od A do Z“ !

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství

Maminka-lékařka se zkušeností s léčbou neplodnosti (první miminko máme z IVF, ale druhé z přirozeného otěhotnění!) a vášní pro zdraví bez "chemie". Nadšená propagátorka Nevýchovy, která si užila krásné těhotenství i porod a zvládla strasti počátku mateřství se ctí. Autorka e-průvodce pro páry plánující miminko "Naše vítězství nad neplodností aneb 12 tipů, jak zvládnout umělé oplodnění", e-průvodce těhotenstvím a přípravou k porodu "Konečně těhotná aneb Jak mít pohodové šestinedělí a zvládnout porod s úsměvem", e-průvodce komplexní péčí o miminko"Deník novopečené maminky aneb Jak přežít šestinedělí a užívat si mateřství". "S intuicí, rozumem i humorem Vás provedu mateřstvím již od plánování miminka." Jak a proč jsem se stala z neplodné lékařky maminkou blogerkou si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů