Proč je naše zdraví a plodnost v ohrožení při návštěvě městské zeleně

glyfosát Round-up

Zahrada, park, městské sady, dětské hřiště. Chodíme tam na procházku s dětmi, relaxovat po náročném dni, sportovat s přáteli a nebo vyvenčit psa. Žijeme v domnění, že děláme něco pozitivního pro své zdraví, ale opak je pravdou…

Udržovat takový trávníček upravený a chránit ho před přerůstáním plevelů totiž není nic jednoduchého. Proto si zahradníci musejí vypomáhat zdaleka ne vždy bezpečnými herbicidy (přípravky proti růstu plevelů), pesticidy (přípravky proti růstu plevelů a proti hmyzu) a jinými přípravky. Čím upravenější a krásnější trávník je, tím je větší pravděpodobnost, že na jeho úpravu byly některé z těchto látek použity… Půda je pak takovými látkami kontaminována, přičemž například herbicidy s příměsí dioxinů jsou karcinogenní.

Nejznámějším herbicidem je RoundUp obsahující nebezpečný glyfosát

Roundup, potažmo glyfosát,  může vést k systémové toxicitě a být jedním z důležitých rizikových faktorů vývoje mnoha chronických onemocnění. Glyfosát se ukládá v rostlinách a není možné se ho zbavit omytím plodů. Zbytky RoundUpu se proto běžně nachází v našem životním prostředí i v našich tělech. Vyplavuje se také z půdy do vodních toků a kontaminuje pitnou vodu.

Používání RoundUpu je velmi rozšířeno a můžeme se s ním setkat na zahradách, v zahrádkářských koloniích, v parcích, na travnatých plochách u chodníků, městských sadech a dokonce i dětských hřištích. Samozřejmě i takový krásný golfový trávníček musí být udržován pesticidy a herbicidy.

Glyfosát inhibuje cytochrom P450, což je komplex enzymů v našem organismu potřebný pro eliminaci toxických látek přijatých ze zevního prostředí. Důsledkem toho je, že dochází k prodloužení působení toxinů v našem organismu a jejich zpomalené likvidaci.

Působení glyfosátu je nejčastěji spojováno s neplodností, autismem, nádorovými onemocněními a Alzheimerovou nemocí

Bylo dokonce zjištěno, že 6 z 10 Čechů má v těle tento toxický herbicid. A podle nové studie působí už malé množství glyfosátu závažná onemocnění jater.  Chcete-li se dozvědět více informací včetně výsledků výzkumů, najdete je zde, na webu Margit Slimákové, specialistky na zdravotní prevenci a výživu.

Kvůli jeho nadměrnému a nerozumnému nadužívání dochází k šíření plevelů, které jsou vůči němu odolné. Zemědělci pak musí používat směsi jiných, silnějších herbicidů.

Jak se „zbavit“ glyfosátu?

Jednak ho rozhodně nepoužívejte na svých pozemcích, ale především se pokuste o systémovou změnu. Ekologická sdružení Arnika a Hnutí Duha a jejich příznivci a podporovatelé, mezi které se hrdě řadím i já, se totiž neúnavně snaží o omezení nebezpečné chemie, která je bohužel všudypřítomná. 🙁 Chcete-li žít ve zdravém životním prostředí a užívat si život ve zdraví máte možnost jejich aktivity podpořit. Další informace najdete na jejich webech zde – sdružení ArnikaHnutí Duha.

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství

Zdroje a doporučená literatura:

Doba jedová 1 a 2 – prof.RNDr.Anna Strunecká, DrSc.

Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně – vydávané sdružením Arnika   arnika.org

https://www.hnutiduha.cz/aktualne/sest-z-deseti-cechu-ma-v-tele-toxicky-herbicid

https://www.hnutiduha.cz/aktualne/nova-studie-glyfosat-pusobi-zavazne-onemocneni-jater-uz-pri-kontaktu-s-velmi-malymi-davkami

margit.cz

Maminka-lékařka se zkušeností s léčbou neplodnosti (první miminko máme z IVF, ale druhé z přirozeného otěhotnění!) a vášní pro zdraví bez "chemie". Nadšená propagátorka Nevýchovy, která si užila krásné těhotenství i porod a zvládla strasti počátku mateřství se ctí. Autorka e-průvodce pro páry plánující miminko "Naše vítězství nad neplodností aneb 12 tipů, jak zvládnout umělé oplodnění", e-průvodce těhotenstvím a přípravou k porodu "Konečně těhotná aneb Jak mít pohodové šestinedělí a zvládnout porod s úsměvem", e-průvodce komplexní péčí o miminko"Deník novopečené maminky aneb Jak přežít šestinedělí a užívat si mateřství". "S intuicí, rozumem i humorem Vás provedu mateřstvím již od plánování miminka." Jak a proč jsem se stala z neplodné lékařky maminkou blogerkou si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů