Přišel Den D nebo možná spíš Rok R a my už se také chtěli konečně rozrůst o prvního potomka, jenže… Stalo se naopak to, co nás nenapadlo ani v nejhorších nočních můrách. Neplodnost!
Neplodnost neboli sterilita je stav, kdy minimálně po dobu 1 roku pravidelného nechráněného pohlavního styku nedochází k otěhotnění. Po této době je vhodné vyšetření, příp. léčba.
Neplodnost postihuje 10-15 % párů, tedy přibližně každý 7. pár. Příčin sterility je celá řada a mohou být jak na straně ženy (ve 40% případů), tak na straně muže (taktéž ve 40 % případů), ale i obou zároveň (ve 20 % případů). V tomto článku jsem se, jak název napovídá, zaměřila na mužskou plodnost.
Mezi nejčastější příčiny poruch mužské plodnosti se uvádí:
Ovšem mám pocit, že skutečně nejčastější příčiny jsou neznámé (možná lépe řečeno skryté) a dále multifaktoriální. Na plodnost (mužskou i ženskou) má totiž vliv velké množství proměnných.
Krom vyšetření spermiogramu, které patří mezi ta první a nejdůležitější, se provádí řada dalších vyšetření jako hladiny pohlavních hormonů a u žen i hormonů štítné žlázy (tzv. T-hormonů).
Mezi velmi důležitá vyšetření patří ta na reprodukční imunologii, kde dokážou zjistit například protilátky proti spermiím, protilátky proti vajíčku nebo poruchu enzymatické výbavy spermií, které tak nedokážou proniknout do vajíčka a oplodnit ho. To totiž mimo jiné diagnostikovali před 3 lety nám, takže nás čekal IVF-maratón, jako jediná možnost na vlastní miminko…
Elektrosmog jsou slabá kumulovaná elektromagnetická pole, odborně řečeno neionizující záření, která vyzařují mobilní telefony (zvláště ty „chytré“), domácí bezdrátové telefony, počítače, tablety, wifi a další elektronika. V dnešní době už je takřka nemožné se mu vyhnout. 🙁
Elektrosmogu bychom se ale měli vyhnout alespoň v místech odpočinku a spánku, tedy nespat v místnosti s mobilním telefonem u hlavy nebo u zapnutého počítače. Stejně tak je velmi žádoucí vypnout alespoň na noc wifi.
Pokud jde o elektrosmog a plodnost, měli by pánové (ale i dámy) vědět, že nosit mobilní telefon v kapse kalhot není rozhodně přínosem pro plodnost, protože působí negativně na vývoj a pohyblivost spermií. Nám to potvrdili i při vyšetření neplodnosti na reprodukční imunologii!
A když už je řeč o elektrosmogu, těhotné maminky by měly rozhodně držet mobilní telefon, tablet a počítač co nejdále od miminka, tedy od svého bříška, takže zapomeňte na nešvar pokládat si notebook na břicho!
Pozitivní vliv na spermiogram a plodnost vůbec mají preparáty obsahující:
Maca je bohatá jak na esenciální aminokyseliny (ty, které naše tělo neumí vyrobit a musí je přijmout v potravě), tak na vápník, hořčík, fosfor, draslík, síru, sodík a železo, a obsahuje i stopové prvky jako zinek, jod, měď, selen, bismut a mangan. Je bohatá na vitamíny B1, B2, C a E.
Legenda vypraví, že Inkové a jejich bojovníci jedli Macu peruánskou před bojovou výpravou pro dosažení síly, energie a vytrvalosti. Španělští dobyvatelé jí poté nazývali „sexuální rostlinou Inků“.
Mezi hlavní účinky patří:
Pokud máte podezření, že příčina problémů s otěhotněním je špatný spermiogram, ale nemáte odvahu jít na vyšetření, existuje domácí orientační test spermiogramu, se kterým má můj manžel vlastní zkušenost. 😉 Test koupíte pěkně anonymně 😉 na internetu a stojí kolem 500 Kč. Do ejakulátu se kápne přiložené činidlo a podle zbarvení (od bílé po tmavě modrou, která je žádoucí) váš partner zjistí, jak na tom je…
Existují i dokonce homeopatika, která pomáhají párům otěhotnět. Já užívala před naším přirozeným otěhotněním (u druhého miminka) tato>> Jaká homeopatika užívat pro zlepšení spermiogramu je ale potřeba konzultovat se zkušeným homeopatem např. zde>>
My se o miminko marně snažili přes 2 roky a nakonec jsme sebrali odvahu a šli na sérii vyšetření, která odhalila právě problém ve spermiogramu. Režimová opatření, doplňky stravy a léky bohužel moc nezabraly a vyšetření na reprodukční imunologii a genetice, které jsem si musela vydupat, ukázala další problémy (poruchu enzymatické výbavy spermií, nález genu pro cystickou fibrózu a mutaci genu pro MTHFR) a nás čekalo IVF-ICSI jako jediná možnost na vlastní zdravé miminko…
I přestože jsme s manželem lékaři, o široké problematice neplodnosti a asistované reprodukce jsme si museli vše zjišťovat sami a na fyzicky i psychicky náročný proces umělého oplodnění se připravovali. Veškerá do praxe uvedená zjištění přinesla ovoce a nad očekávání lékařů jsme celý proces zvládli na jedničku (já bez nežádoucích účinků i při 2-3-násobných dávkách hormonů, i přestože jsem sotva vyléčila nemocná játra) a hned napoprvé čekali miminko!
Naše cesta ke druhému miminku byla mnohem kratší a nejpřirozenější, jak je to jen možné 🙂 O tom píšu ve článku zde>>
Pro všechny páry, které se o miminko marně snaží a k lékaři se jim zatím moc nechce a chtějí nejdříve plodnost a přirozené otěhotnění na maximum podpořit, jsem všechny své léta shromažďované znalosti a zkušenosti vtělila do unikátního 156stránkového e-Booku „Tajemství (ne)plodnosti – Klíč k miminku“, kde najdete:
Prohlédněte si nejnadupanější e-Book všech dob zaměřený na podporu plodnosti zde>>
Držíme všem moc palečky – hodně štěstí!
Zdroje a doporučená literatura:
svethomeopatie.cz
Doba jedová 1 a 2 – prof.RNDr.Anna Strunecká, DrSc.
Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně – vydávané sdružením Arnika arnika.org
Tajemství kosmetiky – Ing. Vít Syrový
https://academic.oup.com/humrep/article/23/11/2584/2913898?login=false
Zdravim ctenare. Rad bych pridal clanek o zminovane motilite, a tedy pohyblivosti a rychlosti spermii. I pokud je spermii dost, ale nejsou dostatecne pohyblive, muze dojit k problemum s plodnosti az neplodnosti.
Ktere dalsi vlivy pohyblivosti skodi a co lze delat pro zrychleni spermii, a tim zvysit sance na oplodneni partnerky, piseme v samostatnem clanku zde — https://www.erekce.cz/motilita-spermii/
Zdravím i já Vás a děkuji za tipy 🙂
Děkujeme za další informace a tipy 🙂
Dobrý den. V článku zmiňujete jako jednu z komplikací KRYPTOZOOSPERMII, a tedy počet pod 100 000 spermií na ml ejakulátu. https://www.erekce.cz/kryptozoospermie/. Tématu jsme věnovali podrobnější článek Na stránce najdete i články o zbylých poruchách, tak na ně určitě mrkněte 🙂 Pavel z Erekce.cz
Dobrý den, děkuji. 🙂