Vitamin D má pro náš organismus a celkové zdraví neskutečný vliv, ale bohužel je jeho význam, a to i odborníky, někdy zbytečně podceňován. Dostatečný příjem vitaminu D je nezbytný k dobrému zdraví a prevenci, ale i léčbě, řady chorob včetně těch nejvážnějších.
Vitamin D není jedna látka, ale komplex sloučenin, přičemž rozeznáváme 2 nejdůležitější typy:
Vitamin D3 se tvoří v kůži z 7-dehydrocholesterolu působením slunečního záření typu UVB a poté je vychytáván jaterními buňkami a dále přeměňován na 25-hydroxycholekalciferol, který je převažující formou vitaminu D v krevním oběhu a tvoří i většinu jaterních zásob vitaminu. K další přeměně dochází v ledvinách za vzniku 1,25 – dihydroxycholekalciferolu (kalcitriol), který už přímo ovlivňuje metabolismus vápníku.
UVA záření, které taktéž způsobí opálení, resp. zrudnutí pokožky nemá na vznik vitaminu D vliv. Takže opálení se nerovná vzniku vitaminu D.
Pokud je Slunce nízko a paprsky na Zem dopadají pod úhlem menším než 47st. (stíny jsou delší než skutečný objekt), UVB záření se odráží od ozónové vrstvy a k nám neproniká.
Navíc průchod a účinek UVB (a tedy i množství vytvořeného vitaminu D) zhoršují:
Pro získání vitaminu D ideální opalování mezi 10. – 16. hodinou. Neúčinné je ranní a večerní opalování a stejně tak i opalování v období podzim-jaro (Slunce je nízko). Uvádí se, že v ČR je možné získat vitamin D naposledy v první týdnu v září a nejdříve asi v polovině dubna.
Podle WHO (Světové zdravotnické organizace) stačí k pokrytí denní dávky vitaminu D u dětí pobyt na slunci po dobu cca 30 minut denně, přičemž stačí, je-li slunci vystaven obličej či předloktí.
Dr. Michael Holick, M.D., PhD., jeden ze světově uznávaných výzkumníků zabývajících se působením a léčbou vitamínem D, udává, že pro jeho dostatečnou tvorbu je potřeba odkrýt co největší část těla, zejména ruce a trup, a naopak opalováním obličeje nedochází k příliš velké tvorbě vitamínu D. Zároveň uvádí, že několik minut na slunci v létě vyprodukuje 10.000-50.000 IU vitamínu D, což je až 100x víc, než je oficiálně doporučená denní dávka (viz dále).
Určitě vybírejte certifikovanou přírodní kosmetiku (např. já mám Eco Cosmetics), raději vybírejte přípravky s fyzikálním filtrem (obsahuje zinek) než chemickým, nebo zkuste panenský za studena lisovaný makadamiový olej, který obsahuje nejen hodně vitamínu A, B, E, ale také ochranný UV faktor 3-4. Vitamin A je za ochranný faktor UV záření považován mylně, naopak je to beta-karoten.
Vitamin D2 se nachází v rostlinné stravě včetně hub, ale mnohem účinnější a využitelnější pro náš organismus je vitamin D3, který se vyskytuje výhradně v živočišných produktech:
V konvenčních (ne-bio) mléčných výrobcích, mase a vejcích se ovšem nachází jen malé množství, protože skot a slepice jsou většinou chované v uzavřených prostorech bez přístupu slunečního záření a mají samy nedostatek vitaminu D.
Mezi hlavní účinky vitaminu D se uvádí:
Příznivý vliv má jak na prevenci, tak na průběh těchto chorob a stavů:
Vitamin D působí preventivně v případě revmatoidní artritidy, Crohnovy choroby, roztroušené sklerózy, tuberkulózy a mnoha dalších. Tato onemocnění se dokonce často poprvé objeví v zimních měsících. Podávání vitaminu D dětem již po porodu minimálně až do konce 1. roku života snižuje riziko vzniku diabetu 1. typu na pouhých 20%!
Vitamin D má těsný vztah k prevenci nádorových onemocnění (především rakoviny tlustého střeva, prsu, prostaty, kůže, vaječníků, slinivky, plic). Zvyšuje šanci přežít nádorové onemocnění, snižuje riziko vzniku metastáz, recidiv nemoci a má i příznivý synergický vliv s chemoterapií, stejně jako příznivě působí na potíže spojené s léčbou nádorového onemocnění. Ovšem někteří onkologové význam doplňků stravy jako účinných prostředků v podpůrné léčbě a rekonvalescenci odmítají.
U dětí se může objevit – ztuhlost svalů, vyšší lámavost kostí, sklon k respiračním onemocněním, nedostatečný či zpomalený růst, apatie, únava nebo naopak zvýšená míra dráždivosti a nervozity.
Při předávkování dochází k tzv. hyperkalcémii (zvýšená hladina vápníku v krvi) s následným rizikem tvorby vápenatých močových kamenů a tzv. kalcifikací (ložisek zvápenatění) v měkkých tkáních, ale také dalších komplikací.
Dle zdravotní legislativy ČR (pokud nedošlo ke změně) by denní dávka neměla překročit pětinásobek DDD, tedy 25ug/den = 1000 IU. Ovšem řada odborníků udává právě tuto dávku jako minimální nutné denní množství.
RNDr. Petr Fořt, CSc., odborník na výživu, o možném předávkování vitaminem D uvádí: „Nepodložená tvrzení jsou pro zdravotní legislativu pádnými argumenty při velmi opatrné formulaci denní doporučené dávky (DDD), která se pohybuje v průměru na hodnotě 400 IU (odpovídá 10 ug). Ta je stále platná navzdory nejnovějším vědeckým objevům. Přitom jde o tzv. minimální nutné množství, pravděpodobně zajišťující ochranu před křivicí dětí. Ale nic víc! Příznivé zdravotní účinky se však projeví až v případě delšího podávání tzv. farmakologických množství, která jsou 10x (!) vyšší. Podle nejnovějších návrhů specialistů musí být doporučená dávka zvýšena pro děti do cca 7 let až na 1400 IU a pro dospělé až na 6000 IU (odpovídá 40 a 150 ug).“ To, dá se říci, potvrzuje i americké ministerstvo zdravotnictví, které stanovilo maximální bezpečnou hranici na 3000 IU/den pro děti ve věku 1 – 8 let a 4000 IU pro starší děti a dospělé.
Já jsem stejného názoru jako Dr. Fořt a názor si může udělat každý z vás, pokud si projde v internetových lékárnách doplňky stravy s vitaminem D a jejich doporučené dávkování, kdy řada výrobků obsahuje právě dávku 1000 či 2000 IU a více…
Vitamin D je vitamin rozpustný v tucích, a aby se dobře vstřebal do organismu, je třeba ho užívat s tučným jídlem (preparáty už tento „tuk“ obsahují – většinou ve formě olivového či jiného oleje – já osobně bych se ale vyhnula sójovému oleji).
Na činnost vitaminu D (podporuje mj. vstřebávání vápníku ze střeva do krve) navazuje vitamin K2, který vápník pomáhá transportovat do kostí. Proto je vhodné užívat vitamin D3 současně s vitaminem K2.
Hodně zdraví!
Hlavní zdroje:
RNDr. Petr Fořt, CSc., oborník na výživu a nutriční specialista
MUDr. Petr Podroužek, CSc. EUC Laboratoře s.r.o. Praha