Nachlazení a horečka občas trápí každého z nás, resp. z vás, 😉 protože já už vím, jak se jí vyhnout! Chcete-li mít pevnou imunitu, není nic jednoduššího, než si vzít mé rady k srdci a nemávnout nad nimi rukou s tím, že to dávno víte. Část jistě znáte, ale nedbáte. Nebo se pletu..? 🙂
V tomto článku probereme nejen jak nemocem předcházet, ale i jak je rychle vyřešit přírodní cestou. Jinou možnost totiž nemají nejen těhotné a kojící maminky a děti, ale také chronicky nemocní, kteří užívají větší množství léků a mohou u nich právem vyvstat obavy z lékových interakcí…
V první části článku si nenechte ujít to, co vám žádný jiný lékař neřekne!
V těhotenství a při kojení jsou možnosti léčby dost omezené, navíc maminky mohou trápit nejen nachlazení, ale i močové, trávicí, zubní či gynekologické potíže, bolesti všeho druhu, hemoroidy, otoky či anémie… A stejně tak mají své specifické potíže malé děti. A aby maminky nemusely riskovat zdraví své a svých dětí, nebo naopak „trpět“ bez účinné, ale bezpečné léčby, sepsala jsem všechny své lékařské znalosti a maminkovské zkušenosti včetně konkrétních tipů do nového e-Booku „Přírodní lékárnička pro těhotné, děti a maminky“, kde se dozvíte po čem bez obav sáhnout – doplňky stravy, homeopatika, bylinky, Schusslerovy soli, klasické léky a hlavně preventivní a režimová opatření…
Zelený čaj by se měl zalévat vodou o teplotě cca 70st. C, nikoli vodou vroucí. Nejen podle tradiční čínské medicíny organismus zahřívá např. zázvor či černý čaj a naopak zelený čaj či citron organismus ochlazuje, tedy je poněkud kontraproduktivní pít zázvorový čaj s citronem, ale vitamíny rozhodně předá. 😉 Neutrálně (ohřívání/ochlazování organismu) působí bylinný čaj rooibos, který je přirozeně bezkofeinový a je tedy vhodný i pro těhotné, kojící a děti a který působí velmi pozitivně na imunitu, alergie a ekzémy (Jak vyléčit atopický ekzém bez chemie se naučíte zde>>).
Med si do čaje přidávejte až v době, kdy má čaj teplotu kolem 60 st.C, tedy je pitelný, protože jinak přicházíte o pozitivní účinky medu, ba dokonce se vystavujete riziku alergické reakce či intolerance.
Pokud je zvýšená teplota průvodní jev k jiným příznakům, je potřeba řešit dané příznaky ideálně vyšetřením u lékaře v závislosti na typu příznaků, např.:
Po vyřešení příčiny dojde obvykle i k odeznění zvýšené teploty.
Pokud je zvýšená teplota součástí virózy, je situace celkem jednoduchá. Teplota do 38 st. C se nesráží, protože zvýšená teplota (tzv. subfebrilie) usnadňuje tělu bojovat s infekcí. Pokud teplota nad 38 st. C (tzv. febrilie neboli horečka) přetrvává dlouho a nemocného unavuje (stále ovšem platí, že vyšší teplota pomáhá tělu bojovat s infekcí a je i jakousi ukázkou toho, jak silná imunita je – silná imunita=vysoká horečka, která trvá krátce a po ní následuje rychle úleva/ slabá imunita=nízká teplota trvá dlouho a úleva moc nepřichází), je možné zkusit studené obklady, já dávám homeopatika, a až pak medikamenty (u dospělých obvykle tablety, u dětí lépe čípek či kapky).
Sirupy, příp. kapky obvykle obsahují nevhodná umělá sladidla (acesulfam K, aspartam apod.), a proto se z klasických léků přikláním spíše k čípkům. Doporučuji podat léky s ibuprofenem – Brufen, Nurofen apod.
Vyhnula bych se podání léků s paracetamolem (Paralen, Panadol) pro jejich možný hepatotoxický efekt (toxický pro játra – zvláště u dětí vzhledem k jejich nezralosti). Řešit paracetamolem horečku po očkování někteří odborníci nedoporučují – více v e-Booku „Zásady bezpečného očkování“, kde se naučíte minimalizovat rizika nežádoucích účinků očkování podle rad maminky-lékařky!
Ovšem pozor! Antipyretika (léky snižující horečku) podávaná při infekci snižují imunitní odpověď, ale množství virů/bakterií v těle se nemění a ty tak mohou nerušeně „řádit“.
Existují studie, které uvádějí, že necháme-li horečku proběhnout přirozeně, je trvání nemoci celkově kratší a navíc se tím „trénuje“ imunitní systém. Prvním signálem, že je horečka či nemoc na ústupu, je nástup pocení.
Pokud máte zkušenosti s homeopatiky, můžete použít např. Belladonnu 9 CH, opakovat podle potřeby, klidně i každou hodinu. Při virózách podobných chřipce, když na vás „něco leze“ a příznaky přijdou velmi rychle („jako když to na mě hodí“) objeví se bolesti hlavy, lze v počátečním stadiu onemocnění podat Aconitum napelus 15 CH. Pokud si neumíte v množství homeopatik vybrat, pomůže i Paragrippe. Ideálně se ovšem poraďte s homeopatem.
Při teplotě přes 38st. C a zvláště pokud nereaguje na léčbu či jsou přítomny další příznaky bývá nezbytná návštěva lékaře.
Nezbytné je samozřejmě doplňovat tekutiny a sledovat stav (dítěte)!
Ještě se krátce zmíním o studených obkladech, v jejichž aplikaci podle mého názoru panuje zmatek i mezi odborníky. Já se kupříkladu na kurzu fyzikální terapie určeném pro rehabilitační lékaře dozvěděla, že zábaly ke snížení horečky (i u dětí) bychom měli aplikovat takto:
Vždy je potřeba dát nový, chladný zábal. Začít je možno jinou končetinou než jsem uvedla, ale jde o směr postupné výměny obkladu po (či proti) směru hodinových ručiček (tedy ne křížem L ruka -> P noha apod.) a pokud horečka neklesá je možno pokračovat stejným způsobem i nadále.
Bylo nám vysvětleno, že takto nedojde k „šokové reakci“ termoregulačního centra v hypotalamu (podvěsku mozkovém), jako tomu bývá při celotělovém zábalu. Ten totiž způsobí zmíněný „šok“ a termoregulační centrum situaci vyhodnotí jako „podchlazení“ a začne horečku „vyrábět“ znovu. To mi zní celkem logicky. Zatím ale nemám osobně vyzkoušeno, díky bohu. 🙂
Dalším důvodem, proč celotělové ochlazení neprovádět, je rychlé snížení horečky, které stejně jako její rychlé zvýšení, je důvodem vzniku febrilních křečí.
Líbil se Vám článek? Chcete se o bezpečné léčbě naučit více?
Chcete se dozvědět více o prevenci a bezpečné léčbě nejrůznějších stavů u dětí i maminek? Naučíte se, jak postupovat u těchto stavů:
Zdroje a doporučená literatura:
Očkování, jeho účinky, následky a jejich léčba 2. – MUDr. Ludmila Eleková
Doba jedová 1 a 2 – prof.RNDr.Anna Strunecká, DrSc.
Kurz Fyzikální terapie