5 nebezpečí, která ohrožují naše zdraví i plodnost, aneb pravidlo 80/20

Chemie kolem nás

Před 3 lety jsme se už měsíce marně snažili o vytoužené miminko. Tou dobou se mi náhodou dostala do ruky knížka prof. Strunecké „Doba jedová“, o které jsem už dříve slyšela od kolegyně.  Koupila jsem si oba díly a hned se začetla.

Zjistila jsem, že všude okolo nás je nebezpečná chemie a toxiny! Dokonce i tam, kde bych to vůbec nečekala. Byla jsem v šoku! Co když právě tohle je důvod, proč se nám pořád nedaří otěhotnět… Proto jsem se začala vzdělávat, číst, zjišťovat a měnit svůj životní styl a náhled na svět. A zde se s vámi postupně podělím o svá nejdůležitější zjištění…

5 zdrojů nebezpečné „chemie“ ohrožujících naše zdraví i plodnost

  1. Potraviny a nápoje – „bio/ne-bio“, umělá sladidla, nebezpečná barviva a další „éčka„, zbytky pesticidů, ale také látky uvolňující se do jídla z obalů..
  2. Léky, vakcíny, doplňky stravy (nač dát pozor>>), amalgámové plomby  – může být překvapením, že nebezpečné látky se nacházejí i v prostředcích určených k léčbě… 🙁
  3. Kosmetika, drogerie a hygienické potřeby – kosmetika a drogerie všeho druhu, včetně té, která je určena pro malé děti; stejně tak některé menstruační vložky a tampony a bohužel i některé dětské pleny obsahují škodlivé látky… 🙁 Více ve článku „Kosmetika, drogerie, vložky a plenky – zdravě, levně a bez práce“ zde>>
  4. Vybavení bytu a interiér autanebezpečí na nás číhá i doma (a hlavně co s tím!>>) – od tapet a podlahových krytin, přes nábytek a plasty všeho druhu a využití, včetně hraček a potřeb pro péči o děti…
  5. Životní prostředí – škodlivé látky jsou i ve vodě (Jak se uzdravit díky vodě >>), vzduchu (Když dýchání škodí zdraví aneb Zázračný lék na odvykání kouření>>) a půdě…

Chemie kolem nás

Nepřipadá vám, že žijeme v chemickém nálevu? Divím se, že vůbec žijeme bez nějakých větších zdravotních obtíží. Zvláště někteří z nás.

Já jsem po zjištění zdrojů chemie nacházejících se v mém okolí provedla v naší domácnosti čistku. Vše vyhodila (ideálně do sběrného dvora, léčiva vrátila do lékárny), případně předala nebo za pár korun prodala tomu, kdo to využije, a nahradila ekologičtější a méně závadnou, ideálně přírodní, variantou. Nakonec ale často zjistíte, že spoustu věcí nepotřebujete, zvláště čistič vám stačí jeden, univerzální za pár korun. 🙂 Zkrátka nevěřte reklamě, protože kvalitní zboží se prodává samo…

Mě před pár lety, po přečtení „Doby jedové“ a „Tajemství kosmetiky“, došlo, že opravdu nepotřebuji mít krém na tělo, na dekolt, na pleť, na celulitidu, na ruce a já nevím nač ještě…. Moje tělo (a to vaše také 🙂 ) toho doopravdy vlastně moc nepotřebuje. Právě naopak. Zato potřebuje dostatek zdravých a kvalitních potravin a přírodní kosmetiku bez chemie. Minimalismus má něco do sebe.

Minimalismus skutečně osvobozuje

Letos v zimě jsem se dozvěděla o tzv. Paretově pravidle nebo také pravidle 80/20, které bylo formulováno na základě pozorování italského ekonoma Vilfreda Pareta. Podle něj pramení 80% důsledků z 20% příčin.

80% úspěchu dosáhneme díky 20% činností!

Takže rozmyslete, co pro vás má přínos a co vám pouze ubírá čas a energii, kterou můžete využít lépe! V podnikání například 80% vašeho prodeje pochází od 20% vašich klientů. Příklady Paretova principu je možné vysledovat v různých oblastech života. V mém případě například platí, že v 80% případů si obléknu 20% svých triček, tedy těch pár oblíbených, zatímco ostatní se stále válí nevyužité ve skříni. Myslím, že to znáte a že najdete potvrzení tohoto pravidla všude. Pokud jde o množství hraček, tak to platí na 100%. 🙂

Nakonec možná, stejně jako my, zjistíte, že až 80% (trochu přeháním 😉 ) vybavení vašeho bytu takřka nepoužíváte a ještě jste se ho nezbavili jen z nostalgie nebo pro případ „kdyby něco, kdyby náhodou“. My, tedy hlavně já ;-), jsme si řekli, že tomu „syslení“ uděláme přítrž. Prošli jsme náš byt, už i beztak poloprázdný, a věci, které už nepotřebujeme a nebo využíváme jen zřídka, jsme prodali, předali a nebo vyhodili. Bylo toho nakonec dost… A výnos z prodeje byl milý a předání nepotřebných, převážně dětských, potřeb udělalo radost spoustě maminkám..

Od té doby, co máme doma jen nezbytné množství věcí, tak se oba s manželem cítíme tak nějak lehčeji… Čím méně krámů, tím rychlejší úklid. Čím méně krámů, tím rychlejší a jednodušší výběr při balení na cesty či stěhování. Zlodějů se bát nemusíme, a pokud bychom nedej bože vyhořeli, tak víme, že jsme přišli jen o pár věcí… 😉

Ale zpět k chemickému nebezpečí kolem nás…

Pro někoho to prozření může znamenat úlevu. Mnoho z nás, mě nevyjímaje, ale může přepadnout pocit marnosti, že se nikdy nemůžeme zbavit ani poloviny té chemie, protože k nám přichází z různých zdrojů a většinu z nich nemáme možnost ovlivnit, pokud se nechceme odstěhovat na pustý ostrov. Ale já jsem přesvědčená, že být informován o nebezpečí kolem nás význam má.

Je rozdíl o škodlivosti toho či onoho vědět, anebo žít v nevědomosti, možná sladké, ale zato nebezpečné.

vědět či nevědět

Já již vím, a vy zanedlouho také, kde se chemie nachází a na co si dát pozor, a budeme se moci vědomě rozhodnout, zda a v jaké míře jsme ochotni ji do sebe dostávat. Spousta z vás plánuje těhotenství a možná se zatím marně snaží… Možná vám tak vaše tělo hlásí, že někde děláte chybu a že by to chtělo změnu… S tou plodností to totiž jde od 10 k 5.

Mezi roky 1938 a 1990 se u mužů snížil průměrný počet spermií v ejakulátu ze 120 milionů na 25 milionů na mililitr ejakulátu.

A tyto klesající tendence pokračují…

Snažíte se o miminko? Stáhněte si e-Book!

Jak postupovat při plánování/snažení o miminko a jak podpořit přirozené otěhotnění i jaká vyšetření absolvovat se dozvíte v krátkém přehledném e-Booku „Cesta k miminku – Krok za krokem“, který si stáhněte zde >>

Možná ale patříte k těm šťastnějším a miminko už čekáte a chcete pro něj to nejlepší. A právě toto krásné období je ideální doba na to, změnit životní styl k lepšímu a pak k němu s lehkostí vést i své děti, protože to, co oni uvidí u vás, budou automaticky napodobovat… Nyní máte možnost změnit svůj životní styl, zlepšit svoje zdraví, zdraví svých dětí! Máte možnost zbavit se takové tuny nastřádaných nesmyslů…

Čistka ve skříni je i čistka v myšlení…

Možná po přečtení mých článků a zjištění toho nekonečného seznamu všech nebezpečných látek a míst, odkud se k nám dostávají, budete kroutit hlavou a nebudete tomu věřit, protože jste, stejně jako spousta ostatních lidí, zdrávi. Budete se logicky domnívat, že kdyby opravdu bylo všude tolik chemie, tak by to na zdraví populace muselo být znát mnohem více.

Bohužel vás musím zklamat a ujistit, že chemie a toxinů je kolem nás opravdu dost a že zdaleka nejsem jediná, kdo o životním stylu bez chemie informuje. A to, že ještě nevymíráme nebo nejsme „prolezlí“ všemi nemocemi neznamená, že se nám (a hlavně našim dětem, které jsou vystaveny chemii více než jsme byli my, a my jsme vystaveni více než byli naši rodiče!) nemoci až do vysokého věku vyhnou nebo že jsme vůči chemii a toxinům imunní.

Naše tělo je zkrátka, díky bohu za to, velmi inteligentní a je schopné řadu látek neutralizovat a  vyloučit. A pokud k nějakému negativnímu působení a negativním následkům dojde, umí je rychle opravit.

Zdravý životní styl bez chemie

Ale i náš organismus má jen omezené možnosti a rezervy, takže proč ho zbytečně pokoušet a riskovat zdraví. Lepší je princip předběžné opatrnosti…

Někdo má štěstí a jeho tělo „vydrží“ víc, protože má mimo jiné výkonnější detoxikační mechanismy. A někdo jiný bohužel je naopak k chemii citlivější a dříve nebo později na to doplatí vznikem onemocnění. A problém je, že nikdo z nás předem s jistotou neví, do které skupiny patří a jak na tom jeho organismus ve skutečnosti je. Ta pověstná poslední kapka než pohár přeteče, může přijít kdykoliv a odkudkoliv…

Možná je důležité objasnit ještě jednu důležitou věc. To, že jste pravidelní dárci krve či vaše preventivní prohlídky u praktického lékaře vždy dopadly dobře nemusí nutně znamenat, že jste zdrávi a že vaše tělo si s všudypřítomnou chemií a toxiny zvládá skvěle poradit.

My lékaři máme takové pořekadlo, které je vtipné, ale pravdivé: „Není zdravý pacient, ale jen špatně vyšetřený pacient.“

Vyšetřeních je takové nepřeberné množství, že není možné je zdaleka provést všechny (co všechny, ani jejich desetinu), zvláště pokud k tomu není objektivní důvod, což při preventivní prohlídce není. Provedení velkého množství vyšetření „jen pro jistotu“ by bylo pro pacienta i laboratorní pracovníky zbytečně zatěžující a navíc nákladné. A proto se při preventivních prohlídkách obvykle provádí jen základní, tzv. screeningová, vyšetření. Ta ovšem zdaleka nemusí odhalit stavy a onemocnění, která zatím nemají takovou intenzitu, aby se projevila dostatečně navenek a přivedla tak jejich nositele k lékaři…

Navíc řada onemocnění, zvláště těch chronických, civilizačních, mezi které patří i ta obávaná rakovina, se „vyvíjí a roste“ pomalu, bez významnějších projevů. A pak, když už se projeví, může už být na léčbu vedoucí k uzdravení pozdě. V tom je jejich zákeřnost…

Ještě je třeba zmínit, že v některých otázkách „chemie kolem nás“ panují neshody. Jsou poučení laici i odborníci, kteří poukazují na nebezpečnost či závadnost některých látek, a naopak je i spousta těch, kteří se dušují, že studie nepotvrdily jejich závadnost, nebo informacím o jejich škodlivosti nevěří… Já osobně se řadím spíše do té první skupiny, protože mám své zkušenosti a raději jsem opatrnější, než abych pak hasila požár, když už bude oheň na střeše…

Občas, uznávám, je těžké se v problematice zorientovat, protože informace se mění a různí a i výzkum jde dopředu. A tak to, co se doporučovalo před lety se nyní zase přehodnocuje… I proto se snažím ke článkům přidávat odkazy, abyste měli možnost si informace dohledat sami…

Knihy Tajemství kosmetiky a Tajemství výrobců potravin

Pokud vás budou zajímat detaily o chemii a toxinech, je spousta literatury ke studiu, například knihy z edice Doba jedová 1-7, nejen od prof. Strunecké. Velmi přehledně a odborně jsou zpracovány knihy Tajemství kosmetiky a Tajemství výrobců potravin od Ing. Víta Syrového. A spoustu praktických rad a tipů najdete v knize Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně vydávanou sdružením Arnika.

Ještě si neodpustím jednu poznámku nakonec, vlastně na začátek našeho chemického seriálu. 🙂 Vhodná je tedy i pravidelná, nejen pouze jarní, detoxikace. Pozitivní účinky má sladkovodní řasa chlorella pyrenoidosa, kterou od té doby, co jsem řešila své zvýšené jaterní hodnoty, trvale užívám i já. Mezi další látky s detoxikačními účinky patří kurkumin, ostropestřec, medvědí česnek (ten je ale nevhodný pro těhotné ženy a pro děti) a další.

Posuňte své zdraví na vyšší úroveň!

Chcete svoje zdraví zlepšit a posunout na vyšší úroveň a zlepšit i genetiku (a tím i kvalitu vajíček a spermií, i když možnosti jsou omezené), a zlepšit tak i plodnost? Kdo by nechtěl být zdravější, že?

Moje vášeň (a asi i trochu úchylka 😉 ) je vzdělávat se v oblasti zdraví a jeho maximální podpory (strava, bylinky, homeopatika, detoxikace, alternativní postupy, východní i západní přístup…) a tak jsem vytvořila e-Book „Tajemství (ne)plodnosti aneb Klíč k miminku“, který obsahuje informace, které jsem získávala přes posledních 7 let!

Souvislosti a zajímavosti mezi zdravím, (ne)plodností a lékařské tajnosti jsem sepsala do e-Booku primárně určeném pro páry snažící se o miminko, protože ty potřebují zapracovat na zdraví a plodnosti nejvíce.

Tu nádheru plnou praktických rad pro podporu zdraví a plodnosti i se spoustou dárků najdete zde >>

Kdo hledá, najde! Tak zlomte vaz! 😉

Líbil se Vám článek, sdílejte ho s přáteli a pomozte jim k pevnému zdraví i zdravému miminku!

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství

Zdroje a doporučená literatura:

Doba jedová 1 a 2 – prof.RNDr.Anna Strunecká, DrSc.  

Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně – vydávané sdružením Arnika   arnika.org

Tajemství výrobců potravin, Tajemství kosmetiky – Ing. Vít Syrový

Maminka-lékařka se zkušeností s léčbou neplodnosti (první miminko máme z IVF, ale druhé z přirozeného otěhotnění!) a vášní pro zdraví bez "chemie". Nadšená propagátorka Nevýchovy, která si užila krásné těhotenství i porod a zvládla strasti počátku mateřství se ctí. Autorka e-průvodce pro páry plánující miminko "Naše vítězství nad neplodností aneb 12 tipů, jak zvládnout umělé oplodnění", e-průvodce těhotenstvím a přípravou k porodu "Konečně těhotná aneb Jak mít pohodové šestinedělí a zvládnout porod s úsměvem", e-průvodce komplexní péčí o miminko"Deník novopečené maminky aneb Jak přežít šestinedělí a užívat si mateřství". "S intuicí, rozumem i humorem Vás provedu mateřstvím již od plánování miminka." Jak a proč jsem se stala z neplodné lékařky maminkou blogerkou si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů