Lékařka se zkušeností s neplodností: Ženské zdraví, menstruační cyklus a hormonální antikoncepce

V tomto článku je shrnuto to nejdůležitější, co by o ženském zdraví měla vědět každá žena, každá dívka. Tak jdeme na to.

Zdravý pohlavní vývoj a menstruační cyklus potřebuje klid a čas

Do cca 20 let věku se u ženy vyvíjí plodnost a ženská „cykličnost“, a proto je důležité, aby se do tohoto citlivého a zranitelného procesu nevhodně nezasahovalo, protože může trvat dlouho, než se dostane zpět do rovnováhy.

Největším problémem je předčasné užívání hormonální antikoncepce (HAK), typicky když chce patnáctiletá slečna řešit nepravidelný cyklus (nepravidelnost je v době dospívání normální!), nepřítomnost či vynechání menstruace (může být normální, případně řešit bylinkami, homeopatiky či hormonální jógou) nebo akné (vynechte sladkosti, éčka, přejděte na certifikovanou přírodní kosmetiku, zkuste homeopatika).

Chraňte si děložní čípek aspoň do 17 let


Do 17 let věku se vyvíjí děložní čípek a jeho imunita, proto by se do té doby neměly používat vnitřní menstruační pomůcky (menstruační kalíšek, tampony, zvláště ne ty klasické „chemické“ tampony – jak píšu zde) a hlavně si „odepřít“ sex: Panenská blána je první ochrana, nejen mechanická, ale i imunitní. Více na prirozenaantikoncepce.cz.

Je to zjednodušeně řečeno jakási prevence potíží s plodností, prevence prekanceróz (před-nádorů) děložního čípku, i případné infekce typu HPV (i když sex není jedinou cestou nákazy HPV), které se s prekancerózami dávají do souvislosti. Já bych svou dceru poučila o dodržování zásad bezpečného sexu, hygieny (i hygieny pohlavního styku) a dohlédla na pravidelné kontroly gynekologem jednou ročně, což je nejlepší prevence (příznivec očkování proti HPV nejsem).

Příchod 1. menstruace mezi 9. a 17. rokem věku je normální

Příchod menarche neboli 1. menstruace mezi 9. a 17. rokem (17. narozeninami) věku dívky je normální, takže když v 15letech dívka ještě nemá menstruaci není třeba šílet a chodit za gynekologem pro injekci na vyvolání krvácení (pokud je jinak dívka zdravá). Dejte tomu čas, klid, můžete případně zkusit bylinky, homeopatika či hormonální jógu.

Já osobně měla menarche v 16letech a možná to bylo naopak dobře, protože jsem si vajíčka „šetřila“ na pozdější dobu, na dobu plození miminka, kdy byly více potřeba. 😊

První menstruační cykly (minimálně první rok) jsou nepravidelné a je dobré počkat, dát tomu čas a klid, aby se zpravidelnily. Případně opět využít bylinky, homeopatika, hormonální jógu (cyklickou jógu – ta funguje nejlépe právě bez užívání HAK!).

Jedním z ukazatelů, zda menarche už může přijít, je hmotnost dívky (váží-li nad 40 kg, menstruace může přijít) a zda už jsou patrné sekundární pohlavní znaky (ochlupení, prsa). Trápí-li dívku výtok (neinfekční), je dobré užívat probiotika, používat nedráždivou certifikovanou přírodní kosmetiku pro intimní hygienu, častěji měnit spodní prádlo a „větrat“. 😊

Návštěva dětské gynekologie bývá pro dívku nepříjemná, takže se jí snažte vyhnout. A pokud je to nezbytné, tak být při vyšetření přítomna (pokud jí to nevadí), případně zasáhnout. Vyšetření u panen se provádí jen přes konečník, přesto to pro mladou dívku není příjemná zkušenost.

Příchod 1. menstruace je velká věc – předem se na ni připravte

Dávejte pozor, jak o menstruaci před holčičkou mluvíte, předáváte jí totiž, jaký vztah k ní bude mít i ona. Vztah k menstruaci = vztah k ženství a cykličnosti. Ač se to možná nezdá, je to dar, protože teprve až po nástupu menstruace může mít žena miminko a využívat darů cykličnosti.

O cykličnosti připravuji sérii článků, ale teď jen ve zkratce:

  • Menstruační fáze = fáze baby – jsme klidné, moudré, odpočíváme, pouštíme, co nám nesvědčí (ideální čas na odpočinek, jen tak budeme v další fázi mít dost energie)
  • Předovulační fáze = fáze panny – jsme dynamické, rychlé, úspěšné, racionální (ideální čas na práci na projektu, kulturní a sportovní zážitky)
  • Ovulační fáze = fáze matky – jsme trpělivé, milující, pečující, krásné a sexy (ideální čas na rodinnou dovolenou a trávení čas s dětmi)
  • Předmenstruační fáze = fáze čarodějky – jsme nejen podrážděné a netrpělivé, ale také kreativní, intuitivní, kritické, víme, co je špatně (ideální čas na velký úklid a hlavně tvoření – článek, obraz, výzdoba, pečení – ať nedostanou nespoutané energie destruktivní povahu)

Plánujte proto aktivity v souladu se svým menstruačním cyklem s pomocí Google kalendáře Cleopatra a využijte 45% slevový kupón, díky kterému ušetříte 300 Kč!

Slevový kupon na cyklický Google kalendář Cleopatra

Vyzkoušejte si kalendář ZDARMA zde>>

Doporučuje se podívat se, jak vypadá panenská blána (první ochrana před infekcí):

  • 1 otvor
  • žádný otvor (tam pozor, krev nemá kam odtékat a stagnuje)
  • cedník – podle toho vybrat menstruační pomůcky (tampon totiž poruší blánu typu cedníku nebo blánu s malým otvorem).

Včas holčičku na možný příchod měsíčků připravte, vše vysvětlete, ukažte, jak se používá vložka, aby nebyla zaskočená, kdybyste nebyla poblíž. Nezřídka se stává, že menstruace přijde nečekaně – na výletě, na táboře – a může to být pro dívku traumatizující a samozřejmě nepříjemné (v době menstruace jsme unavené, chceme mít svůj klid a odpočívat), takže vyzvednout z tábora, zkrátit výlet, být jí oporou, ať se může přitulit.

Travte s ní v tu dobu víc času, zodpovězte její otázky. Vysvětlete jí, co od teď bude nové („jsi už žena, takže můžeš, nemusíš…), co menstruace obnáší (např. nekoupat se…). Pozor na reakci rodiny, aby menstruace nebyla předložena dívce jako něco negativního („už jsi to dostala, to si užiješ“, ale spíše „tak tě vítáme mezi ženy“).

Lucka Harnošová nabízí maminkám a jejich dcerám holčičí akce/prodloužené víkendy, kdy se provádí jakási iniciace z dívky ženou. Můžete si takovou rodinnou oslavičku udělat i doma, nebo jen dámskou „jízdu“ (nákupy, kino…) – rituál, červené oblečení, oslava podle přání dívky, slavnostní oběd, dárek.

Jak vypadá zdravý menstruační cyklus (MC)

V průběhu MC se mění hustota prsů, množství a konzistence vaginálního hlenu, bazální teplota, práh bolesti, tepová frekvence v klidu, míra zadržování vody, míra soustředění, zrak, sluch, metapsychické schopnosti, hormonální hladiny, hmotnost, ale také i chování a jednání…

Zdravý menstruační cyklus je (může být):

  • různě dlouhý – rozhodně nemusí být 28-denní (ten má v ČR jen cca 30% žen; neznamená, že 28-denní cyklus je zdravý) a stejně tak nemusí vždy přesný (např. stále 26-denní)
  • s přítomnou ovulací
  • od ovulace do další menstruace je 12 – 16 dní, což značí, že je dostatek progesteronu – naopak kratší doba bývá příčinou potratů a potíží s otěhotněním, protože miminko nemá dostatek času se uhnízdit

V našem okolí je hodně zdrojů estrogenu (např. parabeny přítomné v konvenční kosmetice tak fungují), ale problém může být nedostatek progesteronu bránící otěhotnění. Lektorka Katka Juřenčáková, která se ženským zdravím zabývá, radí, že hladinu progesteronu můžeme příznivě ovlivnit dostatkem spánku v dokonale zatemněné místnosti, odpočinkem bez stresu, bylinkami, vitamíny.

Pro plodnost, ale hlavně pro zdraví obecně, je potřeba, aby na organismus působily původní biorytmy – střídání světla a tmy. Nejhorší je působení intenzivního, LED osvětlení (převaha modré a zelené složky spektra) po západu slunce, a dále zmíněný spánek v nedostatečně zatemněné místnosti. O léčebných účincích melatoninu a o výběru správného osvětlení ve článku Tajemství jménem melatonin, aneb Když světlo škodí zdraví“.

Vliv osvětlení na melatonin

Každý výtok není patologický!

Výtok, který není zelený, zapáchající či jinak zjevně patologický, je v pořádku. Je to fyziologický děložní sekret, který nám pomůže orientovat se v průběhu našeho cyklu a poznat, kdy máme ovulaci, plodné či neplodné dny apod., takže netřeba léčit.  Více ve článku „Vaginální infekce od A do Z: Příčiny, rizika, průběh“.

Hormonální antikoncepce (HAK) a menstruační cyklus v souvislostech

HAK dívky často užívají od raného mládí a řadu let a jejich cyklus vlastně neměl čas nerušeně „zrát“. A pokud žena pak HAK konečně vysadí s tím, že už plánuje miminko, může se to protáhnout, protože její tělo se teprve teď po vysazení dávky hormonů, kterou léta dostávalo, jako by „probudí“ a cyklus začíná „zrát“, „dospívat“, což měl dělat, když jí bylo 16 let, jenže kvůli HAK nemohl…

HAK může řadě žen vadit. Mohou mít bolesti hlavy (já měla i vyšší tlak, než jsem přešla na tu s nižšími dávkami hormonů), trvalé příznaky premenstruačního syndromu, ale působí také na psychiku (dokonce se uvádí, že si žena pak hledá jiné typy mužů než bez HAK).

HAK může skrýt případné poruchy cyklu, které by se jinak objevily a řešily. Takhle se na ně přijde až třeba v 26 letech, když se žena snaží o miminko, a nechce už další protahování a dávat tělu čas, aby se s tím srovnalo samo…

Antikoncepce je samozřejmě pro dívky nezbytností, ale možností je několik a dají se různě měnit i kombinovat, jak právě dívka/žena potřebuje (před plánováním dítěte, při kojení, po porodu…). Hlavní je s dívkami o této problematice mluvit, a to v době, kdy ony samy mají zájem, ať je jim 10 let nebo 17 let. A vysvětlit to i klukům, stejně jako jim objasnit ženskou cykličnost (že maminka v premenstruačním období je podrážděná a řve i „bez příčiny“). 😊

Pro nehormonální antikoncepci hovoří i možnost využívat darů cykličnosti. Při užívání HAK nedochází k proměnám 4 fází – baba, panna, matka a čarodějka, což má i své výhody, ale nevýhody převažují – už jen protože to není přirozené. A pokud už tedy chcete užívat HAK, tak vždy tu s pauzou na krvácení.

Jako přirozená antikoncepce funguje plné kojení (do 6 měsíce po porodu, při kojení po 3 hodinách). Vyplavuje se prolaktin, který snižuje tvorbu vaginálního hlenu a blokuje ovulaci a nedochází ani k menstruaci (laktační amenorhea), ale je to spolehlivé tak na 97 %.

Vřele doporučuji, abyste si prohlédly web Katky Juřenčákové (z jejích rad z webinářů i já čerpám), která se zabývá přirozenou antikoncepcí, ženskou cykličností, plodností a dalšími (nejen) ženskými tématy a přednáší i ve školách. Více najdete na  https://prirozenaantikoncepce.cz/

Kdy na hormonální antikoncepci pozor

Neměly by ji užívat ženy s poruchami krevní srážlivosti (zjistit v rodině – mutace MTHFR, Leidenská mutace, trombózy, embolie, časné potraty, mrtvice či infarkty v rodině a u mladých členů) či s poruchami jaterních funkcíkuřačky, což řada gynekologů nerespektuje, nezjišťuje. Jak přestat s kouřením za pomoci homeopatik najdete v tomto článku.


O HAK a jejích i negativních účincích (nejsou o jejím užívání dlouhodobé studie!) a také o psychosomatice (primární psychický problém následně působí tělesné potíže) a konkrétně psychogynekologii (souvisí s neplodností) sdílí spoustu informací a zkušeností gynekoložka MUDr. Helena Máslová. Více o ní zde. Dalším tipem můžou být knihy gynekoložky MUDr. Lázničkové.

Přeji všem ženám a dívkám hodně zdraví a pečlivého, rozumného a empatického gynekologa! 😊

Líbil se vám článek? Chcete se dozvědět víc?

Chcete se o dozvědět, jak posunout zdraví na vyšší úroveň, podpořit ženské zdraví, plodnost a přirozené otěhotnění?

Úpravy životního stylu, režimová opatření, strava, doplňky stravy, bylinky, homeopatika, tradiční čínská medicína, cvičení, alternativní metody i speciální postupy a mnoho dalšího…

Mojí vášní a povoláním je vyhledávat a shromažďovat znalosti o zdraví od A do Z a to vše jsem vtělila do e-Booku, pro který jsem informace sbírala přes neuvěřitelných 7 let!

Využijte skvělou příležitost: Prolistujte si UNIKÁTNÍ E-BOOK „Tajemství (ne)plodnosti – Klíč k miminku“>> a naučte se o zlepšení zdraví a podpoře ženské (i mužské) plodnosti maximum!

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství

Zdroje a doporučená literatura:

www.prirozenaantikoncepce.cz lektorky Kateřiny Juřenčákové

Lektorka Lucie Harnošová alchymiezeny.cz

https://cleopatra-calendar.com/

cyklickazena.cz

Cyklická žena, Rudý měsíc – Miranda Gray

Světlonoš a odborník na osvětlení a jeho vliv na lidské tělo Hynek Medřický – https://www.medricky.cz/

Doba jedová 1 a 2 – prof.RNDr.Anna Strunecká, DrSc.  

Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně – vydávané sdružením Arnika   arnika.org

Tajemství kosmetiky – Ing. Vít Syrový 

Maminka-lékařka se zkušeností s léčbou neplodnosti (první miminko máme z IVF, ale druhé z přirozeného otěhotnění!) a vášní pro zdraví bez "chemie". Nadšená propagátorka Nevýchovy, která si užila krásné těhotenství i porod a zvládla strasti počátku mateřství se ctí. Autorka e-průvodce pro páry plánující miminko "Naše vítězství nad neplodností aneb 12 tipů, jak zvládnout umělé oplodnění", e-průvodce těhotenstvím a přípravou k porodu "Konečně těhotná aneb Jak mít pohodové šestinedělí a zvládnout porod s úsměvem", e-průvodce komplexní péčí o miminko"Deník novopečené maminky aneb Jak přežít šestinedělí a užívat si mateřství". "S intuicí, rozumem i humorem Vás provedu mateřstvím již od plánování miminka." Jak a proč jsem se stala z neplodné lékařky maminkou blogerkou si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů