Jak posilovat imunitu a zajistit si pevné zdraví pomocí jednoduchých, ale účinných opatření jste si už mohli přečíst ve článku „5+1 zásada pro dokonalé zdraví aneb Prevence nachlazení a nemocí“>>
A jak na prevenci nachlazení a podporu imunity nahlíží Tradiční čínská medicína (TČM), která se těší stále větší oblibě? V chladných měsících roku je potřeba chránit oslabenou energii a posilovat vnitřní teplo. Vhodná je zdravá, vyvážená strava, dostatek odpočinku a udržovat si vnitřní teplo.
Na konci článku najdete i zajímavé souvislosti mezi imunitou, ledvinnými potížemi a neplodností!
Podle tradiční čínské medicíny do našeho těla vnikají bakterie a viry v létě přes nos a ústa, ale v zimě je to přes kůži. Proto je potřeba chránit si celé tělo, být dostatečně oblečeni, abychom o cenné teplo nepřicházeli. Samozřejmostí je čepice či jiná pokrývka hlavy, rukavice, teplé ponožky, které je fajn nosit i doma, například večer, pokud jste zimomřivější typ. Pokud vám bude večer před spaním zima (zvláště na nohy), budete mít problém s usínáním.
Tělesné teplo je potřeba udržovat i konzumací správné stravy, která organismus neochlazuje, ale zahřívá. Je vhodné zahřát se konzumací potravin majících zahřívající účinky:
Z těchto důvodů se v tradiční čínské medicíně nedoporučuje v zimě konzumovat citrón, protože organismus ochlazuje, proto tedy příliš nedává smysl pít čaj, zvláště zázvorový (ohřívá), s citrónem (ochlazuje). Nedoporučuje se v chladných měsících roku konzumovat větší množství syrového ovoce a zeleniny, protože organismus ochlazuje a odebírá mu potřebné teplo.
Zázvor bylo jedno z prvních koření, které k nám putovalo po Hedvábné stezce z Číny, a ve 13. století po něm dychtila celá Evropa.
Zázvor má silné protizánětlivé, antioxidační a protirakovinné účinky. Svými antioxidačními účinky bojuje proti volným radikálům, přičemž řada z těchto antioxidantů se aktivuje při tepelné úpravě. Mletý zázvor je výborným zdrojem manganu (součást řady důležitých enzymů), mědi (potřebná pro tvorbu hemoglobinu a kolagenu), hořčíku, zinku, draslíku, železa, vápníku, sodíku, vitamínů (A, B1, B2, B3, C, E, K), mastných kyselin (olejová, oktanová, linolová), bílkovin, a to včetně aminokyselin.
Já nedám dopustit na zázvorové Mullerovy pastilky, které neobsahují zbytečná, nevhodná aditiva.
Můžete také nakapat zázvorovou silici do aromalampy nebo 1 kapku silice rozmíchat v lžíci olivového oleje a potírat vzniklým olejíčkem hrudník při kašli. Stejně tak můžete natírat bolestivé svaly a klouby nebo provést lehkou masáž břicha po směru hodinových ručiček u střevní koliky.
Cestovní nevolnost: Doporučuje se 2 dny před cestou (jízdou/plavbou/letem) užívat zázvor (sušený extrakt) v kapslích a pokračovat po celou dobu cesty. Můžete popíjet i zázvorový čaj, ale kapsle bývají účinnější.
Těhotenská nevolnost: V lékárně koupíte např. zázvorová lízátka, ale vzhledem k tomu, že zázvor zvyšuje stahy dělohy a může vyvolat potrat, event. předčasný porod (mám potvrzeno od nejedné kamarádky), tak já raději doporučuji jiná opatření – například homeopatika>>
Jak řešit zdravotní a těhotenské neduhy bezpečně přírodní cestou i jak se pomocí homeopatik připravit na porod (vaginální i císařský řez) najdete v novém eBooku „Přírodní lékárnička pro těhotné“>>
Krom ginkgo biloby, střídavých koupelí (studená střídá teplou) pomáhá i zázvor – doporučuje se koupel – do 1dl mléka přidat 3 kapky silice a nalít do napuštěné vany (teplota vody 37-38st. C) a na 10-15 minut se do ní „naložit“. Poté ještě na 20 minut ulehnout do tepla. Koupel můžete použít i při nachlazení či chřipce.
Pomáhá při vyčerpání, zvyšuje rozhodnost, podporuje iniciativu a od plánů vás dovede k činům. Pomáhá při zimní depresi a v boji s SAD (sezónní afektivní poruše – deprese způsobená nedostatkem světla>>)
Zázvor si přidejte do polévky, omáčky, k dušenému masu či rybímu pokrmu (nastrouhaný; často se kombinuje s medem či sójovou omáčkou). Kandovaný zázvor zase do koláčů, sušenek a dezertů. Zázvorová limonáda pro letní osvěžení – plátky zázvoru a citronu do sklenice s ledem a zalít minerálkou.
Zázvor má řadu účinků a může být v interakci s některými léky a nemocemi. Proto se doporučuje opatrnost při:
Příroda se v zimě ukládá k zimnímu spánku a i pro nás je vhodné v zimě zpomalit, snížit pracovní tempo (je-li to možné), ubrat s fyzickou aktivitou a cvičením, dávat pozor na emoční vypětí a více odpočívat.
Podle TČM přechází naše tělo v zimě pod vládu elementu vody a s ním jsou spojeny ledviny a močový měchýř. Pokud jsme tedy zanedbali péči o své zdraví a imunitu, nyní se to projeví:
Podle TČM v ledvinách sídlí naše životní energie, naše čchi, a právě ledviny nám určují délku života (kvalita energie v ledvinách nám vlastně určuje míru stárnutí).
Podle pravidel čínského pentagramu souvisí s ledvinami i další orgány:
Ledviny trpí při partnerských a vztahových problémech. Při potížích s ledvinami jsme přehnaně opatrní, pociťujeme strach, nejistotu, potřebujeme oporu; vyskytují se i poruchy sexuální.
Uváděné rady, bylinky a doplňky stravy můžete najít na www.serafinbyliny.cz, kde jsem i já čerpala informace do článku:
a) solné obklady:
1/2 kg kuchyňské soli (já bych dala himalájskou) vysypte na plech a zahřejte v troubě a pak naplňte do plátěných sáčků (1 velký či 2 malé) a přikládejte na bedra, ale pozor nespalte se.
b) bylinné koupele:
Doporučuje se přeslička nebo kopřiva – do vroucí vody přidat 3 hrsti bylin, převařit 3-5 minut, nechat 15 minut stát a poté slít do lázně. Po vystoupení z vany se zabalit do teplého a na 30 minut si odpočinout. Možno použít i při nachlazení, pozor ale u lidí s vysokým krevním tlakem či po mozkové mrtvici!
c) strava bohatá na kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel a další):
Je mimo jiné zásadotvorná, takže působí i proti vzniku ledvinových kamenů.
d) další opatření:
Tak pevné zdraví a imunitu!