Renata: „Zvýšené NK-buňky embryo vždy zabily, ale pak…“

Pár snažící se o miminko

Nenaplněná touha po miminku je velmi bolestná a skličující zkušenost, zvláště pro ženu. Dlouhodobé marné snažení o otěhotnění je velmi náročné období pro oba partnery a jejich vztah prochází velkou zkouškou. Ale pokud z ní vyjdou se ctí a ruku v ruce, jejich vztah to upevní jako málo co.

Snad ještě bolestnější a frustrující je opakované potrácení. Často se žena obviňuje, že ani není schopná svému partnerovi donosit dítě, čímž se ten neustálý stres, kterým oba procházejí, ještě zhoršuje.

A právě v tomto citlivém období je více než kdy jindy potřeba, nejen odborná lékařská péče s podrobnými vyšetřeními a adekvátní terapií, ale především psychická podpora. Možnost probrat své zkušenosti a pocity s někým, kdo má nejen pochopení, ale hlavně ženě velmi dobře rozumí, protože má vlastní zkušenost s neplodností. S někým, kdo je schopen se na konkrétní problém podívat i z jiného úhlu a nezaujatě poradit, co dál či co změnit…

Od té doby, co jsme s manželem, také lékařem, sami procházeli temným obdobím neplodnosti, ze kterého jsme vyšli nejen úspěšně, ale hlavně s hlavou vztyčenou a o mnohé posíleni, nejen svůj příběh (najdete ho ZDE>>) i se spoustou rad sdílím, ale hlavně nabízím své ucho, resp. oko 🙂 jako podporu párům, kteří jsou na tom podobně, abych jim jejich cestu tím temným nehostinným krajem neplodnosti ulehčila.

Muž a žena

Jak potíže s otěhotněním řešit

Spousta párů tápe, zkouší, neví, jak potíže s otěhotněním správně řešit (ať podporou plodnosti a přirozeného otěhotnění, nebo „lékařskou“ cestou za pomoci lékařů). Moc dobře vím, jak jsou psychická pohoda a ty správné informace na cestě k miminku důležité, jenže lékaři nemají čas a prostor se párům věnovat tak, jak je třeba. Proto jsem tu já a můj mega-e-Book „Naše vítězství nad neplodností„, pro který jsem informace shromažďovala přes 10 let!

  • Přesný návod postupu při potížích s otěhotněním pohledem lékařů s vlastní zkušeností s neplodností
  • eBook „Tajemství (ne)plodnosti – Klíč k miminku“): Zlepšení zdraví o vyšší úroveň, zlepšení genetiky (a tím i kvality vajíček a spermií, i když možnosti jsou omezené), podpora plodnosti muže i ženy a tím maximální podpora přirozeného otěhotnění  (2.miminko jsme totiž počali přirozeně!) – bylinky, doplňky stravy, homeopatika, tradiční čínská medicína, cvičení, alternativní způsoby i speciální postupy!
  • eBook „Neplodnost, vyšetření a asistovaná reprodukce“: Odbornosti o vyšetřeních, výsledcích, diagnózách, léčbě (od jednoduché po náročné metody až k umělému oplodnění)! 
  • eBook „15 tajných tipů pro úspěch umělého oplodnění“: Co ne/dělat, ne/užívat, ne/jíst, na co dát pozor a na co nezapomenout, aby to vyšlo!
  • Celý náš příběh od A do Z (včetně IVF den za dnem) pro inspiraci i uklidnění

Objednejte si komplet 3+1 e-Book „Naše vítězství nad neplodností“ s on-line lékařskou konzultací a podporou a podpořte plodnost a vyřešte neplodnost (přírodní či lékařskou cestou)!

Rozhovor s Renatou – její cesta přes opakované potrácení ke zdravému miminku

A i tak jsem se seznámila s Renčou, přítelkyní mého bratrance. Když jsem se totiž chlubila fotkami našeho tehdy 3-měsíčního miláčka zplozeného až díky umělému oplodnění (IVF) příbuzným, dozvěděla jsem se, že i jejich mladí se o miminko marně snaží, ale opakovaně potrácí. Protože vím, jak hrozný ten neustálý neúspěch je, šla jsem s pravdou o IVF ven a nabídla jim podporu a pomoc.

Obratem se mi ozvala právě Renata a vše jsme dlouze probíraly a snažily se najít příčinu, ale hlavně způsob, jak z toho ven. Dokonce jsem „zalarmovala“ úžasnou paní prof. Ulčovou-Gallovou, která je odborník na slovo vzatý právě přes reprodukční imunologii a která mi dala pro Renču cenné rady, za které tímto ještě jednou děkuji! 🙂

Řešily jsem s Renčou nejrůznější proměnné – práci, vitamíny, vyšetření, ale hlavně jsem se snažila jí podpořit psychicky. Už jen možnost, že to člověk může s někým bez obalu probrat, je myslím hodně velká pomoc a úleva.

Takto jsme si psaly někdy v srpnu-září 2016 s tím, že miminku dají čas do Vánoc a pak to budou řešit (IVF, preimplantační diagnostika a screening apod. podle domluvy s lékařem). Já jí na rozloučenou chtěla zvednout náladu, dodat odvahu a naději a trochu žertem a trochu vážně jí řekla, že „po Vánocích očekávám oznámení radostné události“. 😉

A víte, co? Koncem ledna 2017 mi Renča s nadšením oznámila, že oba dva (!) ve zdraví končí 1. trimestr! Náhoda, nebo že by její tělo opravdu udělalo to, co jsem od něj já, ale hlavně ona, očekávala? 😉

A protože happyendů není nikdy dost a mohou dodat odvahu dál „bojovat“ i ostatním párům, poprosila jsem Renatu, zda by mi neodpověděla na pár otázek, za což jí ještě jednou moc děkuji! 🙂

1.) Jak dlouho jste se o miminko pokoušeli a co jste udělali pro podporu přirozeného otěhotnění?

Snažili jsme se přes 1,5 roku – do doby než se povedlo otěhotnět a nepotratit. Na podporu otěhotnění jsem užívala čaj Ludmily Mojžíšové, bylinku na ženské potíže drnek obecný, dále kyselinu listovou a později i chlorellu.

2.) Kolikrát a v jakém časovém rozmezí jsi potratila a dozvěděli jste se důvod potratu  (vyšetření)?

Snažit jsme se začali v květnu 2015 a už v červnu jsem zjistila, že jsem těhotná, takže v podstatě to vyšlo hned na první sex. 🙂 Mimi se, ale udrželo jen do 6.tt (týdne těhotenství – moje pozn.), kdy jsem spontánně potratila.

Další těhotenství přišlo v září 2015. Tentokrát mě doktor až do 10.tt ujišťoval, že je vše v pořádku, ale nebylo  – miminku srdíčko nikdy nebilo. Pak mě čekala revize.  Další těhotenství přišlo v lednu 2016, ale zase to nedopadlo a následovala další revize.

Další těhotenství přišlo až v listopadu 2016 a v červenci 2017 se nám už narodilo to naše štěstí – Kryštůfek!

Pokud jde o vyšetření: Přítel absolvoval spermiogram (o metodách zlepšení zdraví, spermiogramu a plodnosti se dozvíte zde!), který vyšel dobře. Já měla za sebou všechna dostupná vyšetření, možná i protože pracuji v nemocnici (jako zdravotní sestra – moje pozn. 🙂 ), ale chyběla mi reprodukční imunologie a moje gynekoložka (změnila jsem tehdy lékaře) mě nikam nechtěla poslat s tím, že jsem zdravá.

Nicméně jsem si to „vydupala“ a vyšetření zjistilo imunologický problém – zvýšené NK buňky (NKC = natural killers cells = „přirození zabíječi“ – typ imunitních buněk – moje pozn.), které v podstatě embryo zabily.

Další těhotenství jsem zvládla zřejmě díky léčbě pomocí kortikoidů doporučených lékařem na reprodukční imunologii.

(Moje poznámka: Řada žen se léčby pomocí kortikoidů právem obává, ale v tomto případě vás mohu uklidnit. Jak je to s léčbou (nejen) reprodukčně-imunologických příčin neplodnosti se dozvíte zde.)

3.) Kdo z vás dvou to snášel hůře a co se vám honilo hlavou?

Přítel to nějak extra neřešil, ale samozřejmě z toho byl špatný. Zato já jsem měla stavy, že přítele opustím, protože nejsem schopná mu dát dítě…

4) Co myslíš, že nakonec pomohlo, že se pak miminko podařilo donosit (životospráva, vitamíny, léky, zákrok či vyšetření, změna prac. zařazení, psychická podpora…)?

Pracovala jsem v nemocnici na směny a navíc s nebezpečnými chemikáliemi na oddělení hematoonkologie, takže jsem změnila práci (přešla jsem z lůžkové části na ambulanci, kde už jsem s chemikáliemi do styku nepřicházela, a pracovala jen na ranní směnu) a jak mě ta nová práce bavila, přestala jsem myslet na dítě.  Ale pomohli mi hlavně kortikoidy.

Pro úplnost ještě dodám, že jsem absolvovala i několik zubních zákroků, protože v rodině máme zvýšenou kazivost (mamča přišla o zuby už ve dvaceti letech) a já trpěla na opakované zubní záněty již od základní školy. Nakonec mi všechny zuby vytrhali, mám kompletně nové a mám klid. 🙂

V době, kdy jsem řešila zuby, mi navíc náhle zemřela maminka v 56-ti letech na rupturu aorty (prasknutí srdečnice – moje pozn.) a patolog mi doporučil abych pro jistotu absolvovala kardiologické vyšetření, kde mi diagnostikovali vysoký krevní tlak, nasadili léky a já se díky tomu po letech zbavila migrén, které jsem měla právě díky vysokému tlaku.

5.) Chceš se ve zkratce podělit o to, jak probíhalo tvoje těhotenství, porod a první týdny mateřství?

Těhotenství jsem si užívala, i když občas byly nervy, zda miminko donosím, ale jinak jsem byla doma (na PN) a hodně odpočívala. Museli mi hlídat vysoký tlak, se kterým jsem se léčila už před těhotenstvím, ale pořád to bylo dobré.

Ve 36.tt už jsem chodila na kontroly do porodnice a Kryštůfek byl v příčné poloze. Od 37.tt  už jsem musela ležet v nemocnici, protože kdybych náhodou začala rodit, tak by to mohlo skončit špatně. Obrečela jsem to, ale co se dalo dělat.

Miminko v bříšku

Přišel jeden doktor a miminko mi bez mého svolení otočil… Ale druhý den už bylo Mimi otočené zpět v příčné poloze. Asi vědělo, proč tam tak má být. (Moje pozn. – Souhlasím. Říká se, že když miminko ještě samo „není připravené“ jít na svět, tak se otočí do nevhodné polohy a čeká na „vhodnou příležitost, až připravené bude“. Pak se otočí samo a vše jde jako po másle. Zkušené duly a porodní asistentky říkají, že porod musí začít miminko. Když se porod vyvolává, není to nic dobrého, a každý zásah porod komplikuje… – Jak mít rychlý a přirozený porod, který frčí, jak po másle Vás naučím ZDE>>).

To byla neděle, a v úterý se konečně otočil hlavičkou dolů a já mohla odrodit přirozeně. Dostala jsem tabletku na vyvolání, ale nic se nedělo, a ten den jsem byla snad 8 hodin na monitoru a nikdo mi nic nechtěl říct… Večer jsem šla akutně na císaře, protože miminko „nedýchalo“. Vyndali ho ve 23:18 a nedýchal – byl to nejhorší okamžik v mém životě. – Už volali ARO, že se bude resuscitovat, ale do čtyř minut se Mimi nadechlo.

Naštěstí ale i přes ten náročný příchod na svět je Kryštůfek zdravý a spokojený. – Je to naše, nyní již 8-měsíční, usměvavé sluníčko. 🙂

Miminko po porodu

Jediné patálie máme se sluchem. Opakovaně se i kvůli rýmě nepodařilo sluch „změřit“, pak se zjistilo, že má středně těžkou poruchu a nás čekal maratón vyšetření různými metodami a v různých nemocnicích. Nakonec se zjistilo, že krom šepotu slyší dobře! Začal se otáčet za zvukem a slyší na své jméno a my to přestali řešit a radovali se, že slyší.

Při dalším vyšetření opět nezměřili nic a chtějí v létě provést vyšetření v umělém spánku. My ale víme, že slyší dobře, a nenecháme ho „zbytečně“ absolvovat narkózu, protože je to pro jeho malé tělíčko velký zásah (souhlasím, další zbytečné a hlavně zatěžující a náročné vyšetření; zvláště, když dítě slyší – moje pozn.).

6.) Co bys vzkázala či poradila ženám, které mají podobný problém – o miminko se snaží marně či opakovaně potrácejí?

Určitě, ať se nenechají odbýt, a nechají se pořádně vyšetřit. A opravdu je to hodně v té hlavě. – Mě pomohla změna práce, hodila jsem se do klidu a poznala úžasné lidí.

Renčo, děkuji moc za sdílení tvého příběhu a zkušeností! Přeji Kryštůfkovi i vám hodně zdraví a spokojenosti! 🙂

Snažíte se také o miminko a nedaří se, a nevíte, co dál?

Komplexního lékařského průvodce podporou plodnosti a léčbou neplodnosti „Naše vítězství nad neplodností“ už znáte a prohlédnete si ho ZDE. Jeho malou rychlou a krátkou ochutnávkou je e-Book „Cesta k miminku – Krok za krokem“, kde se dozvíte jak postupovat při potíží s otěhotněním, jaká vyšetření a kdy absolvovat a hlavně ta nejdůležitější opatření, která zavést, abyste plodnost podpořili na maximum. e-Book je ke stažení zdarma zde>>

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství

Maminka-lékařka se zkušeností s léčbou neplodnosti (první miminko máme z IVF, ale druhé z přirozeného otěhotnění!) a vášní pro zdraví bez "chemie". Nadšená propagátorka Nevýchovy, která si užila krásné těhotenství i porod a zvládla strasti počátku mateřství se ctí. Autorka e-průvodce pro páry plánující miminko "Naše vítězství nad neplodností aneb 12 tipů, jak zvládnout umělé oplodnění", e-průvodce těhotenstvím a přípravou k porodu "Konečně těhotná aneb Jak mít pohodové šestinedělí a zvládnout porod s úsměvem", e-průvodce komplexní péčí o miminko"Deník novopečené maminky aneb Jak přežít šestinedělí a užívat si mateřství". "S intuicí, rozumem i humorem Vás provedu mateřstvím již od plánování miminka." Jak a proč jsem se stala z neplodné lékařky maminkou blogerkou si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů