Za normálních okolností se v pochvě přirozeně vyskytují různé druhy bakterií, přičemž v počtu jsou zastoupeny bakterie mléčného kvašení, tzv. laktobacily, produkující kyselinu mléčnou, která zvyšuje v pochvě kyselost (udržuje normální, nízké pH) a brání růstu nežádoucích mikroorganismů. Obdobný efekt má peroxid vodíku, který laktobacily produkují, a růst jiných bakterií brzdí i tzv. bakteriociny, které si laktobacily na své stěně tvoří. Pochvu chrání i tím, že dokážou adherovat k její sliznici a znemožňují tak adhezi patologických bakterií.
Když se počet bakterií mléčného kvašení sníží a pH se zvýší, dojde k nerovnováze vaginální mikroflóry a začnou se množit patologické bakterie. Mezi příznaky nerovnováhy vaginální mikroflóry patří:
Je častým mýtem, že každý výtok je patologický a je třeba se ho zbavit. Právě naopak. Čirý nebo bělavý výtok bez dalších projevů (zápach, svědění, pálení apod.) svědčí pro zdravou poševní sliznici a je jedním z důležitých faktorů pro příjemný pohlavní styk a otěhotnění.
Pochva má dokonalé samočisticí mechanismy zajišťující její zdraví, ochranu proti infekci a poškození,a dostatečné zvlhčení při pohlavním styku. Mezi tyto obranné a přirozené mechanismy patří právě tvorba sekretu, který je produkován poševní sliznicí, děložním hrdlem, děložní sliznicí a vejcovody.
Množství tvořeného sekretu je ale individuální, stejně jako jeho konzistence, která se v průběhu menstruačního cyklu mění:
I v průběhu života se množství výtoku mění a vliv má nejen věk, ale i psychický a fyzický stav ženy.
Vyzkoušejte si ho ZDARMA zde>>
Všímejte si změn – v množství výtoku, barvy (žlutý, žlutozelený, zelený či našedlý), konzistence (hustý, hrudkovitý či naopak výrazně vodnatý) a vůně, resp. zápachu. Mezi další příznaky vaginálních potíží patří již výše zmíněné pálení, svědění, bolest při pohlavním styku či při močení, případně dokonce zduření lymfatických uzlin ve tříslech.
1.) Kvasinkové (mykotické) infekce – svědění genitálu, tvarohovitý či vodnatý výtok, zarudnutí, otok a ragády (prasklinky). Diagnózu doplní mikrobiologický průkaz kvasinek v poševním sekretu (nedoporučuje se podávat antimykotika „naslepo“ bez mikrobiologického vyšetření ).
2.) Bakteriální vaginóza – vzniká přemnožením patologických bakterií (Gardnerella vaginalis) na úkor laktobacilů. Typický je hojný vodnatý výtok páchnoucí po rybách. Na rozdíl od jiných poševních infekcí zde není přítomna bolest v podbřišku, svědění, pálení ani řezání. Léčba spočívá především v podávání antibiotik a chemoterapeutik. Velmi dobře pomáhají na úpravu vaginálního prostředí i vaginální tablety s obsahem kyseliny askorbové (vitamin C), které rychle snižují vaginální pH, potlačují patogeny a obnovují růst laktobacilů a jsou bezpečné i v těhotenství a při kojení (např. Feminella Vagi C).
3.) Bakteriální kolpitida – silný zánět pochvy (zarudnutí, svědění apod.). s hojným hnisavým výtokem. Původcem bývají streptokoky, stafylokok, enterokoky, Escherichia coli (dostává se do vaginy z konečníku). Léčba (antibiotika a chemoterapeutika) je založená na vyšetření kultivace a citlivosti.
4.) Trichomoniáza – hojný řídký, často zpěněný výtok, svědění a bolesti v podbřišku. Často bývá současně postižení močových cest. Je nutné léčit všechny sexuální partnery.
5.) Virové infekce – herpetické viry (značná bolestivost, pálení, svědění, mnohočetné puchýřky) a papilomaviry neboli HPV viry (nebolestivé tzv. genitální bradavičky kondylomata accuminata; některé kmeny HPV způsobují rakovinu děložního čípku). Jedná se o sexuálně přenosné infekce a v těhotenství je ohrožen i plod. Herpetické infekce se léčí antivirovými preparáty.
6.) Chlamydiové infekce – hlenohnisavý, nahnědlý, krémový nebo nazelenalý výtok, zarudnutí a otok na hrdle děložním, křehkost krevních kapilár s kontaktním krvácením (po pohlavním styku). Diagnóza je možná jen laboratorně. K léčbě se používají antibiotika a chemoterapeutika.
7.) Reaktivní zánět – podráždění způsobené kontaktem s určitou látkou, např. s kondomem při alergii na latex, s tamponem, s lubrikantem apod.
8.) Zánět Bartholinovy žlázy (nachází se blízko vchodu do pochvy) – způsoben ucpáním jejího vývodu s nahromaděním sekretu a vznikem až 1cm bulky. Poševní vchod může být oteklý, jsou potíže s chůzí i sezením. Může dojít k následné bakteriální infekci a vzniku abscesu. Nekomplikované záněty samy odezní (stačí klid, analgetika, příp. obklady), abscesy většinou vyžadují chirurgické řešení a léčbu antibiotiky.
9.) Hluboké pánevní záněty (zánět vaječníků, vejcovodů a dělohy) – obvykle způsobeny bakteriemi, které se přenášejí při pohlavním styku. Chronické záněty mohou probíhat bezpříznakově, akutní se projevují horečkou, krvácením, bolestmi v podbřišku a při pohlavním styku. Mohou způsobit i neplodnost. Vyžadují léčbu antibiotiky, někdy i hospitalizaci, příp. chirurgický zákrok.
Každopádně konečnou diagnózu určí až gynekolog…
Následkem zánětů mohou být potíže s plodností (kvůli neprůchodnosti – srůstům – vejcovodů způsobených zánětlivými změnami). Poruchy menstruačního cyklu a bolestivá menstruace mohou být také způsobeny zánětlivým onemocněním. Záněty mohou být příčinou prekanceróz (stavů předcházejících nádorovému bujení).
Záněty mohou komplikovat těhotenství, být příčinou opakovaných potratů a předčasných porodů.
Máte-li potíže s otěhotněním, své zkušenosti, tipy a lékařská doporučení, jak postupovat jsem sepsala do krátkého, přehledného e-Booku „Cesta k miminku – Krok za krokem“, který si stáhněte ZDE a postupujte podle něj.
Líbil se vám článek? Chcete se dozvědět více o zdraví žen a dětí?
Pro maminky jsem připravila průvodce péčí o zdraví jich samotných (v těhotenství i mateřství) a jejich dětiček, kde najdete:
Zdroje a doporučená literatura:
www.prirozenaantikoncepce.cz lektorky Kateřiny Juřenčákové
https://cleopatra-calendar.com/
Gynekologie a porodnictví – Grada (Evžen Čech, Zdeněk Hájek)