V prvním dílu spánkové trilogie jsme řešili přínosy a rizika působení tmy a světla na lidský organismus, a to především na kvalitu spánku. Poodhalili jsme roušku tajemství melatoninu, hormonu produkovaného třetím okem, jak se epifýze někdy říká, a objasnili jeho souvislost se spánkem a nespavostí. V tomto článku se od teorie přesuneme k praxi, která je vždy nejpřínosnější, a dostanete spoustu rad, jak mít kvalitní spánek a jaké vybrat osvětlení, aby nemělo negativní vliv na spánek i zdraví.
Modré světlo (modrá část světelného spektra) náš organismus ovlivňuje hodně – snižuje deprese a aktivizuje (zvyšuje soustředění a zlepšuje náladu). Krátká vlnová délka proniká pod mořskou hladinu mnohem dále (hlouběji) a ovlivňuje i mořské živočichy, takže se soudí, že modré světlo se díky svým vlastnostem vyprofilovalo jakožto část spektra, na kterou je sítnice, potažmo mozek, nejvíce citlivá. Na sítnici jsou totiž přítomny buňky, které jsou na modré světlo citlivé, a způsobují aktivizaci i u slepých lidí.
LED a xenonová světla vyzařují převážně modré světlo a červené světlo často zcela chybí. Monochromatické LED červené světlo je drahé a používá se jen jako kontrolky stand by režimu elektroniky.
Nejhorší je, když si před spaním posvítíme do očí ostrým světlem, např. zářivkou se studeným bílým světlem v koupelně při čistění zubů. Pozor také na podsvícení kuchyňské linky „studenými bílými“ LED diodami s vysokou hodnotou Kelvinů.
Existují ale i způsoby, jak používat LED obrazovky před spaním a nerušit si následné usínání:
Červené brýle filtrující modrou/zelenou složku spektra se vyplatí nosit celý večer, protože vás chrání nejen přes světlem počítače/televize/mobilu, ale také běžného domácího osvětlení, které nemusíte mít doma (pravděpodobně nemáte 🙂 ) zdaleka ideální.
Ideální je ale používat plnospektrální osvětlení – ve viditelném spektru jsou do značné míry zastoupeny všechny vlnové délky – barvy. Takové světlo umožňuje nezkreslené vnímání barev a působí lehce a přirozeně jako denní světlo. Plnospektrální osvětlení snižuje agresi, hyperaktivitu, problémy s učením a pozorností a má další pozitivní účinky.
Osvětlení patří mezi důležité faktory ovlivňujících celkové zdraví člověka a cílem by mělo být přiblížit se co nejvíce slunečnímu (denním, přirozenému) světlu.
Existuje i tzv. světlo MWL (My White Light – Hynek Medřický), u něhož je možné měnit intenzitu, barvu i teplotu chromatičnosti (hodnota Kelvinů). Jestli chcete podrobnější a fakt bezchybné informace a hlavně osvětlení do svého domova, obraťte se na experta Hynka Medřického. Na jeho webu najdete další odborné, ale hlavně praktické informace o správném osvětlení, včetně červených brýlí (jsou vhodné i na běžné nošení pro lidi, kteří trpí migrénou).
Ve třetím dílu spánkové trilogie ZDE se dozvíte:
Zdroje a doporučená literatura:
Světlonoš a odborník na osvětlení a jeho vliv na lidské tělo Hynek Medřický – https://www.medricky.cz/
Doba jedová 1 a 2 – prof.RNDr.Anna Strunecká, DrSc.
http://www.art-light.cz/cervene-bryle-filtr-modreho-svetla-s-pouzdrem.html