Vitamin D má pro náš organismus a celkové zdraví neskutečný vliv, ale bohužel je jeho význam, a to i odborníky, někdy zbytečně podceňován. Dostatečný příjem vitaminu D je nezbytný k dobrému zdraví a prevenci, ale i léčbě, řady chorob a stavů.
Vědci našli receptory pro vitamin D prakticky ve všech tkáních, což znamená, že vitamin D ovlivňuje a pozitivně působí na funkce většiny tkání v těle!
Imunita, kterou vitamin D posiluje, není pouze protiinfekční ochranou, ale také ochranou před autoimunitními a nádorovými onemocněními, takže je velmi důležité se o imunitu svou a svých dětí starat.
U dětí se může objevit – ztuhlost svalů, vyšší lámavost kostí, sklon k respiračním onemocněním, nedostatečný či zpomalený růst, apatie, únava nebo naopak zvýšená míra dráždivosti a nervozity.
Vznik vitaminu D v kůži působením slunečních paprsků je ovšem negativně ovlivňován řadou faktorů! Pro získání vitaminu D ideální opalování mezi 10. – 16. hodinou. Neúčinné je ranní a večerní opalování a stejně tak i opalování v období podzim-jaro (Slunce je nízko). Uvádí se, že v ČR je možné získat vitamin D naposledy v první týdnu v září a nejdříve asi v polovině dubna.
Podle WHO stačí k pokrytí denní dávky vitaminu D u dětí pobyt na slunci po dobu cca 30 minut denně, přičemž stačí, je-li slunci vystaven obličej či předloktí (větší efekt ale má vystavení trupu a končetin).
Vitamin D3, který se vyskytuje výhradně v živočišných produktech, je pro náš organismus účinnější a využitelnější:
V konvenčních (ne-bio) mléčných výrobcích, mase a vejcích se ovšem nachází jen malé množství, protože skot a slepice jsou většinou chované v uzavřených prostorech bez přístupu slunečního záření a mají samy nedostatek vitaminu D.
Dle zdravotní legislativy ČR (pokud nedošlo ke změně) by denní dávka neměla překročit pětinásobek DDD (doporučené denní dávky), tedy 25ug/den = 1000 IU. Ovšem řada odborníků udává právě tuto dávku jako minimální nutné denní množství. O tom více zde>>
To, dá se říci, potvrzuje i americké ministerstvo zdravotnictví, které stanovilo maximální bezpečnou hranici na 3000 IU/den pro děti ve věku 1 – 8 let a 4000 IU pro starší děti a dospělé.
Vitamin D má pozitivní účinky na řadu stavů a chorob a ovlivňuje také plodnost, průběh těhotenství a porodu a má velký vliv na zdraví miminka.
Na plodnost, resp. neplodnost má užívání dostatečné (!) dávky vitaminu D pozitivní vliv. Takže všechny ženy, resp. páry snažící se o miminko by měly dbát na dostatečný příjem tohoto vitamínu. To vřele doporučuji i já ve svém eBooku „Cesta k miminku – krok za krokem“ určeném právě pro páry snažící se o miminko, aby věděly, jak postupovat při potížích s otěhotněním a jak podpořit otěhotnění i jaká vyšetření jsou vhodná), který je zdarma ke stažení zde>>
Vitamin D stimuluje mimo jiné aktivitu T-lymfocytů včetně tzv. přirozených zabíječů (natural killer cells – NKC, které mají mimo jiné i vliv na průběh otěhotnění a donošení miminka, protože jejich zvýšená hladina může být příčinou opakovaných potratů). Příběh Renaty, která díky neléčené zvýšené hladině NK-buněk přišla o 3 miminka, si můžete přečíst ve článku, který ovšem končí s happyendem a tipy, jak tento problém zdárně vyřešit: „Zvýšené NK buňky embryo vždy zabily, ale pak…“>>
Vitamin D má na průběh těhotenství a porodu velký vliv a každá budoucí maminka by měla dbát na jeho dostatečný příjem. Zvláště maminky těhotné v zimě, kdy je slunečních paprsků nedostatek, jsou ohroženy nejvíce.
Užívání vitaminu D snižuje riziko vrozených vývojových vad miminka, protože vitamin D pozitivně působí na celkový vývoj a růst plodu, a to směrem k normální porodní hmotnosti.
Nedostatek vitaminu D totiž podle studie dr. Hollise a dr. Wagnera z roku 2009 způsobuje:
Dostatečné množství vitaminu D těhotným maminkám zajistí také ochranu před:
V druhé polovině těhotenství se u některých žen objeví těhotenská cukrovka. Bývá to typicky mezi 26. – 28. týdnem těhotenství (tt), a proto se v době mezi 24. – 28.tt budoucí maminky podrobují zátěžovému testu s názvem orální glukózový toleranční test (oGTT), aby se vyloučilo či odhalilo, že těhotenskou cukrovkou trpí. Cukrovku bezpečně odhalí jen vyšetření krve (glykémie – hladiny cukru v krvi).
Hlavní příčinou tohoto onemocnění bývá tzv. inzulinorezistence, kdy orgány nereagují, resp. reagují hůře na inzulin a ten má problém glukózu (cukr) z krve transportovat do tkání. Tím dochází ke zvýšené hladině cukru v krvi, k tzv. hyperglykémii, která má negativní vliv na zdraví maminky i miminka a je příčinou řady komplikací v těhotenství.
Vliv na tuto inzulinorezistenci má mnoho faktorů, především to jsou hormony produkované placentou. A tato produkce je právě v druhé polovině a ke konci těhotenství intenzivnější. Nedostatek vitaminu D zvyšuje inzulinorezistenci a spolupodílí se tedy na vzniku těhotenské cukrovky.
Dalším faktorem majícím nesporný vliv na vznik GDM je věk maminky (kolem 35. roku věku se riziko zvyšuje, stejně jako riziko dalších komplikací, které v těhotenství mohou nastat), genetická zátěž (DM v rodině opět riziko zvyšuje) a strava budoucí maminky (řadě maminek zhoršuje glykémie hlavně to, že uždibují jídlo během celého dne, místo aby se pořádně najedly 5-6x denně a jakmile na tomto zapracují bývá problém s GDM o dost jednodušší).
V případě, že test oGTT vyjde pozitivní – buď už je glykémie nalačno vyšší (nad 5,0 mmol/l) nebo je vyšší glykémie za 1 hodinu (nad 7,8mmol/l) nebo 2 hodiny (nad 6,7 mmol/l) po vypití sladkého roztoku – těhotnou čeká vyšetření na diabetologii, dodržování diabetické diety (různé intenzity), domácí měření glykémií glukometrem (obvykle v začátku 4x denně, později v případě dobrých výsledků jen občas).
Preeklampsie a eklampsie jsou další závažnou komplikací těhotenství, která ohrožuje zdraví i život maminky i miminka! Opět se vyskytuje především v druhé polovině těhotenství s maximem v jeho závěru.
Projevuje se zvýšeným krevním tlakem, otoky dolních končetin (zvláště v oblasti kotníků) a nálezem bílkoviny v moči, proto se o tyto příznaky gynekolog v poradně vždy zajímá a je třeba jejich zjištění (např. díky vyšetření praktickým lékařem či internistou) gynekologovi ihned hlásit.
Výsledky výzkumu provedeného v Pittsburgu prokázaly, že právě nedostatek vitaminu D v těhotenství zvyšuje riziko tohoto onemocnění až 5x!
Každá budoucí maminka chce udělat vše pro to, aby její děťátko bylo zdravé nejen v kojeneckém věku, ale i později. A i v tom maminkám výrazně pomůže vitamin D užívaný v těhotenství, opět v dostatečné dávce.
Mezi nejčastěji uváděné choroby, na jejichž vznik u dítěte má vliv nedostatečná hladina vitaminu D nejen u maminky v těhotenství, jsou:
Uvádí se, že právě atopický ekzém se objevuje často u kojenců, jejichž maminky měly v těhotenství nedostatek vitaminu D. Takže, máte-li v rodině atopický ekzém nebo dokonce starší dítě jím trpí, tak v dalším těhotenství máte možnost udělat něco pro prevenci tohoto onemocnění u druhého miminka.
Jak vyzrát na atopický ekzém u miminka, a to bez chemie a léků, jen pomocí stravovacích úprav a režimových opatření sdílím v eBooku „Jak vyléčit atopický ekzém u miminka“>>, protože nám se toto podařilo! 🙂 V e-Booku najdete jak lékařské informace, tak má osobní doporučení a zkušenosti.
Vitamin D ale ovlivňuje zdraví i již narozených dětí a jeho pravidelné užívání je nezbytné v prevenci a léčbě řady onemocnění! U miminek a (nejen) malých dětí se vitamin D doplňuje od 14. dne věku obvykle ve formě Vigantolu, který předepisuje dětský lékař. Doporučuje se podávat 1-2kapky denně (1 kapka se uvádí jako 666 IU), já dávala starším kojencům, zvl. v zimě 3 kapky.
V celém článku skloňuji termín „dostatečný“ příjem, ale co to je? Odborník na výživu a nutriční poradce RNDr. Petr Fořt, CSc. udává, že je to denní dávka ve výši 10ti násobku doporučené hodnoty, tedy nikoliv 400 IU, ale 4000 IU! Proč jsou v doporučeních správného dávkování neshody i mezi odborníky a jak se k tomu postavit při nákupu doplňků stravy s vitaminem D píšu v tomto článku>>
Péče o miminko není nic lehkého, zvláště pokud se to má dělat skutečně dobře… A protože životní styl, zvláště strava a kvalita zdraví v prvních 3 letech života mají stěžejní vliv na celoživotní zdraví dítěte, vyplatí se dát si záležet. Maminky s oblibou využívají on-line průvodce, aby nemusely nic vyhledávat samy a mohly si mateřství s čas s miminkem jen a jen užívat.
Jako zkušená maminka a celostní lékařka jsem pro maminky připravila právě takového on-line průvodce:
Zdroje a doporučená literatura:
RNDr. Petr Fořt, CSc.
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/
Prosím mám dotaz 🙂 dáváme 2 měsíčníku miminku jednu kapku Vigantolu denně, já plně kojím. Chtěla bych také začít brát vit. D prosím tedy kolik si ho mohu vzít aby nedošlo u miminka k předávkování? a mám používat stejnou značku jako miminko nebo mohu i jinou?
Dobrý den, děkuji za důvěru 🙂 Můžete užívat stejnou značku nebo jinou, je to jedno. Předávkování miminka Vámi užívaným vitaminem D se bát nemusíte, pokud se nepředávkujete sama 😉 Já užívám 2000 IU denně a kojím a 8 měsíčnímu Vikimu dávám 4 kapky denně 🙂 Kdybyste chtěla, napište mi mail a probereme to 🙂 Míša
Dobrý den,
pročetla jsem článek, ale buď tam není nebo jsem si nevšimla, jaká je vhodná dávka vít. D pro těhotnou. Nechce se mi užívat ty komplexní multivitaminy ve kterých je dle mého toho děcka stejně málo a jsou plné věci, které jsou zase zbytečne. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Jani, děkuji za dotaz. Já osobně bych nedělala mezi dávkou pro těhotné a ne-těhotné rozdíl, sama jsem užívala v těhotenství 2200 IU, ale kdybych našla vhodný preparát bez zbytečných aditiv i s vyšší dávkou, užívala bych i vyšší dávku (např. 25OOIU). Dávkování je rozebráno v předchozím článku „Jeden krok k dokonalému zdraví aneb Zázračný vit. D“. 🙂 Sdílím Váš názor stran užívání komplexních multivitamínů: Pokud je žena zdravá a skutečně zdravě a pestře se stravuje, bez éček a průmyslově upravené stravy, tak jí určitě stačí užívat v těhotenství jen vybrané preparáty, resp. vybrané vitamíny/minerály v dostatečné dávce a bez nevhodných přísad např. barviv. Základ je dostatečná dávka kys. listové 600-800ug denně a ideálně v naštěpené formě superfolin, metafolin, quadrefolic atd. a pak určitě vitamin D3 a doporučuji i kvalitní probiotika…