První miminko z IVF a druhé přirozeně! – Jak na to?

Umělé oplodnění - přirozené otěhotnění

V článku o tom, jak v klidu a bez dětských slziček ukončit kojení u batolete, jsem na konci naznačila, že po ukončení jsme se dočkali nečekaného překvapení. Možná už tušíte…

Otěhotněli jsme přirozeně!

Na to, že jsme neplodní, tak docela dobrý, ne? 🙂

Neplodnost - pozitivní těhotenský test

Oba s Radkem totiž máme v anamnéze diagnózu neplodnosti a náš skoro 3letý Vilíček je z umělého oplodnění, jako tehdy jediné možnosti na vlastní miminko.

V roce 2015 jsme, po více jak 2 letech neúspěšného snažení o miminko, absolvovali vyšetřovací maratón – nejdříve v centru asistované reprodukce (CAR), kde nám zjistili výraznou poruchu spermiogramu, ale přesto lékařka doporučila užívání hormonů (stimulaci ovulace) a pak plánovaný sex (do čehož se mi vzhledem k poruše spermiogramu nechtělo).

Jiné vyšetření neplánovala a reprodukční imunologii a genetiku jsem si musela vydupat. A ještěže jsem to udělala! Mě zjistili mutaci genu pro MTHFR (naštěstí jen v heterozygotní formě – o této poruše více v článku „Mutace genu pro MTHFR aneb Co by měla vědět každá budoucí maminka“>>) a Radkovi gen pro cystickou fibrózu a poruchu enzymatické výbavy spermií, které kvůli této vadě nedokážou dobře proniknout do vajíčka a oplodnit ho.

Takže jako jedinou možnost nám doporučili IVF+ICSI, kdy se spermie přímo vstříkne do vajíčka. Těch já měla ale jen malinko, protože mi navíc při vyšetření pohlavních hormonů zjistili malou ovariální rezervu (zkrátka mi těch vajíček už moc nezbývá a je lepší s otěhotněním neotálet).

V létě roku 2015 jsme podstoupili IVF, které jsem i s 2-3x-násobnými dávkami hormonů zvládla s přehledemna první dobrou a 28.9.2015 jsem viděla na těhotenském testu poprvé //

Jak postupovat při potížích s otěhotněním? Stáhněte si e-Book!

Jak postupovat při potíží s otěhotněním, jaká vyšetření a kdy absolvovat a hlavně ta nejdůležitější opatření, která zavést, abyste plodnost podpořili na maximum, jsem sepsala do krátkého e-Booku „Cesta k miminku – Krok za krokem“, který je ke stažení zdarma zde>>

V květnu 2016 jsem si po krásném, bezproblémovém těhotenství odskočila k porodu, jak říkaly sestřičky z porodnice, když mě viděly štíhlou odcházet s miminkem v náručí. 🙂 Porod byla fakt pohodička – od odtoku plodové vody do porodu necelých 5 hodin. Ty 4 hodiny v porodnici jsem pronudila ve sprše a na míči a pak si prodýchala těch 10-15 minut porodních bolestí (i přestože jsem nedostala jediný lék, tedy krom antibiotik kvůli streptokoku) a na 2-3 zatlačení byl náš miláček venku! Bylo to tak rychlé, že taťka kvůli konziliím (měl samozřejmě službu, protože jsem rodila o týden dříve) málem nestačil dorazit včas… 

Michaela Vančatová v těhotenství

 

Ale co se stalo, že teď jsme otěhotněli přirozeně?

Na jaře jsem provedla opět detoxikaci: V roce 2017 jsem užívala homeopatikum Nux vomica, které bývá doporučováno mimo jiné i jako detoxikace po proběhlé hormonální terapii (tu jsem měla v rámci IVF mohutnou) a na jaře 2018 jsem skoro 2 měsíce užívala homeopatikum z ostropestřce mariánského Carduus marianus 5CH (3-5 kuliček denně). Detoxikace je ale vhodná pro nás všechny, nejen pro páry plánující miminko.

V květnu byly Vilíkovi 2 roky, ale zatím se nám nepodařilo ukončit kojení (které nám bylo doporučeno dlouhodobější i kvůli Vilíkově alergii na bílek), i protože se Radek více než půl roku denně několik hodin učil na atestaci z kardiologie, která ho koncem června čekala, a nebylo možné být ve stresu ještě kvůli ukončování kojení.

V červnu Radek na atestaci zazářil a konečně z něj spadl mnohaletý tlak a stres. A další opatření na zlepšení spermiogramu? – Čistá nula. 🙂 Žádné vitamíny, léky, homeopatika nebo maca peruánská jakožto peruánská „viagra“, která je takovým elixírem (nejen) na mužskou a ženskou plodnost. Proč také? – Vzhledem k té enzymatické poruše výbavy spermií a 1 zmraženému embryu, které nám „zbylo“ z prvního cyklu IVF, jsme měli vystaráno. A vitamíny jsem plánovala Ráďovi nasadit až při snažení o eventuelní třetí miminko. 🙂

Já se naopak „snažila“ o otěhotnění trochu více – říkala jsem si, že to zkusíme přirozeně, a když do září/října nic, tak půjdu na KET (kryoembryotransfer toho zmraženého embryjka).

Takže klídek, žádný stres a tlak, což je u plánování miminka asi to nejdůležitější.

Nevím, jak to popsat, ale já prostě věděla, že následující léto budu rodit a do práce se v květnu, kdy mi končí rodičovská, vracet nebudu. Prostě jsem to věděla, nic jiného nebylo možné, přes to prostě nejel vlak – budu těhotná!

Těhotenské bříško - úspěch je otázka rozhodnutí...

Ta letní opatření v tuto chvilku trochu přeskočím a dopovídám příběh, ju? 🙂

Zkrátka zatím žádné miminko nebylo na cestě, i když jsme se „mazlili“ více než v době, kdy se Radek šrotil (to jsme spolu žili skoro jako bratr a sestra 😀 ), ale žádné plodící orgie se nekonaly. 😀

Bohužel kojení stále trvalo, ale už jsem byla rozhodnutá, že to prostě ukončíme každým dnem ráz na ráz a začala jsem užívat homeopatika na ukončení kojení. Především protože jejich hlavní účinek je krom zastavení laktace i zajištění toho, že dítě přestane mléko z maminky cítit a vyžadovat ho. Efekt se pomalu dostavoval, ale jen pomalu.

A mě začátkem října čekalo vyšetření, resp. konzultace v CARu. Můj ošetřující lékař mi udělal trochu čáru přes rozpočet, když mi řekl, že před KETem musím aspoň 1-2 měsíce nekojit, aby byly šance co nejvyšší. To mě utvrdilo v tom, že dnes je den D (už jsme ten den nekojili skoro 8 hodin a už by byla škoda to neukončit a protahovat) a končíme s kojením, protože už nemůžu vzhledem k postupujícímu času a blížícímu se konci rodičovské (a musela jsem počítat i s tím, že by KET nevyšel a já „musela“ na IVF znovu, čímž se opět vše protahovalo) déle čekat. Jak ukončení kojení probíhalo píšu podrobně zde>>

Každopádně se zadařilo a 10.10. byl poslední den našeho kojení a já týž den začala užívat opět Euthyrox na štítnou žlázu (mám ji již v pořádku, ale na to otěhotnění je nejlepší mít TSH co nejnižší). Hned druhý den mi začala menstruace přesně podle plánu a já se na 21.11. objednala na další konzultaci do CARu (a tedy i naplánování KETu).

Plánujte aktivity v souladu se svým menstruačním cyklem s pomocí Google kalendáře Cleopatra a využijte 45% slevový kupón, díky kterému ušetříte 300 Kč!

Vyzkoušejte si ho ZDARMA zde>>

Slevový kupon na cyklický Google kalendář Cleopatra

Ale teď zpátky v čase – jak to vypadalo v létě..

Moje letní opatření na podporu otěhotnění

1.) Homeopatika na podporu otěhotnění

Od června do září včetně jsem užívala sadu homeopatik na otěhotnění. Měla jsem 2 druhy sad – jednu nám poradila lékárnice-homeopatka na přednášce o homeopatii v mateřství a druhou jsem dostala jako zaručený rodinný tip na otěhotnění od jedné slečny na FB. 🙂

V červnu/červenci jsem zkoušela sadu od lékárnice:

Luteinum 5CH + Arnica Montana 15CH + Phosphorus 9CH + Nux vomica 9CH – od každého 5 kuliček 1x denně. Nic moc jsem na sobě nepozorovala a nějak mě to nebavilo a také ta spotřeba a tak jsem to ukončila.

V červenci-srpnu-září jsem zkoušela tip od té slečny:

Sepia officinalis 30CH – od 7. dne cyklu po dobu 5 dní každé ráno 1 kuličku (pozor neužívat mentol aspoň krátce před a po užití). Slečna k tomu užívala ještě Inositol, to já ne. Jedna kulička mi přišla málo a tak jsem brala 3 kuličky a bylo to docela dost (detaily vás nebudu zatěžovat 🙂 ), takže jsem pak přešla jen na tu 1 kuličku. 🙂

Veškerá homeopatika se užívají aspoň 15-20 min. před nebo po jídle/pití.

2.) Kyselina listová

Užívala jsem od června kyselinu listovou, i přestože mám mutaci MTHFR a měla bych užívat aktivní folát, užívala jsem tu klasickou, nenaštěpenou. Užívat aktivní folát jsem měla v plánu až těsně před otěhotněním a v těhotenství. Vybrala jsem si preparát, kde není tolik zbytečných škodlivých aditiv a denně baštila.

3.) Homeopatika na ukončení kojení a ukončení kojení

Užívala jsem asi od 25. září do 20. října dvojici Ricinus communis 30 CH a LAC canninum 30 CH10.10. jsme ze dne na den ukončili kojení. Kojení má totiž více či méně (zvláště kojí-li se často) antikoncepční účinky; navíc maminku samozřejmě „vysává“ a připravuje o potřebné živiny.

4.) Euthyrox

Od 10.10. jsem užívala denně Euthyrox, lék na sníženou funkci štítné žlázy, se kterou se střídavě už pár let léčím, ale v posledních letech jsem léky nepotřebovala a užívala je jen v těhotenství.

Správná hodnota hormonů štítné žlázy, tzv. T-hormonů, je potřebná pro otěhotnění neboli snížená funkce štítné žlázy (např. zatím nediagnostikovaná) může otěhotnění bránit. Záleží především na hodnotě hormonu TSH a dá se zjednodušeně říct, že čím nižší, tím pro otěhotnění lepší (např. já měla před lety při IVF dokonce takřka nulové hodnoty – nebylo to plánované, ale nevadilo to – zkrátka jsem na nasazenou léčbu zareagovala razantně) – ale uvádí se mít ji ideálně pod 2 (nebo pod 2,25). Na druhou stranu to ale neznamená, že s vyšší, ale normální hodnotou se nedá otěhotnět, to vůbec ne.

5.) Cvičení Yogarestartu

Skvělá fyzioterapeutka Markétka Strnadová vytvořila koncept Yogarestart, který kombinuje klasickou jógu a fyzioterapeutické postupy, což mě hned oslovilo a nadšeně jsem to od května – června 1-2x týdně (více, jak 3x týdně, se cvičit nemá) cvičila. Nebylo to cíleně jen kvůli otěhotnění, ale spíše abych byla fit.

Fakt to je balzám na duši i tělo a mě to například naučilo správně dýchat a cvičení působí i jako hormonální jóga, protože mi upravilo menstruační cyklus. Výhody a další super účinky se dozvíte přímo od zdroje na těchto stránkách>> Cvičení je on-line, takže super i pro maminky na mateřské či hodně zaměstnané lidi.

6.) Masáž u odborníka

Uprostřed letních prázdnin jsem jako dárek k narozeninám dostala masáž u známého vynikajícího maséra z Františkových Lázní (zde se mimo jiné léčí i neplodnost), který má řadu fyzioterapeutických kurzů a který patří mezi nejlepší, a v Praze mu trhají ruce. 🙂 Zmínila jsem se, že bychom chtěli miminko (ale o našich IVF zkušenostech nic nevěděl) a tak si dal záležet. 🙂

7.) Dovolená, klid a pohyb na čerstvém vzduchu

V září jsme byli týden v Jeseníkách, kde jsme si to moc užili, jezdili a chodili na výlety a túry a odpočívali. Byli jsme hlavně psychicky v klidu a nic (ani plánování miminka) neřešili.

8.) Sex 🙂

V září a hlavně v říjnu jsme si užívali to, že máme večery konečně jen pro sebe (častější sex má také pozitivní vliv na spermiogram 🙂 ), protože já už měla vytvořené všechny eBooky pro páry, těhotné i maminky, na kterých jsem nadšeně a neúnavně pracovala v posledním víc jak roce, a Radek se nemusel denně šrotit na atestaci – největší zkoušku, která nás lékaře čeká.

Zkrátka paráda a nic nás netrápilo a rozhodně jsme se nesnažili, nepočítali plodné dny – toho jsme si užili víc než dost… 😉

Nevím, co zabralo víc, nebo možná nic a přálo nám štěstí, ale cca 10 dní po ukončení kojení a užívání Euthyroxu jsem otěhotněla! 🙂

Ovulaci sleduju, protože ta změna vaginálního hlenu se jaksi nedá přehlédnout 🙂 , a mazlení vyšlo zkrátka na tyhle dny…

V tomto UNIKÁTNÍM e-Booku, který jsem vytvořila speciálně pro páry snažící se o miminko, najdete mimo jiné i můj menstruační kalendář s potřebnými záznamy pro zvídavé. 😉

Ženské zdraví, vývoj plodnosti a cykličnosti v souvislostech

Dovolte mi malou odbočku…

Co byste řekly na to, dozvědět se všechno možné nejen o zdravém životním stylu, ale i o podpoře zdraví, genetiky (a tím i kvality vajíček a spermií, i když možnosti jsou omezené), plodnosti a přirozeného otěhotnění? Režimová opatření, strava, doplňky stravy, bylinky, homeopatika, tradiční čínská medicína, cvičení, alternativní metody i speciální postupy (yoni steam a yoni vajíčko a další)?

Dozvědět se to, co nám měli říct už na základce? Vše o ženském zdraví a jeho podpoře, o 1. menstruaci, o menstruačních pomůckách pro holčičky i ženy, jak vypadá zdravý menstruační cyklus a co je potřeba pro otěhotnění, jak je to s ovulací či který výtok je potřebný a který ne? Souvislosti a zajímavosti o vývoji plodnosti, cykličnosti, neplodnosti, zajímavosti a rizika hormonální antikoncepce nebo jaká je prevence a přírodní léčba vaginální infekce…?

No to bych řekla, že chtěly! Mojí vášní je vyhledávat a shromažďovat znalosti o zdraví a jeho posunu na vyšší úroveň a to vše jsem vtělila do unikátního e-Booku „Tajemství (ne)plodnosti – Klíč k miminku“, pro který jsem informace sbírala přes neuvěřitelných 7 let! A vy ho máte TADY>> 

Jak to dopadlo? Dostala to, nebo ne? 🙂

Dne 8.11. jsem čekala menstruaci a potřebovala jsem, aby byla pravidelná, protože jsem se chystala na KET, ale bohužel nikde nic. Další 3 dny jen růžový hlen a zas nic, navíc mě při tahání Vilíka spícího na tříkolce z MHD bolel podbřišek a měla jsem citlivá prsa, což se mi ještě nikdy nestalo.

Takže jsme si s Radkem řekli, že by? No a 3 dny na to, 13.11. mi vyšel pozitivní těhotenský test a my tomu nemohli uvěřit! 🙂

Tak si to přeberte, co zabralo víc… 🙂

Možná, že jak to vypadalo bledě s tím KETem, který se pořád odsouval, tak to moje podvědomí vyřešilo alternativně-přirozeně, zkrátka aby vyšel můj plán v létě rodit. 🙂

Já pak začala hned baštit vitamíny pro těhotné (nejlepší stran nevhodných aditiv a obsahu vitamínů mi přišel GS Mamavit, příp. Prenatal Jamieson) a aktivní listovku (čistě jen tu najdete v preparátu Active folic od Generica) a samozřejmě už 4 roky v kuse užívám probiotika a chlorellu, která mi tehdy jako jediná vyléčila potíže s játry (je to taková detoxikace + dodává živiny, vitamíny, minerály a stopové prvky, takže vřele doporučuji).

Takže na konzultaci v CARu jsem hned pana doktora pozdravila s tím, že KET nebude, protože jsem těhotná v 6.tt, což mi potvrdil a ukázal i srdíčko miminka. 🙂 Nijak extrémně překvapený nebyl a byl rád, že si ušetříme zákroky. Jelikož poslední spermiogram byl 3 roky starý, tak se za tu dobu mohl klidně z 2 milionů líných spermií změnit nebo mohlo dojít ke krátkodobému peaku na třeba 6 milionů, které se uvádí jako potřeba pro přirozené otěhotnění…

Takže hlavu vzhůru: I když máte diagnózu neplodnosti a miminko z IVF, neznamená to, že je všem dnům konec! 🙂

I když na jednu stranu ta neplodnost jednu výhodu má – můžete mít sex kdykoliv bez antikoncepce (zvláště té hormonální – do toho už bych znovu nešla) či jiných metod. 🙂

Zato takhle už je všechno jinak a budeme si muset dávat pozor, abychom neměli doma školku. 🙂 Máme přece v zásobě ještě toho zmraženého trpělivého miláčka, a jestli ten se nám za to čekání pomstí a rozdvojí se (nebo roztrojí, jak si dělá Radek srandu), tak to bude ještě sranda! 🙂

Držím všem, kteří se snaží o miminko, palečky!

Využijte skvělou příležitost dozvědět se o komplexním zlepšení zdraví, podpoře plodnosti a ženském (i mužském) zdraví maximum a objednejte si UNIKÁTNÍ E-BOOK „Tajemství (ne)plodnosti – Klíč k miminku“>> a posuňte zdraví své a své rodiny na vyšší úroveň!

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství

Zdroje a doporučená literatura:

cleopatra-calendar.com

yogarestart.cz Mgr. Markéty Strnadové

svethomeopatie.cz

Maminka-lékařka se zkušeností s léčbou neplodnosti (první miminko máme z IVF, ale druhé z přirozeného otěhotnění!) a vášní pro zdraví bez "chemie". Nadšená propagátorka Nevýchovy, která si užila krásné těhotenství i porod a zvládla strasti počátku mateřství se ctí. Autorka e-průvodce pro páry plánující miminko "Naše vítězství nad neplodností aneb 12 tipů, jak zvládnout umělé oplodnění", e-průvodce těhotenstvím a přípravou k porodu "Konečně těhotná aneb Jak mít pohodové šestinedělí a zvládnout porod s úsměvem", e-průvodce komplexní péčí o miminko"Deník novopečené maminky aneb Jak přežít šestinedělí a užívat si mateřství". "S intuicí, rozumem i humorem Vás provedu mateřstvím již od plánování miminka." Jak a proč jsem se stala z neplodné lékařky maminkou blogerkou si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů