Před 3 lety jsme se už delší dobu marně snažili o miminko a já se pokoušela najít příčinu nejen neustálého neúspěchu, ale i zvýšených hladin mých jaterních testů. Tehdy jsem se jakoby náhodou dozvěděla o knize prof. Strunecké Doba jedová, která odhaluje skryté zdroje „chemie“ kolem nás…
Byla jsem v šoku, v jak nebezpečném chemickém nálevu žijeme, a rozhodla se zdraví své rodiny a nejbližších chránit a pokusit se i ostatní inspirovat k zamyšlení a změně.
I vzhledem k tomu, že vědci v lidském těle objevili asi 300 různých syntetických chemikálií, které se do naší krve dostávají ze vzduchu, potravin nebo spotřebního zboží, má význam složení produktů sledovat a pečlivě je vybírat, protože jejich kvalita má vliv na naše zdraví. Naštěstí to, čím se obklopujeme, můžeme celkem jednoduše ovlivnit.
V tomto článku jsem se zaměřila na naše domovy a najdete v něm nejen rizikové výrobky, ale i jejich zdravou náhradu a dokonce i rostliny, které nebezpečnou chemii v bytě pohlcují!
Barvy pro výmalbu, stejně jako glazura na nádobí či omítky, mohou obsahovat těžké kovy jako arsen, rtuť, olovo a kadmium.
Polystyrenové stropnice, stejně jako interiér aut, obsahují bromované zpomalovače hoření, díky nimž sice požár obtížněji vzniká a šíří se, ale bohužel negativně ovlivňují imunitu i hormonální systém člověka.
Povrchová úprava nábytku může být opět provedena ne právě nezávadnými barvami, laky a mořidly obsahujícími např. těkavé látky. Při výrobě nábytku z laminované dřevotřísky jsou nezřídka používána lepidla obsahující další chemii (těkavý a rakovinotvorný formaldehyd, epoxidová lepidla obsahují nebezpečný bisfenol A); naopak bezpečné lepidlo je např. Herkules.
Bytové textilie jako syntetické koberce, závěsy a čalounění krom toho, že jsou to lapači prachu, roztočů a alergenů, obvykle obsahují bromované zpomalovače hoření (BFR), které působí negativně na imunitu a hormonální systém člověka. Stejně tak je může obsahovat i elektronika, včetně té v elektronických hračkách (např. hračky s dálkovým ovládáním a různé výukové hračky). Pomalu se uvolňují z výrobků do prostředí a některé z nich se postupně ukládají v lidském těle. Testy je objevily také v rybách z českých řek nebo v mateřském mléku. Dnes jsou BFR zakázané, avšak ve starším vybavení se stále mohou vyskytovat, a i proto je nutné vyvážet takové věci důsledně do sběrného dvora.
Pěnu ze ftaláty měkčeného PVC mohou mít na spodní straně také koberce.
Ještě větší význam má výběr materiálu u oblečení, protože např. při pěstování bavlny se používá velké množství pesticidů, chlóru, barviv s obsahem toxických těžkých kovů, které pak mohou být v reziduálním množství obsaženy v našem oblečení, což může působit zejména kožní problémy, ekzémy a alergie, zvláště u malých dětí, které mají citlivou pokožku.
Dalším důvodem je to, že oblečení (nemá-li příslušný certifikát a označení – Öko‑Tex Standard 100, Organic, BIO či s certifikátem holandské organizace Fair Wear Foundation) je vždy (i pokud jde o bílé oblečení!) barveno chemickými postupy.
Výjimkou je nezávadný textil, například z biobavlny barvený ekologickými a nezávadnými postupy a barvami. Mezi nezávadný textil dále patří bambus, konopí, len či vlna, které jsou při svém zpracování šetrnější nejen k životnímu prostředí, ale také ke zdraví.
Důležitou kapitolou pro rodiče jsou dětské hračky, které je ovšem možné sehnat i v ekologické, a tedy nezávadné, variantě. U výrobků pro děti se řiďte radou „čím jednodušeji, tím lépe“. Výběru hraček jsem se věnovala v článku ZDE>>
Dalším zdrojem chemie v domácnosti jsou syntetické osvěžovače vzduchu, vonné svíčky a gely. Stačí číst etikety a přesvědčit se, zda neobsahují nebezpečné chemické látky. Lepší je ale najít přírodní variantu (svíčky ze včelího vosku apod.), což není nic složitého, např. ZDE>>. Parfémované osvěžovače vzduchu vzduch ani neosvěžují, ani nečistí, ale přidávají do vzduchu chemické látky (škodí především alergikům a astmatikům), které voní tak silně, že přebijí ostatní pachy. O tom více ve článku „Když dýchání škodí zdraví aneb Zázračný lék na odvykání kouření“>>
Kosmetice a drogerii se ale budu věnovat v samostatném článku.
Jistě jste se už někdy snažili rozluštit, co jednotlivé složky v kosmetice, lécích a dalších výrobcích znamenají a zda jsou škodlivé či nikoliv. Já také a nikdy jsem z toho nebyla moudrá – v tom se vyzná skutečně jen odborník – chemik.
Konkrétní složení výrobků najdete v systému REACH – více o něm zde >>
Databázi nebezpečných výrobků – RAPEX – najdete zde >>
Glazura na nádobí nezřídka obsahuje toxické těžké kovy, zvláště kadmium a olovo. Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat zvláště výběru nádobí určeného pro děti. Problém je, že na etiketě výrobku není uvedeno, co glazura obsahuje. To je ale možné zjistit přímo u výrobce.
Pokud chcete zjistit, zda je Vaše nádobí nezávadné, sdružení Arnika provádí testování různých výrobků stran jejich složení. Je možné je tedy kontaktovat a nechat si nádobí otestovat.
S oblibou je v kuchyni stále častěji používán plast, což nemusí být zcela neškodné.
Trochu vám ten výběr usnadním: Každý plastový výrobek je označen malou značkou trojúhelníčku složeného ze 3 šipek (značka znázorňující recyklaci) a uvnitř je uvedeno číslo (někdy i zkratka daného typu plastu – PP, PE, PVC…) – obvykle od 1 do 7.
Problémem jsou v tomto smyslu právě polystyrenové (číslo 6) termojídlonosiče, kdy teplé jídlo přichází do styku s plastem, který není vhodný ke skladování potravin. Navíc polystyren často obsahuje bromované zpomalovače hoření.
V kuchyni můžeme dále objevit i nádobí z nebezpečného melaminu, jehož chronická expozice může vést k rakovině nebo poškození reprodukčních schopností. Bohužel někteří výrobci z něj vyrábí i nádobí pro děti. 🙁 Stejně nevhodné je nádobí z nylonu či polyamidu.
Další problematickou přísadou je již zmíněný bisfenol A, který poškozuje hormonální a pohlavní systém člověka a patří mezi teratogeny (poškozuje vývoj plodu). Výrobky bez bisfenolu A jsou označovány „BPA free“. Bisfenol A bývá obsažen i v polykarbonátových plastech a dále v epoxidových lepidlech.
Nádobí z polykarbonátu (PC) je v pořádku do chvíle, než se mechanicky poškodí a může se z něj začít bisfenol A uvolňovat. Polykarbonát se nachází i v některých konzervách jako tenoučký plastový povrch uvnitř plechovky.
Teflon je některými vědci považován za rizikový kvůli obsahu fluorovaných chemikálií, které mohou poškodit játra nebo způsobit poruchu vývoje plodu. Při běžném používání škodlivost nebyla prokázána, ale při vysokých teplotách nad 250st. C se již rizikové látky uvolňovat mohou, proto teflon nepřehřívejte anebo ho, stejně jako já, vyměňte za nádobí s povrchem keramickým či z umělého kamene (to je perfektní).
Na závěr mám na vás prosbu o podporu projektu – stačí Váš podpis! 🙂
Zajímavé odkazy i na nákup eko-produktů a zero waste:
www.econea.cz
www.bioplaneta.cz
www.arnika.org – ekologické informace, projekty…
Zdroje a doporučená literatura:
Doba jedová 1 a 2 – prof.RNDr.Anna Strunecká, DrSc.
Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně – vydávané sdružením Arnika arnika.org
biooo.cz
https://www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky