3+1 pro zdraví podle Tradiční čínské medicíny aneb Zázvor-ledviny-neplodnost

Jak správně uvařit čaj

Jak posilovat imunitu a zajistit si pevné zdraví pomocí jednoduchých, ale účinných opatření jste si už mohli přečíst ve článku „5+1 zásada pro dokonalé zdraví aneb Prevence nachlazení a nemocí“>>

Podpora imunity podle Tradiční čínské medicíny

A jak na prevenci nachlazení a podporu imunity nahlíží Tradiční čínská medicína (TČM), která se těší stále větší oblibě? V chladných měsících roku je potřeba chránit oslabenou energii a posilovat vnitřní teplo. Vhodná je zdravá, vyvážená strava, dostatek odpočinku a udržovat si vnitřní teplo.

Na konci článku najdete i zajímavé souvislosti mezi imunitou, ledvinnými potížemi a neplodností!

1.Udržujte si tělesné teplo správným oblečením

Podle tradiční čínské medicíny do našeho těla vnikají bakterie a viry v létě přes nos a ústa, ale v zimě je to přes kůži. Proto je potřeba chránit si celé tělo, být dostatečně oblečeni, abychom o cenné teplo nepřicházeli. Samozřejmostí je čepice či jiná pokrývka hlavy, rukavice, teplé ponožky, které je fajn nosit i doma, například večer, pokud jste zimomřivější typ. Pokud vám bude večer před spaním zima (zvláště na nohy), budete mít problém s usínáním.

2. Jezte potraviny se „zahřívacím“ účinkem 

Tělesné teplo je potřeba udržovat i konzumací správné stravy, která organismus neochlazuje, ale zahřívá. Je vhodné zahřát se konzumací potravin majících zahřívající účinky:

  • zázvor – je lepší vařený, než syrový (zalijte ho vodou a udělejte si tak čaj) – o zázvoru více níže
  • skořice – imunostimulační účinky nemá kůra, která se běžně prodává, ale větvičky (můžete je sehnat např. na tcmbohemia.cz)
  • lehce kořeněná jídla
  • polévky a vývary
  • teplé snídaně – ideální jsou kaše (např. ovesná, rýžová…) a třeba právě se skořicí.

Z těchto důvodů se v tradiční čínské medicíně nedoporučuje v zimě konzumovat citrón, protože organismus ochlazuje, proto tedy příliš nedává smysl pít čaj, zvláště zázvorový (ohřívá), s citrónem (ochlazuje). Nedoporučuje se v chladných měsících roku konzumovat větší množství syrového ovoce a zeleniny, protože organismus ochlazuje a odebírá mu potřebné teplo.

Zázvor – nejsilnější bojovník proti volným radikálům

Zázvor bylo jedno z prvních koření, které k nám putovalo po Hedvábné stezce z Číny, a ve 13. století po něm dychtila celá Evropa.

Zázvor má silné protizánětlivé, antioxidační a protirakovinné účinky. Svými antioxidačními účinky bojuje proti volným radikálům, přičemž řada z těchto antioxidantů se aktivuje při tepelné úpravě. Mletý zázvor je výborným zdrojem manganu (součást řady důležitých enzymů), mědi (potřebná pro tvorbu hemoglobinu a kolagenu), hořčíku, zinku, draslíku, železa, vápníku, sodíku, vitamínů (A, B1, B2, B3, C, E, K), mastných kyselin (olejová, oktanová, linolová), bílkovin, a to včetně aminokyselin.

Zázvor je vynikající lék na nachlazení

Já nedám dopustit na zázvorové Mullerovy pastilky, které neobsahují zbytečná, nevhodná aditiva.

Můžete také nakapat zázvorovou silici do aromalampy nebo 1 kapku silice rozmíchat v lžíci olivového oleje a potírat vzniklým olejíčkem hrudník při kašli. Stejně tak můžete natírat bolestivé svaly a klouby nebo provést lehkou masáž břicha po směru hodinových ručiček u střevní koliky.

Zázvor jako psychická vzpruha

Pomáhá při vyčerpání, zimní depresi a v boji s SAD (sezónní afektivní poruše – deprese způsobená nedostatkem světla>>)

Zázvor si přidejte do polévky, omáčky, k dušenému masu či rybímu pokrmu (nastrouhaný; často se kombinuje s medem či sójovou omáčkou). Zázvorová limonáda pro letní osvěžení – plátky zázvoru a citronu do sklenice s ledem a zalít minerálkou.

Zázvor ale není pro každého aneb Kontraindikace zázvoru!

Zázvor má řadu účinků a může být v interakci s některými léky a nemocemi. Proto se doporučuje opatrnost při:

  • užívání léků na ředění krve (Heparin, Warfarin, Aspirin…) a v době před chirurgickým zákrokem (riziko zvýšeného krvácení)
  • užívání léků na vysoký krevní tlak a při onemocnění srdce
  • užívání léků na diabetes mellitus
  • ledvinových kamenech, onemocnění močového měchýře, zánětlivém onemocnění jater, žaludečních a dvanáctníkových vředech, ulcerózní kolitidě či Crohnově chorobě
  • v těhotenství způsobuje stahy děložní svaloviny a může způsobit potrat/předčasný porod
  • 3. Zimní spánek

Příroda se v zimě ukládá k zimnímu spánku a i pro nás je vhodné v zimě zpomalit, snížit pracovní tempo (je-li to možné), ubrat s fyzickou aktivitou a cvičením, dávat pozor na emoční vypětí a více odpočívat.

+ 1 tip navíc: V zimě posilujte ledviny a močový měchýř

Podle TČM přechází naše tělo v zimě pod vládu elementu vody a s ním jsou spojeny ledviny a močový měchýř. Pokud jsme zanedbali péči o své zdraví a imunitu, nyní se to projeví:

  • ledvinnými a močovými potížemi
  • únavou (ledvinách sídlí naše životní energie čchi)
  • bolestmi pohybového ústrojí
  • potížemi s krevním tlakem (krevní tlak je regulován mimo jiné ledvinami).

S ledvinami souvisí i další orgány:

Ledviny trpí při partnerských a vztahových problémech. Při potížích s ledvinami jsme přehnaně opatrní, nejistí, máme obavy,  potřebujeme oporu.

Jak ledviny podporovat

  • udržujte ledviny (záda) v teple: teple oblékat, teplá koupel/sprcha, teplé obklady – rašelinový zábal (rašelinový polštářek si můžete koupit domů a nahřát; v těhotenství samozřejmě ne!), solné obklady (na serafinbyliny.cz radí 0,5kg soli nahřát v troubě na plechu a dát do látkového pytlíku a nahřát záda)
  • strava bohatá na kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel…)
  • saunování
  • masáže horkými lávovými kameny
  • reflexní masáž chodidel
  • dostatek tekutin (zvláště teplých)
  • omezení bílého cukru a alkoholu, přejít na zdravější sůl – himalájskou
  • bylinkou první volby pro podporu ledvin je zlatobýl.

Tak pevné zdraví a imunitu!

Líbil se Vám článek?

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství

Zdroj a doporučená literatura:

serafinbyliny.cz

Maminka-lékařka se zkušeností s léčbou neplodnosti (první miminko máme z IVF, ale druhé z přirozeného otěhotnění!) a vášní pro zdraví bez "chemie". Nadšená propagátorka Nevýchovy, která si užila krásné těhotenství i porod a zvládla strasti počátku mateřství se ctí. Autorka e-průvodce pro páry plánující miminko "Naše vítězství nad neplodností aneb 12 tipů, jak zvládnout umělé oplodnění", e-průvodce těhotenstvím a přípravou k porodu "Konečně těhotná aneb Jak mít pohodové šestinedělí a zvládnout porod s úsměvem", e-průvodce komplexní péčí o miminko"Deník novopečené maminky aneb Jak přežít šestinedělí a užívat si mateřství". "S intuicí, rozumem i humorem Vás provedu mateřstvím již od plánování miminka." Jak a proč jsem se stala z neplodné lékařky maminkou blogerkou si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů