Těhotenství, porod a kojení jsou pro maminku velmi náročná období a je potřeba, aby při všem tom kolotoči kolem miminka nezapomínala na sebe a své zdraví.
V minulém článku „Jak zvítězit nad břišní kolikou kojence„ jsem slibovala článek týkající se stravy kojící maminky, protože ta má velký vliv nejen na zdraví miminka, ale také na jeho trávení a případné zdravotní potíže (bolesti bříška, alergie a intolerance…). Probereme tedy nejen zásady správné výživy, ale také dietní chyby, které kojící maminky někdy dělají…
Aby bylo mateřské mléko pro miminko opravdu ten nejlepší start do života, je potřeba, aby se maminka zdravě a kvalitně stravovala. S tím je ovšem potřeba začít už v těhotenství.
Vylučte ze stravy nebo konzumujte opatrně nadýmavé nebo jinak dráždivé potraviny:
Nedržte žádné diety, protože těhotenství a kojení jsou období, která rozhodně nejsou vhodná k dietám (pro maminku ani pro miminko). Abyste totiž měla „výživné mléko“ (i když „slabé“ mléko neexistuje), musíte se kvalitně stravovat (kvalitou i množstvím), aby vás miminko „nevysálo“. 🙂 Nejlepší redukční dieta je kojení, péče o miminko včetně každodenních procházek s kočárkem a péče o domácnost. 🙂
Pokud se miminku často vrací bolesti bříška, trávicí potíže, má kožní potíže nebo přímo atopický ekzém anebo prostě opakovaně pláče bez zjevné příčiny, je lepší poradit se s lékařem, nutriční terapeutkou, příp. laktační poradkyní a stravu jíst co nejšetrnější a nejjednodušší (potíže – alergie a intolerance – můžou dělat lepek, kravské mléko, oříšky, vejce…), a po zlepšení stavu dítěte postupně přidávat další potraviny a zjišťovat, co miminko na to… 🙂
Přeji vám zdravé miminko a kojení v malíčku!
Maminka Veronika B.: „Mohu Vám jen a jen poděkovat. Vlila jste mi zase naději a optimismus do žil… Stále nemohu uvěřit, že se to zadařilo. Chci Vám moc a moc poděkovat za Vaši ochotu, čas a povzbuzení. Díky Vám kojím plně.“