Příkrmy: Jaké potraviny vybírat a v jakém množství podávat

Zavádění příkrmů je velká kapitola a maminky jí věnují spoustu času, protože kvalita naší stravy má stěžejní vliv na kvalitu našeho zdraví, takže se vyplatí dát si záležet. V tomto článku se zaměříme především na výběr potravin, protože jejich kvalita určuje kvalitu stravy.

Jaké druhy potravin a v jakém množství vybrat pro přípravu příkrmů

Začíná se obvykle zeleninou se záměrem, že si dítě nezvykne hned na sladkou chuť ovoce, aby následně ne příliš sladkou zeleninu neodmítalo. Možné je ale začít i s ovocem. Zeleninu podáváte v poledne jako oběd. Pokud začínáte ovocem, podáváte ho dopoledne či odpoledne jako svačinu.

Rozhodně nedoporučuji začínat kaší a už vůbec ji podávat na noc. Některá miminka sice po ní spí dobře, ale jiná se naopak začnou budit častěji. Kaše je hutné a kalorické jídlo, které dodává hodně energie, a jako takové by se mělo (u starších kojenců – např. kolem 10 měsíce věku) podávat jako vydatná snídaně (např. s ovocem). Dalším důvodem je náročné trávení, což může spánek rušit, a energie, kterou dítěti dá, není využita jako je tomu ve dne při pohybu, což může vést k nadváze.

Velmi vhodné je, aby potraviny, ze kterých se budou připravovat příkrmy, byly v bio kvalitě (ovoce, zelenina, ale hlavně živočišné produkty: maso, vejce, mléčné výrobky), protože neobsahují nebezpečné pesticidy, herbicidy, antibiotika, hormony, konzervanty. O tom více v tomto článku. Většina maminek se o to snaží do 1 roku věku dítěte, což je super. Ideální by to bylo do 2-3 let, protože kvalita stravování v prvních 3 letech života má stěžejní vliv na celoživotní zdraví dítěte, takže se vyplatí dát si záležet a investovat do něj.

V dnešní době již naštěstí není problém potraviny v bio kvalitě sehnat. Farmářské obchody obvykle prodávají zboží v bio kvalitě, ale je třeba se zeptat, zda tomu tak skutečně je, protože „farmářský“ neznamená nutně bio! Ve větších městech je možné si nechat nákup (včetně bio potravin) dovézt až domů.

www.rohlik.cz

www.kosik.cz

www.lahodnosti.cz

www.freshbedynky.cz a jiné.

Já si už přes 3 roky nechávám dovážet nákupy u „Rohlíku“ až domů a nedám na to dopustit, protože se nemusím s dětmi trmácet po obchodech a tahat s taškami, dětmi, kočárkem a odrážedlem domů… 🙂 Mají širokou nabídku bio potravin včetně bio příkrmů, eko kosmetiky a plenek, ale i produkty z lékárny!

Pro přípravu příkrmů můžete používat nejen čerstvou zeleninu, ale i mraženou. Vybírejte ale tu kvalitní, která nebyla během transportu rozmražena. To se pozná tak, že zelenina v sáčku netvoří hroudy a je sypká.

Jak minimalizovat množství dusičnanů v zelenině

Vybírejte kvalitní zeleninu/ovoce, která je čerstvá, bez vad či dokonce nahnilých částí. Na jaře má zelenina větší množství nebezpečných dusičnanů, které ve vyšších dávkách mohou způsobit dýchací potíže.

Množství dusičnanů minimalizujete takto:

  • kupujte malé plody
  • u dlouhých plodů (mrkev apod.) odstraňte vnitřní válec, který obsahuje nejvíc dusičnanů
  • u kulatých plodů (řepa apod.) odstraňte konce
  • u brokolice a květáku odstraňte košťál, který obsahuje nejvíc dusičnanů
  • dusičnanů bývá nejvíce na jaře (březen-květen), takže zvažte, zda zvláště u některých typů zeleniny nepřejít na skleničky, příp. mít zamražené zásoby z léta

Bio potraviny vs. farmářské

Množství a konzistence příkrmu

Začíná se velmi zvolna, jen 1 – 2 lžičky denně, takže si připravte opravdu minimální množství příkrmu (1 mrkev, 1 brambor apod.). Dejte miminku dostatek času a buďte trpělivé. Jedno krmení by ale nemělo trvat déle než 15 – 30 minut.

Příkrm můžete podat před či po kojení. Je-li miminko hladové, můžete krátce nakojit, aby nemělo hlad a nebylo frustrované, že musí hlad zahánět něčím, co mu nechutná/nezná. Jinak zkuste miminku dát nejdříve příkrm, budete mít jistotu, že to alespoň zkusí, protože bude hladové. V každém případě po podání příkrmu miminko dokojte. Kojení při zavádění příkrmů neomezujte a kojte i nadále na požádání.

Množství příkrmu zvyšujte velmi pozvolna a nechte to na dítěti. Některá miminka začnou jíst příkrmy až kolem 9. – 10. měsíce věku a je to tak v pořádku, není třeba propadat panice. Plná dávka příkrmu činí 150 – 200 ml na jedno jídlo a dosáhnout se jí nesnažte dříve než za cca měsíc, ale může to trvat i 2 – 3 měsíce. Každopádně většina miminek i poté vyžaduje alespoň krátké nakojení.

Konzistence potravy by se měla postupně měnit od pyré, přes pyré s kousky, pak rozmačkanou stravu až po pevnou stravu. Dítě se tak naučí ovládat jazyk a rty, což potřebuje pro správný vývoj řeči. Na to má vliv i správné krmení a výběr dětského nádobí, ale o tom více zde.

Příkrmy zavádějte postupně a pomaleji, než radí pediatři

Spousta rodičů, ale bohužel i pediatrů a dalších odborníků, se domnívá, že miminko, které dosud znalo jen mateřské (příp. umělé) mléko, je bez problémů schopné takřka ze dne na den přejít na běžnou stravu: zeleninu, krátce na to maso (!), ovoce, obiloviny včetně kaší atd… Bohužel tak to není, a některá miminka mohou díky tomu trápit (nejen) zažívací potíže.

Je také potřeba si uvědomit, že pokud je miminko schopno nabídnutou stravu zkonzumovat (nevyzvrací ji, neodmítá ji…), neznamená to, že je pro něj vhodná, anebo dokonce že mu prospívá.

A nemusí to být patrné ihned. Někdy se až za několik týdnů, měsíců nebo dokonce let u dítěte objeví zdravotní problémy: trávicí potíže (např. bolesti břicha, zácpa, průjem), poruchy imunity (nemocnost, alergie a intolerance) anebo kožní potíže (zdraví střev přímo souvisí s kvalitou kůže: to učím maminky dětí s atopickým ekzémem).

Správně připravené příkrmy by měly být nejen zdravé a s minimálními riziky vzniku potravinové alergie, ale také dítěti podané tak, aby nezpůsobily vady řeči ani neměly za následek negativní vztah k jídlu. Zajímavé, že? 😊

Příkrmy jsou v péči o miminko snad nejdůležitější, ale také nejrozsáhlejší téma, a každou maminku zajímá trochu něco jiného. Všechny maminky ale najdou odpovědi na své otázky v e-Booku „Příkrmy od A do Z“. Najdete v něm všechny potřebné informace od nás lékařů, odborníků na výživu dětí, logopedů, psychologů doplněné maminkovskými zkušenostmi a vychytávkami.

Ovládáte zavádění příkrmů? Udělejte si malý test

Nejste si jistá, jestli e-Book potřebujete? Zkuste si odpovědět třeba na tyto tři otázky:

  • Jak snížíte alergenní potenciál ovoce podávaného v prvních příkrmech?
  • Na jaké bylinky je třeba dávat pozor, abyste nepřišla o mateřské mléko (nejen při zavádění příkrmů) předčasně?
  • Proč se ovoce z počátku doporučuje nepodávat syrové, ale podusit v troše vody?

Chcete se dozvědět odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek? Líbil se Vám článek?

Více se dozvíte v nově aktualizovaném e-Booku „Příkrmy od A do Z“, o kterém maminky říkají:

  • MUDr. Radka D.: „Příkrmy od A do Z“ doporučuji všude. Spousta maminek se řídí věkem uvedeným na skleničce, příp. babskými či „zaručeně spolehlivými“ internetovými radami. Nevědomky zadělávají miminku na problémy. Tento e-book podává ucelený a přehledný know-how založený na moderních poznatcích. A navíc je velmi dobře čtivý. Měl by být součástí výbavičky každé nastávající maminky :-)“
  • Eva J.: „Děkuji, Vaše rady ohledně příkrmů u dcery krásně zabraly a jsem spokojená já a hlavně ona :)“
  • Výživová poradkyně Štěpánka Čápová: „Váš e-book se mi moc líbí. Je hezky psán, přehledný a srozumitelný.“

 Postupujte podle e-Booku maminky-lékařky a zajistěte svého děťátku zdravý start do života!

(Nejen) dětičkám hodně zdraví a dobrou chuť!

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství

Zdroje a doporučená literatura:

RNDr. Petr Fořt, CSc. – Aby dětem chutnalo 1 a 2

Maminka-lékařka se zkušeností s léčbou neplodnosti (první miminko máme z IVF, ale druhé z přirozeného otěhotnění!) a vášní pro zdraví bez "chemie". Nadšená propagátorka Nevýchovy, která si užila krásné těhotenství i porod a zvládla strasti počátku mateřství se ctí. Autorka e-průvodce pro páry plánující miminko "Naše vítězství nad neplodností aneb 12 tipů, jak zvládnout umělé oplodnění", e-průvodce těhotenstvím a přípravou k porodu "Konečně těhotná aneb Jak mít pohodové šestinedělí a zvládnout porod s úsměvem", e-průvodce komplexní péčí o miminko"Deník novopečené maminky aneb Jak přežít šestinedělí a užívat si mateřství". "S intuicí, rozumem i humorem Vás provedu mateřstvím již od plánování miminka." Jak a proč jsem se stala z neplodné lékařky maminkou blogerkou si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů