Léky neléčí? Cože? To říká lékařka? To koukáte, co. Další kapitolou mého chemického seriálu o nebezpečích kolem nás jsou totiž léky, vakcíny a doplňky stravy, jakožto další skupina, odkud se k nám ne právě malé množství „chemie“ dostává.
Krom účinných látek, které tzv. „léčí“ konkrétní zdravotní problém (bohužel ale často nepůsobí kauzálně, tedy neřeší příčinu nemoci, ale jen tlumí příznaky nemoci!) a které bývají obvykle syntetické (ne přírodní), přípravek obsahuje i řadu aditiv, tedy přídatných látek. Aditiva se přidávají za účelem ovlivnění jeho trvanlivosti, konzistence, barvy (barviva mají často vliv na hyperaktivitu, poruchy učení apod.), rozpustnosti, zabraňují nežádoucím chemických pochodům atd.
Je proto více než vhodné sledovat kompletní složení výrobku, tedy nejen účinnou látku, ale i aditiva, protože ta mohou mít, a nezřídka skutečně mají, i negativní vliv na náš organismus – mimo jiné např. na jeho snášenlivost (může mimo jiné způsobovat i intolerance a alergie). Může to být důvod, proč vám některý „lék“ vadí a jiný, ačkoliv má stejnou účinnou látku, snášíte dobře.
Stejně je to i s doplňky stravy, kterých je na trhu skutečně nepřeberné množství. Abychom dosáhli kýženého efektu, je potřeba produkty dobře vybírat. Jde tedy o zhodnocení množství a zdroje účinné látky (zda je přírodní či syntetická), způsob zpracování a také, jaká konkrétní aditiva jsou přítomna a v jakém množství.
Pokud jde o léky, nejlepším pravidlem je neužívat pokud možno žádné. Zvláště pokud jde o léky na stavy typu nachlazení, běžné občasné bolesti, zažívací potíže a další a vše řešit primárně režimovými opatřeními, přírodní cestou a hlavně myslet na prevenci!
Průjmem se tělo snaží přijatý toxin z těla vyloučit, takže jakmile ho vyloučí, průjem odezní, proto není vhodné průjem řešit léky na zastavení střevní peristaltiky (např. Imodium) – ale samozřejmě záleží na konkrétních potížích.
Pokud chcete vhodný „přírodní“ lék, tak ideální jsou probiotika neboli přátelské bakterie, které narušenou střevní mikroflóru upraví. Mezi přírodní probiotika patří kvalitní bílý jogurt bez přídavků škrobů a dalších aditiv (Hollandia bio), a dále kysaná zelenina neboli kimči – tyto potraviny se ovšem hodí spíše jako prevence, nikoli léčba! Rychlejší účinek mají ovšem „léky“. V každé lékárně koupíte eubiotikum Hylak forte sirup nebo eubiotikum Enterol suspenze (vhodný pro děti od 3 let), který lze užít takto nárazově, ale pro pravidelné použití (které doporučuji jako prevence nemocí, alergií a dalších neduhů, nejen zažívacích) bych zvolila jiný preparát. – Více o problematice probiotik i s konkrétními tipy na produkty najdete ve článku „Pevné zdraví aneb TOP probiotika pro maminky a miminka“.
Toto je velmi rozsáhlé téma, kterému se věnuji v samostatném článku ZDE>>
Zvláště u výše jmenovaných stavů nejsou léky obvykle vůbec zapotřebí a potíže je vhodnější a účinnější řešit přírodními prostředky a režimovými opatřeními. To platí dvojnásob u dětí a u diagnóz jako je např. atopický ekzém.
Většina běžných neduhů se dá řešit i homeopatiky, ovšem je potřeba mít určité zkušenosti nebo kontakt na zkušeného homeopata, ale především nepodcenit příznaky závažných onemocnění!
Těhotné ženy, kojící maminky a děti (zvláště ty s atopickým ekzémem) patří do citlivé skupiny, která by měla užívání léků minimalizovat a doplňky stravy dobře vybírat.
Speciálně pro ně jsem vytvořila eBook „Přírodní lékárnička pro těhotné, děti a maminky“, kde se pod lékařským dohledem 🙂 naučí vyřešit běžné zdravotní a nejčastější těhotenské neduhy bezpečně přírodní cestou pomocí homeopatik, bylinek, Schusslerových solí, klasických léků a pečlivě vybraných doplňků stravy. Dozvíte se také, jak se pomocí homeopatik připravit na porod či odběr plodové vody, usnadnit si rekonvalescenci po porodu (u sebe i miminka) a rozjet laktaci…
Děti s atopickým ekzémem jsou ještě citlivější k jakékoliv chemii a potřebují speciální přístup. Ovšem i atopický ekzém se dá vyléčit bez chemie a léků jen s režimovými a stravovacími opatřeními a jednou pro vždy, jako se to povedlo mě u našeho Vilíka. Všechny své znalosti a zkušenosti včetně konkrétních postupů a tipů na produkty jsem sepsala do 60-stránkového e-Booku „Jak vyléčit atopický ekzém u miminka“, který najdete zde>>
A stavy, které takto užívané léky způsobí, nemusí být správně identifikovány jako nežádoucí účinek, ale jako nová nemoc a můžou být léčeny dalšími léky. Tak vzniká začarovaný kruh, který vede ke zvyšujícímu se množství negativních účinků či nemocí, chcete-li, a tím i množství předepsaných léků. Užívání velkého množství léčivých přípravků současně se označuje jako polypragmázie.
Játra jako detoxikační orgán jsou tak, při užívání většího množství léků a další „chemie“, zbytečně přetěžována a nemusí pak svoji funkci vykonávat dostatečně efektivně. To je další z důvodů, proč se snažit příjem „chemie“ minimalizovat. Jelikož velké množství zdrojů chemie nejsme schopni dost dobře ovlivnit, jako například kvalitu vzduchu či vody, měli bychom o to pečlivěji rozmýšlet, co budeme konzumovat a jakou kosmetiku budeme používat, protože to ovlivnit můžeme velmi snadno.
Napovědět vám mohou tyto příznaky – únava, změny nálad, deprese, vztek, špatná kvalita pokožky (včetně ekzémů), vlasů a nehtů, opakované infekce a virózy a tedy „porucha imunity“, poruchy trávení, bolesti hlavy, poruchy spánku, intolerance řady potravin, třeba i zápach z úst a další a další… Tedy spousta tzv. nespecifických příznaků, které způsobí, že zkrátka nejste ve své kůži…
Já proto doplňky stravy, které užíváme, pečlivě vybírám, a léky užívám jen výjimečně. I tak to praktikuji u našich dětí a to radím i všem ve svém okolí.
Líbil se Vám článek? Chcete se o bezpečné léčbě naučit více?
Chcete se dozvědět více o prevenci a bezpečné léčbě nejrůznějších stavů u dětí i maminek? Naučíte se, jak postupovat u těchto stavů:
Zdroje a doporučená literatura:
Doba jedová 1 a 2 – prof.RNDr.Anna Strunecká, DrSc.
Očkování, jeho účinky, následky a jejich léčba 2. – MUDr. Ludmila Eleková