Tento článek je pro všechny ženy bez výjimky! Ať mají za sebou teprve první měsíčky, mají prvního partnera, plánují miminko nebo mají po porodu, ale i pokud jsou zralou, zkušenou ženou…
Po jeho přečtení totiž přijde velké AHA, přínos a přijetí sebe sama. Od teď totiž budete svůj menstruační cyklus milovat, protože jemu i svému chování budete nejen rozumět a chápat, ale budete díky jeho znalosti moci plánovat lépe své aktivity. Plánovat je tak, aby vám jejich načasování vyhovovalo.
Ve článku „Lékařka se zkušeností s neplodností: Ženské zdraví, menstruační cyklus a hormonální antikoncepce“ se dozvíte to důležité o svém zdraví a cykličnosti a vývoji plodnosti, takže si ho také nenechte ujít.
V tomto článku se od zdraví a vývoje našeho pohlavního ústrojí 😊 přesuneme k naší psychice, která se v průběhu menstruačního cyklu výrazně proměňuje. To překvapuje a někdy i rozčiluje nejen naše okolí, ale i nás samotné. Tak, aby nás to nepřekvapovalo, a naopak abychom toho mohly využít ve svůj prospěch! 😊
Tak jdeme na to, holky…
Menstruační cyklus není jen období menstruace a období bez-menstruace, nebo není to jen jeden den ovulace a pak nepříjemné období premenstruačního syndromu a menstruace.
Délka jednotlivých fází se může každý měsíc měnit, podle okolností. Některá fáze může trvat 10 dní a jiná třeba jen 3 dny…
V každé fázi se chováme a jednáme trochu jinak, vypadáme trochu jinak, působíme trochu jinak, ale také muži a ženy na nás v každé fázi reagují jinak.
Ale pozor: Darů těchto proměn může využívat jen žena neužívající hormony!
Všechny menstruující ženy, které užívají pohlavní hormony (např. hormonální antikoncepci HAK, včetně hormonálních tělísek, náplastí či procházejí léčbou neplodnosti pomocí užívání hormonů apod…), nemohou těchto cyklických darů užívat v plném rozsahu.
Teď se podíváme na jednotlivé fáze podrobněji…
V období menstruace máme méně energie, jsme unavené, stahujeme se do sebe, zklidňujeme se a nabíráme síly na další cyklus/období. V době menstruace bychom měly odpočívat, vyhnout se sportovním a společenským akcím. Pokud svému tělu nedáme klid, ale i nadále plníme „plán“ na 110 % 😊, nedojte k přívalu energie v následující předovulační fázi panny.
V době menstruace rekapitulujeme předchozí období, a pokud bylo náročné, bylo hodně úkolů, nynější menstruace bude silná. Pokud jsme jedly nezdravě, dojde prostřednictvím menstruace k očistě, detoxu.
Je to také období schopnosti dosažení určitých vhledů, nalezení skrytých příčin, odhalování mystérií, používání intuice… Jsme trochu jako vědmy.
Podrobnosti o chování ženy ve fázi Stařeny najdete v tomto článku >>
Pokud jsme v době menstruace odpočívaly a nabíraly síly, v této fázi nás zahltí příval energie. Jsme dynamické, silné, rychlé, výkonné, vše nám jde rychle. Chováme se logicky, racionálně, skoro jako muži, a právě ti nás v této fázi berou jako hrozbu, ohrožení jejich postavení. Jsme totiž v tuto chvíli naladěné na úspěch, máme vysoké ambice, jsme sobecké.
Na druhou stranu si ale dobře rozumíme s partnerem, a pokud jde o sex (i požadavky na něj se v průběhu cyklu mění) – v této fázi nám vyhovuje „rychlovka“, „tvrdší sex“, bez experimentů.
V této fázi máme ideální předpoklady a podmínky pro skvělé sportovní a pracovní výkony. Je to skvělá doba na zahájení nového projektu, zavedení nového návyku, plánování. Někdy se v této fázi uměle udržujeme, abychom byly výkonné, což je požadavek moderní doby…
Nevýhodou této fáze může být horší úroveň komunikace, menší míra empatie, trpělivosti. Prostě chceme být samy a „frčet“, odškrtávat si splněné úkoly, a pokud nám někdo (děti 😊) dělá čáru přes rozpočet (a to doslova), tak to nemáme rády. 😊
Podrobnosti o chování ženy ve fázi Panny najdete v tomto článku>>
V období ovulace jsme nejpřitažlivější, krásné (zlepší se nám pleť, při chůzi se spontánně svůdně vlníme), sexy. Vždyť ovulujeme, takže naše tělo podvědomě hledá partnera (bez ohledu na to, že jsme vdané či zadané), takže flirtujeme, pomrkáváme na druhé pohlaví.😊
V tomto období jsme pečující, milující, empatické, přátelské a rády si povídáme, probíráme vše s kamarádkami. Máme obrovskou trpělivost a pro rodinu, partnera a děti bychom se rozdaly a neřešíme tolik okolní věci, např. úklid. Naopak nás zajímají vztahy a péče (masáž, sex – teď máme rády předehru a mazlení).
Je to ideální období na rodinnou oslavu, párty s přáteli nebo rodinnou dovolenou.
Pozor ale na malé úskalí: Nezapomínejme, pro samou péči o druhé, na sebe a své potřeby!
Děti by se měly modlit, aby sdružení rodičů a přátel školy 😊 byly v tuto dobu, protože budeme mít pochopení pro jejich neúspěchy, budeme trpělivé a neseřveme je hned ve dveřích a na pány učitele zapůsobíme svým šarmem a mile je přesvědčíme, aby dali těm našim dětičkám ještě šanci. 😊
Podrobnosti o chování ženy ve fázi Matky najdete v tomto článku>>
Tak tuhle fázi znají asi všichni – premenstruační syndrom, kdy jsme náladové, podrážděné, netrpělivé, netolerantní, neempatické, vše dramatizujeme, neumíme se ovládat a rychle se vytočíme doběla. Takže děti raději odevzdat. 😊
V tomto období máme horší paměť (změny glykémie, takže dělejte si svačinky, chvilky odpočinku), takže pozor neplánujte si zkoušky.
Manžel lektorky Lucky Harnošové, Honza, má k této fázi trefnou poznámku: Pokud muž ženu v ovulační fázi neoplodnil (bez ohledu na to, zda to bylo pro oba žádoucí), tak si to teď „vyžere“. 😊
Jsme kritické, víme, co je špatně, a nebojíme se to bez okolků (bohužel) říct. Jsme kritické ale i k sobě, máme potřebu mít pravdu, a aby to i druzí uznali. Ale pozor na unáhlená rozhodnutí a radikální řezy (výpověď, rozchod…). Pokud se ale muž se ženou poradí, ta mu hned dokáže říct, co a jak změnit.
Jsme „čarodějky“ a máme silnou intuici, která nám dobře radí. Pokud jde o sex, v této fázi rády experimentujeme, jsme kreativní.
V tomto období jsme úžasně kreativní, což pro každou z nás může znamenat něco jiného. Napsat článek na blog, namalovat obraz, vytvořit dekorace, upéct koláč podle nového receptu, tvořit s dětmi, založit nový záhon na zahradě… Takže, máte-li kreativní povolání či koníček (blogerka, malířka, spisovatelka, novinářka, aranžérka…), tuto chvíli využijte a pište, malujte, tvořte do zásoby. Nevýhodou je, že pokud nám tvořit někdo (děti) nedovolí, tak řádíme, jsme frustrované a napjaté. 😊
Kreativita a také potřeba změny, či něco dokončit se může projevit v novém vzhledu (nový sestřih, líčení, náušnice, piercing, tetování…).
Je to ideální období nejen na tvoření, ale také na dokončování projektů či velký jarní úklid s vyhazováním nepotřebného.
Podrobnosti o chování ženy ve fázi Čarodějky najdete v tomto článku>>
Pro partnera a malé děti je dost těžké a nepochopitelné, že maminka se nechová stále stejně a předvídatelně a že jeden den je „ťuťu ňuňu“ a druhý den vřeští kvůli drobnostem. Vysvětlujte proto už malým dětem (holčičkám i chlapečkům), jak to je s cyklem a že maminka/žena se mění jako se mění Měsíc (je celý, i když je vidět jen část). Připravte je na to předem, že dnes nemáte dobrou náladu, a že když se dnes budete zlobit, že to není jejich vina, ale že máte „své dny“. 😊 A že je máte ráda, i když na ně někdy křičíte a jste nesnesitelná…
My máme na ledničce super cyklickou magnetku (www.cyklickazena.cz www.dana-sofie.cz), kterou stále otáčím podle své fáze, ať mají přehled.
V sérii následujících 4 článků se podíváme na každou ze 4 fází ještě podrobněji, ať vás už nic nepřekvapí…
Vřele doporučuji semináře a webináře Lucky Harnošové, která se ženskými tématy zabývá, nebo knihy Rudý měsíc a Cyklická žena.
Tak už víte, proč je potřeba vědět, v jaké fázi jste nebo budete tehdy a tehdy, abyste si mohly dobře naplánovat oslavu, dovolenou, zahájení pracovního projektu, sportovní akci, odpočinkový víkend nebo kdy odevzdat děti babičce. 😊
Plánujte proto aktivity (pracovní schůzku, rodinnou oslavu, dovolenou, zkoušku, sportovní aktivity…) v souladu se svým menstruačním cyklem s pomocí Google kalendáře Cleopatra a využijte 45% slevový kupón (zadejte slevový kód „fi2cdb“), díky kterému ušetříte 300 Kč!
Zdroje a doporučená literatura:
www.prirozenaantikoncepce.cz lektorky Kateřiny Juřenčákové
Lektorka Lucie Harnošová alchymiezeny.cz
https://cleopatra-calendar.com/
cyklickazena.cz
knihy Cyklická žena, Rudý měsíc – Miranda Gray