Nákup výbavičky je velmi příjemná povinnost, ale má i několik úskalí. Nakupujte vychytávky a skutečně potřebné věci v rozumném množství a rozmyslete si, jak chcete miminko koupat, jaké plenky používat a kde bude miminko spát…
= klasické čtvercové plenky (cca 15 ks), velké tetrapleny (použijete jako osušky – cca 3 ks), látková žínka (2 ks)
Bavlněné libštátské pleny jsou lepší nebělené (budou mít velmi lehce béžovou barvu, takže fleky nejsou tak zřetelné), tedy bez zbytečné chemie, ale hlavně jsou mnohem příjemnější na dotek. Ještě lepší jsou z bambusu nebo biobavlny. Mě vyhovoval spíše rozměr 80x80cm.
S kosmetikou to nepřehánějte. Jediné, co skutečně potřebujete je mastička na zadeček a tělový krém/olejíček na masáž po koupeli – nejlepší je ale bio panenský kokosový olej za studena lisovaný a můžete ho využít i na zadeček – je skvělý i na atopický ekzém>>. Miminka se nepotí a kosmetika jejich jemnou pokožku dráždí a smývá její ochranný film.
Mycí přípravky nemusíte používat vůbec, stejně jako u atopických miminek, která se koupou jen ve vodě. Pokud přesto chcete sprchový gel používat, tak jen 1x týdně a zbylé dny (koupat je ale u novorozenců a malých kojenců dostačující 2x týdně) koupejte jen ve vodě.
Vyberte rozhodně certifikovanou přírodní kosmetiku – Weleda, Lavera, Urtekram, Eco cosmetics… Všechnu kosmetiku mějte od jedné značky. Mě se nejvíce osvědčily: Zklidňující baby krém (na zadeček) od Weledy a Body Lotion od Urtekram.
Klidně do koupele přidejte olivový olej (velmi vhodné pro atopiky), který odstraní stroupky ve vláscích (seborrea) a také ušní maz :-), pokud necháte vodu zatéct i do oušek. Na opruzenou nebo atopickou pokožku doporučuji odvar z ovesných vloček.
Na skvrny na oblečení je skvělé žlučové mýdlo – před praním přeperte v ruce, nebo alespoň namočte do studené vody! – pozor: teplá voda mýdlo inaktivuje! Prádlo perte v přípravku určeném pro citlivou pokožku, také certifikovanou přírodní kosmetiku.
Pořiďte si 1 – 2 bavlněné deky a 2 – 3 zavinovačky – lépe ty zavazovací než tzv. rychlozavinovačky. V zavinovačce se miminko cítí jako u maminky v bříšku a je klidnější a lépe spí (navíc je mu teplo) a i manipulace s miminkem je bezpečnější a jednodušší.
Na spaní je vynikající látkový spací pytel, který využijete především od konce šestinedělí do cca 6 měsíců věku. Miminko se neodkope, bude mu teplo a bude se cítit jako u maminky v bříšku (miminko v pytli už ale nepřikrývejte peřinou!). Nejlepší je pytel na zip umístěný uprostřed vpředu.
Do kočárku potřebujete fusak – úžasná je sada teplákového fusaku jarního a zimního vyrobeného ze speciálního funkčního materiálu Outlastu, který zabraňuje zpocení i chrání před zimou. – Oba jsou české značky Little Angel.
Na spaní (dětská postýlka, vaše postel) je výborný chránič matrace proti protečení (proti pročůrání i poblinkání). Vy ho využijete i před porodem pro případ, že vám v noci nečekaně „praskne“ plodová voda.
Výběr kočárku je asi to nejnáročnější. Vybírejte praktický prostorný kočárek a žádné malé „disajnovky“ 🙂 Do sportovní verze ho dávejte, až když bude samo sedět. Nepoužívejte autosedačku-vajíčko jako kočárek (až na výjimky a krátkou dobu) – je to pro páteř miminka a jeho vývoj nevhodné! – Více v NOVÉM e-Booku „Zdravý vývoj dítěte: Psychika a pohyb>>, kde se dozvíte i o dětských botičkách a šátkování a naučíte se vývoj pohybu, znalostí (řeč, znalosti, kreslení…), psychiku a chování děťátka podpořit pomocí rehabilitačních, psychologických a speciálně pedagogických rad a negativně neovlivnit…Dále se vám na zimu hodí rukávník na kočárek, opět od Little angel je skvělý.
Společné spaní má nulové náklady, miminko máte neustále pod dohledem a usnadňuje to kojení a uspávání, protože miminko usne u prsu, a když se v noci vzbudí, hned mu dáte prs a spíte dál.
Dětská postýlka má tu výhodu, že se nemusíte mačkat v posteli s dítětem, ale musíte k dítěti vstávat, zvedat ho a ukládat spící, aniž by se vzbudilo (což je někdy nadlidský úkol) a miminko nemá možnost usnout u prsu. U starších dětí i riziko pádu z postýlky, když se bude snažit vylézt samo.
Výhody obou možností spojíte, pokud pořídíte přístavnou postýlku, které „chybí“ 1 bočnice a která se přistaví k posteli rodičů (tzv. balkonek) a děti tak mohou spát s rodiči „v posteli“ ještě dlouhou dobu… 🙂
Nám se ze všech možností nejvíce osvědčilo koupání ve velké vaně, protože:
Ale:
Koupání v kyblíku určeném na koupele kojenců prosím nechte pro sedící kojence minimálně po 6. měsíci věku, protože do té doby není páteř a svalový aparát miminka připraven nést váhu velké hlavičky (argument o nadnášení ve vodě neobstojí, protože hlavička není pod vodou, nebo by aspoň neměla být 🙂 ).
Vybavte lékárničku správně, abyste měli doma to, co miminku (ale i mamince, pokud má zdravotní potíže) šetrně, bezpečně a spolehlivě pomůže a nemuseli o víkendu hledat otevřenou lékárnu. Jak ji vybavit, aby vyhovovala potřebám maminky i miminka najdete ve článku „Lékárnička podle maminky-lékařky s vášní pro zdraví bez chemie“>>
Přebalování můžete řešit mnoha způsoby:
Toto bych vřele doporučila každé mamince:
Plenkám MonPeri věří i přední české porodnice…
Zvažte, co je skutečně potřeba, a nekupujte zbytečnosti, které nakonec nevyužijete a budete je prodávat pod cenou:
Výběru té nejlepší hračky (zdravé, didaktické, bezpečné, kvalitní a krásné…) se věnuji v tomto článku>>, ale pokud jde (nejen!) o nejmenší miminka, tak šetřete s množstvím, ale preferujte kvalitu a dobře vybírejte.
Pro budoucí maminky jsem připravila předporodní kurz „Konečně těhotná“, kde si vše nastudujete v klidu on-line z pohodlí domova a tento článek byla ochutnávka z tohoto e-Booku, najdete v něm:
Komplet 4+1 e-Book si prolistujte zde>>