Po 1 roce pravidelného nechráněného pohlavního styku, který nevede k otěhotnění, se doporučuje již navštívit lékaře a začít problém s otěhotněním, resp. neplodnost řešit. U žen nad 35 let se tato hranice zkracuje z 1 roku na 6 měsíců, protože:
U mužů to se „stárnutím“ spermií není tak „závažné“ jako u žen, ale ani jejich pohlavní buňky nemládnou, takže určitě není na místě podrobné vyšetření obou partnerů odkládat a „zkoušet štěstí donekonečna“…
Jelikož neplodnost není jen problémem žen, je nezbytné, aby kompletní vyšetření absolvovali oba partneři. Udává se, že potíže s otěhotněním bývají:
Jen podrobné a kompletní vyšetření muže i ženy je předpokladem správné diagnózy a navržení vhodného léčebného postupu, který bude páru „ušit na míru“.
U mužů patří mezi nejčastější příčiny sterility:
To vše má totiž vliv na spermiogram a tedy plodnost.
Jaký vliv má životní styl na plodnost a spermiogram, a tedy na co dát pozor a čeho se vyvarovat se dozvíte ve článku „Elixír „neporazitelnosti“ pro spermie aneb Mužská (ne)plodnost“.
Stejně jako u ženy se lékaři budou ptát na chronická a prodělaná onemocnění (interní, neurologická, endokrinologická, urologická, onkologická…), stavy po operacích zvláště v oblasti břicha a genitálu, bolesti a úrazy v oblasti genitálu, užívané léky (i ty mohou mít vliv na celkové zdraví a plodnost) a alergie. Je vhodné se v případě neplodnosti poradit i s příslušnými ošetřujícími ambulantními specialisty, u kterých se muž léčí, zda onemocnění či užívané léky nemohou mít negativní vliv na plodnost.
Vliv na plodnost a otěhotnění má i povolání, přičemž problémem je opět (jako u žen) zvláště:
Není vůbec od věci domluvit se s praktickým lékařem na preventivní prohlídce s krevními náběry (krevní obraz, hormony štítné žlázy, jaterní a ledvinné testy, cholesterol apod.) a vyšetřením moči. Předejdete tak nečekanému zjištění, že vaše zdraví není stoprocentní, což by mělo být, protože zdraví rodiče = zdravé miminko! Nestane se vám to, co mě, když mi nečekaně zjistili zvýšené jaterní testy a já místo plánování miminka musela léčit podlomené zdraví…
Mezi velmi časté příčiny potíží s otěhotněním bývá právě porucha spermiogramu (nejčastěji nedostatečné množství ejakulátu, nízký počet spermií nebo jejich nedostatečná pohyblivost), proto je důležité, aby se toto vyšetření provedlo co nejdříve.
Možnosti jsou vlastně tři:
Odběr ejakulátu masturbací probíhá buď v CARu v komůrce, kde se rovnou odevzdá personálu, nebo je možné si ejakulát přinést z domova. V tom případě je nutné ho do hodiny od odběru v teple (třeba pod košilí) transportovat do CARu.
Spermiogram a tím i mužská plodnost se dá velmi jednoduše a účinně zlepšit pomocí režimových opatření, zvýšenou konzumací určitých potravin, užíváním vhodně vybraných doplňků stravy (vitamíny, minerály, stopové prvky, bylinky), homeopatik na míru, Tradiční čínské medicíny, ale i speciálním cvičením.
Nejen to, ale i postupy pro zlepšení zdraví o vyšší úroveň (!), zlepšení genetiky (a tím i kvality vajíček a spermií, i když možnosti jsou omezené), podpora plodnosti i u ženy (+ vše o ženském zdraví, cykličnosti a vývoji plodnosti!) a tím maximální podpora přirozeného otěhotnění, to vše je vtěleno do UNIKÁTNÍHO 156stránkového e-Booku „Tajemství (ne)plodnosti – Klíč k miminku“, který máte možnost si přečíst mezi prvními v jeho NOVÉ VERZI ZDE>>
Vyšetření odhalí infekční onemocnění mužských pohlavních orgánů (např. chlamydie), což má často negativní vliv na plodnost a kvalitu spermií.
I u muže se odebírá krev ke zjištění hodnot pohlavních hormonů (testosteron apod.).
Andrologie se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí poruch a chorob mužských reprodukčních orgánů, vylučovací soustavy a genitálu. Při vyšetření se zjišťuje, zda příčinou neplodnosti není onemocnění nadvarlete, varlete nebo prostaty.
Pokud se tedy při vyšetřeních zjistí u muže více patologických nálezů (hladina hormonů, spermiogram, stav po onkologickém onemocnění, jiné chronické onemocnění apod.), androlog je ten nejpovolanější, kdo by pacienta měl mít v péči a rozhodnout o dalším postupu.
Mezi další specializovaná vyšetření patří i biopsie varlete (odběr tkáně punkční jehlou) s následnou diagnostikou.
Genetické vyšetření je nezbytné především u mužů, resp. párů, u kterých se v rodině vyskytlo geneticky podmíněné onemocnění, vývojové vady plodu apod.
Ale vzhledem k tomu, že genetické vyšetření může odhalit i genetické poruchy, které se přímo u vyšetřovaného muže (a ženy) objevit nemusely, ale přesto mohou mít negativní vliv na otěhotnění a donošení zdravého miminka, doporučuji vyšetření provést, i pokud k tomu není jasná indikace (důvod).
Vyšetření probíhá tak, že nejdříve genetik s mužem i ženou sestaví podrobný rodokmen a projde s nimi jejich osobní a rodinnou anamnézu, tedy osobní a rodinné choroby (podrobně u každého člena rodiny). Poté následuje odběr krve s vyšetřením karyotypu a chromozomů.
Více se o genetickém vyšetření, jeho závěrech a doporučeních dozvíte ve článku „Genetické vyšetření při diagnostice neplodnosti a umělém oplodnění“ zde.
Toto vyšetření dokáže zjistit, zda muž/žena neprodukují protilátky, které by otěhotnění a donošení zdravého miminka bránily, např. protilátky proti vajíčku, spermiím či embryu. Vyšetřuje se především krev a ejakulát u mužů (u žen krev a ovulační hlenodebraný z děložního čípku).
Při vyšetření se samozřejmě odebírá i anamnéza, jako vždy. Vzhledem k tomu, že pro správnost vyšetření je potřeba splnit určité požadavky, takže se při objednání informujte, nač je třeba před vyšetřením dávat pozor. Obvykle to bývá 2 měsíce před vyšetřením bez hormonální terapie (např. hormonální stimulace ovulace) a v určitém časovém období před vyšetřením pohlavní styk jen s kondomem a cca týden bez sexu (to má totiž vliv na hodnoty spermiogramu).
Při vyšetřování se postupuje dvěma možnými způsoby:
Obě varianty jsou možné a záleží na vytíženosti, zkušenostech a možnostech gynekologa, jak se rozhodne.
V CARu krom anamnézy, gynekologického a UZ vyšetření provedou hned spermiogram a hormonální náběry. To jsou základní vyšetření, která často hned ukážou základní problém, takže nezřídka lékař hned navrhne léčbu např. IUI (intrauterinní inseminaci – vstříknutí spermií do dělohy přes čípek kanylou při běžném gynekologickém vyšetření) nebo stimulaci ovulace pomocí hormonů s následným plánovaným pohlavním stykem, jakožto dvě nejméně zatěžující a nejlevnější metody.
V některých případech to může stačit, ale já už ze své vlastní zkušenosti doporučuji poprosit před jakoukoliv léčbou o kompletní vyšetření včetně genetiky a reprodukční imunologie, kde se často najde (další) problém, který nakonec zcela mění situaci. Jako to bylo u nás. Každá léčba je totiž určitou zátěží, jak fyzickou, tak psychickou a každý neúspěch další neúspěch páru moc nepřidá…
Držím všem palečky, ať se dostanete do rukou odborníka, který vám co nejvíce zkrátí vaši cestu k miminku!