Těhotenský průkaz je doklad, který nahrazuje dokumentaci lékaře a shrnuje veškeré důležité informace o průběhu těhotenství. Těhotná žena se s ní prokazuje při nejrůznějších vyšetřeních, ale je to také doklad toho, že je „skutečně těhotná“ :-), např. pro zdravotní pojišťovnu, jednání na úřadech apod.
Vystavení průkazu se obvykle provádí během druhé návštěvy u gynekologa po zjištění životaschopného těhotenství, tj. mezi 7. – 11. týdnem těhotenství (tt.).
Do těhotenského průkazu zapisuje především váš ambulantní gynekolog, ale také lékaři dalších odborností, kteří vás ošetřují (internista, stomatolog a případně další lékaři, u kterých jste v péči).
Jméno a příjmení, rodné číslo, zdravotní pojišťovna, bydliště, zaměstnavatel, manžel/partner, příp. jiná kontaktní osoba.
= tyto dva termíny se totiž mohou lišit (první těhotenství například skončilo potratem a nyní čekáte druhé miminko: tedy záznam zní secundigravida primipara)
Časem se přidá i termín porodu – dle PM (1. dne poslední menstruace) a dle UZ (ultrazvuku – na základě měření plodu, které určuje jeho stáří).
K otěhotnění totiž může obvykle dochází v jiný den než 14. den menstruačního cyklu (pro zjednodušení se počítá s tím, že k otěhotnění došlo 14. den cyklu), ale miminko také může růst trošičku „rychleji“, ale i „pomaleji“, než odpovídá termínu PM, proto se ještě uvádí termín dle UZ (rozdíl v těchto 2 termínech porodu může být i týden, ale postupně se během těhotenství může ještě změnit…).
Pozor by měly dávat hlavně ženy, které mají dlouhý menstruační cyklus/ovulaci později, než je ten zmiňovaný 14. den cyklu (DC), protože miminko je pak o několik dní mladší, než by „mělo“ být (počítá se, že k otěhotnění došlo při ovulaci 14.DC) a při UZ může lékař ženu vystrašit, že miminko špatně roste, ještě není srdeční akce (a už by měla být) atd. a hodnotit těhotenství jako nevitální (neživé) či „potrat“ (missed abort). Přitom miminko roste dobře, ale k otěhotnění došlo třeba až o týden později, pokud žena mívá ovulaci 20.DC. Pokud je toto váš případ, je třeba na to lékaře při takových nejasnostech upozornit a nenechat se vystrašit.
Dále se pak před nástupem na mateřskou dovolenou (MD) dopíše i termín jejího začátku. Ten může být 6 – 8 týdnů před termínem porodu (TP), přičemž ženy, které jsou na pracovní neschopnosti (PN) z důvodu rizikového těhotenství, mohou nastoupit ne dříve než 6 týdnů před termínem porodu.
Uvádí se datum další kontroly v těhotenské poradně, tedy u vašeho gynekologa.
Jde o nebolestivé vyšetření na GBS (Group B Streptococus – Streptococcus agalactiae) – streptokok skupiny B, které se provádí štětičkou a odesílá na mikrobiologii ve 36. tt.
Pokud je výsledek pozitivní a je zjištěn v kterékoliv fázi těhotenství, považuje se za pozitivní. Pokud je výsledek negativní např. v 1. trimestru, provádí se kontrolní vyšetření v 36. tt.
Pozitivitu nacházíme asi u 20 % žen a většinou nepůsobí ženě žádné potíže. K přeléčení ATB (antibiotiky) už v průběhu těhotenství se přistupuje jen v případě, že má žena subjektivní potíže, hrozí předčasný porod anebo je nález streptokoka i v moči.
GBS ale může způsobit infekční onemocnění plodu, k jehož nákaze dochází nejčastěji při průchodu porodními cestami. Proto se těhotným s pozitivitou GBS podávají při porodu ATB intravenózně v infúzi (do žíly) preventivně, aby se minimalizovalo riziko nákazy novorozence.
Proto se těhotná s tímto nálezem musí v případě odtoku plodové vody dostavit do porodnice nejpozději do 2 hodin. Podání ATB (obvykle penicilinová nemá-li žena alergii) by mělo být včasné, tzn. min. 3 hodiny před porodem, aby se dostalo přes placentu až do krevního oběhu dítěte. Podání ATB záleží na více faktorech – buď se podají jednorázově nebo v přesně určených pravidelných intervalech (mě osobně podávali ATB – celkem 5 dávek á 3 hodiny, ale můj první (takřka bezbolestný 🙂 ) porod trval celkem 5 hodin, takže se stihlo podat pouze 1,5 dávky… 🙂 )
Uvádí se hmotnost plodu a jeho rozměry:
Dále se sleduje:
Těhotenský průkaz je v průběhu celého těhotenství důležitým dokladem a je nezbytné nosit ho celou dobu (zvláště při cestách mimo domov, a to nejen k lékaři) s sebou! Dvojnásob to platí při cestách do zahraničí. Zkratky popisující ultrazvuková vyšetření a laboratorní vyšetření jsou totiž mezinárodní.
V těhotenství totiž mohou nastat situace jako je kolapsový stav, překotný porod, krvácení, autohavárie atd., kdy je tato dokumentace nalezená v osobních věcech těhotné nedocenitelná. Těhotenská průkazka pak standardně slouží při příjmu na porodnické či jiné oddělení jako informační základ o vás i vašem miminku.
Po porodu vám ji v některé porodnici nechají na památku, v jiné odeberou a založí do dokumentace.