2 nezbytnosti pro správnou péči o dětské zoubky

Jak řešit bolestivé prořezávání dětských zoubků bezpečně, šetrně a bez chemie a na co nezapomenout najdete v tomto článku>>

Jakmile se miminku začnou klubat první mléčné zoubky, přichází ten správný čas začít se o ně správně starat a k tomu potřebujete 2 nezbytnosti…

Pro správnou péči o dětské zoubky je potřeba vhodný zubní kartáček a kvalitní zubní pastu

Kojencům a malým batolatům stačí čistit zoubky buď smotkem gázy namočeným do vody nebo používat tzv. prsťáček – gumový kartáček (já mám značku Akuku), který se nasadí na prst a můžete ho využít nejen na čistění, ale také na masáž bolestivých dásní při prořezávání zoubků>>

Jaký zubní kartáček vybrat?

U (starších) batolat je ten správný čas seznámit děti s klasickým kartáčkem na zuby, samozřejmě určeným pro děti, protože má nejen vhodnou velikost čistící plochy a měkké štětinky, ale často také ergonomicky upravené část, za kterou se kartáček drží, a dětem dobře padne do ručky.

Na medicíně nám při stomatologii doporučovali značku Curaprox, který už skoro 15 let používám, stejně jako náš Vilík (ten ještě ne 15 let 🙂 ) a mohu ho vřele doporučit.  Kartáček by totiž měl mít rovně zastřižené, měkké štětinky, které jsou hustě posazené vedle sebe (nikoli daleko od sebe a asymetricky zastřižené), a velikost čisticí „hlavy“ se štětinkami by neměla být velká, aby se kartáček dobře všude dostal a dobře se s ním manipulovalo. Také nám radili používat i tzv. mezizubní kartáček.

Elektrický kartáček nám naopak příliš nedoporučovali… Takže nevěřte reklamním sloganům typu „XY (všichni určitě víte, o kterém kartáčku je v reklamě řeč 😉 ) je kartáček zubařů.“ 🙂  Jak vybrat správný zubní kartáček najdete i v tomto odborném videu>>

Jakou zubní pastu vybrat?

Druhů past a jejich složení je celá řada a každý vybírá podle jiného kritéria… Já používám už léta jen certifikovanou přírodní kosmetiku, která je bez chemie, a pokud jde o pastu, tak vybírám tu bez fluoru. Vše vyberete, dozvíte se a koupíte například zde>> My používáme pastu značky Urtekram, která se nám osvědčila, a náš 4-letý Vilík si ji pochvaluje. 🙂 Má příchuť tutti frutti, takže nic nechutného.

Ať ale vyberete jakoukoliv pastu, určitě s ní šetřete, zvláště u dětí!

U dospělých stačí cca 0,5 cm pasty a u dětí pastou jen kartáček „ušpiňte“. Děti totiž stejně většinu pasty spolknou a pokud nepoužíváte přírodní kosmetiku, tak řadu nevhodných, ne-li přímo škodlivých, látek (přečtěte si INCI složení a pokud chcete vědět, jak na tom vaše pasta je, mrkněte do průvodce Tajemství kosmetiky Ing. Syrového) tak dítě dostává do svého těla.

Sliznicemi (ústní, konečníku, vaginální… – samozřejmě ne u pasty 🙂 ) se totiž do organismu dostávají látky mnohem rychleji a snadněji, proto výběru kosmetiky, doplňkům stravy a lékům, které se aplikují na sliznice, věnujte velkou pozornost. Vychytávky a řadu zajímavostí se dozvíte ve článku „Kosmetika, drogerie, vložky, plenky – zdravě, levně, jednoduše“>>

A když už konečně máte kartáček a pastu, tak jak dítě přesvědčit, aby si čistilo zuby/nechalo si zuby vyčistit a nemuseli jste ho honit ještě v první třídě do čistění zubů násilím?

Jak děti naučit čistit si zuby s radostí a dobrovolně aneb Zkuste to s Nevýchovou

Rodiče se obvykle děti snaží „donutit“ čistit si zuby 3 metodami:

1.) strašení (zubařem, vrtáním kazů apod.)

2.) zákazy a vydírání (slibování…)

3.) opakování a neustálá kontrola

Ovšem ani jedna není přínosná a z dlouhodobého hlediska vhodná, protože:

ad 1.) Děti časem zjistí, že rodiče víceméně lžou a ztratí k nim důvěru, a navíc má dítě strach a to si odnese do dospělosti (třeba i strach říct v práci pravdu…)

ad 2.) Poškozuje to nejen vztah mezi dětmi a rodiči, ale také jejich ochotu a dítě se už příště nebude chtít domluvit…

ad 3.) Snižuje se odpovědnost dítěte – dítě je jen „nástroj“, který udělá úkol, za který cítí zodpovědnost rodiče…

Kámen úrazu je v tom, že rodiče čistění zubů vnímají jako povinnost, nudu a tak to předávají dětem. Navíc rodiče tlačí obava, že když se zuby čistit nebudou, tak dojde ke vzniku kazu (nejen s nutností bolestivého plombování), čemuž se chtějí samozřejmě vyhnout. To ale děti nedokážou pochopit už vůbec a obvykle to pro ně není důvod začít si zuby čistit.

Pokud kazy nejsou pro dítě motivace, můžete zkusit jiné výhody čistění zubů:

  • čistější pusinka, lepší pocit v puse, svěží dech bez zápachu 🙂
  • šimrá to, je to zábava

Péče o zuby

Takže, jak děti motivovat k čistění zubů?

=> Udělejte to zábavné a příjemné pro všechny! Třeba si vyčistěte zuby navzájem nebo si hrajte s pastou, dítě vám pomůže, aniž byste chtěli. 🙂

=> Ať si dítě samo vybere kartáček a pastu – možnosti k výběru ale dáváte vy 🙂 a stačí dát 3 varianty, ať výběr není stresující… 🙂

=> Říct pravdu, jak to s čistěním zubů je a proč to děláme, a jak to mám já (proč to chci) – děti i malá batolata to pochopí…

=> Domluvte se s dítětem: „Co by ti pomohlo, aby tě to bavilo?“

=> Dát zodpovědnost dítěti! Pokud už je dítě školního věku, nemá problém pochopit a hlídat si to. Odteď je to tvoje zodpovědnost, já se o to už starat nebudu. Pokud si zuby čistit nebudeš, může se stát, že se ti udělají kazy a zubař ti to bude muset vrtat. Budeš mít ošklivé zuby, bude to bolet a co já vím – záleží na vás, co mu řeknete…

A pokud máte obavy, že vaše dítě má „děravou hlavu“ a bude zapomínat, tak můžete dát na viditelné místo nástěnku/plánek a dítě si bude odškrtávat/přesouvat nálepky apod. a vy jednoduše zkontrolujete, jestli se daří, nebo ne…

Zábava může být i používání malinkých přesýpacích hodin, které jsou určené přímo na stopování čistění zubů a dají se přichytit k obkladačkám v koupelně. – Tohle děti zaručeně chytí. 🙂

Jaké máte zkušenosti a tipy vy? Co u vás zabírá?

Tak zdravé zoubky a spoustu zábavy při čistění a úklidu koupelny! 🙂

Líbil se vám článek? Chcete se dozvědět víc o péči o zdraví (nejen) dětí?

Přírodní lékárnička pro těhotné, děti a maminky

Pro maminky jsem připravila průvodce péčí o zdraví jich samotných (v těhotenství i mateřství) a jejich dětiček, kde najdete:

  • Zdravý životní styl bez chemie (léky, doplňky stravy, očkování…)
  • DETOXIKACE maminek i dětí…
  • Domácí LÉKÁRNIČKA: Základní výbava, doplňky stravy, vitamíny, homeopatika, produkty s bylinkami, Schusslerovy soli, klasické léky…
  • Homeopatické usnadnění PORODU (císař i přirozený) a rekonvalescence po něm (poporodní HOJENÍ, novorozenecká ŽLOUTENKA, detox po ANESTEZII…)
  • KOJENÍ: Příprava na kojení, zvýšení laktace, zánět prsu, ukončení kojení…
  • Trávicí potíže: Nevolnost, pálení žáhy, GER reflux, průjem, zácpa, břišní KOLIKA a bolesti bříška miminek, hemoroidy…
  • BOLESTIVÉ stravy: Hlava, záda, klouby, poúrazové stavy…
  • Nachlazení, VIRÓZA, podpora imunity: Kašel, rýma, bolesti v krku, horečka…
  • Bezpečné OČKOVÁNÍ…
  • Pylové ALERGIE
  • Zvětšené mandle u dětí…
  • Močové a vaginální potíže: Ženské zdraví a jeho vývoj (menarche), ne/plodnost, cykličnost, antikoncepce, podpora ženského zdraví a pánevního dna…
  • Potíže s PŘEDKOŽKOU chlapců…
  • Kožní potíže: Opar, NEŠTOVICE, atopický EKZÉM, hmyzí štípnutí…
  • Zubní potíže: Bolesti, zvýšená KAZIVOST, bolestivé PROŘEZÁVÁNÍ zoubků…
  • Psychické potíže: Obavy a tréma, VZTEK(ání), NESPAVOST…
  • Anémie, otoky dolních končetin…

Naučte se vyléčit sebe i své dětičky bezpečně, šetrně, ale účinně podle rad z e-Booku „Přírodní lékárnička pro těhotné, děti a maminky“ vytvořený maminkou-lékařkou!

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství

Zdroje a doporučená literatura:

Ing. Vít Syrový – Tajemství kosmetiky

nevychova.cz

Maminka-lékařka se zkušeností s léčbou neplodnosti (první miminko máme z IVF, ale druhé z přirozeného otěhotnění!) a vášní pro zdraví bez "chemie". Nadšená propagátorka Nevýchovy, která si užila krásné těhotenství i porod a zvládla strasti počátku mateřství se ctí. Autorka e-průvodce pro páry plánující miminko "Naše vítězství nad neplodností aneb 12 tipů, jak zvládnout umělé oplodnění", e-průvodce těhotenstvím a přípravou k porodu "Konečně těhotná aneb Jak mít pohodové šestinedělí a zvládnout porod s úsměvem", e-průvodce komplexní péčí o miminko"Deník novopečené maminky aneb Jak přežít šestinedělí a užívat si mateřství". "S intuicí, rozumem i humorem Vás provedu mateřstvím již od plánování miminka." Jak a proč jsem se stala z neplodné lékařky maminkou blogerkou si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů