Při kojení je potřeba dostatečný pitný režim, a to alespoň 3 litry denně vypité po menších dávkách, protože tak organismus více vody zadrží a nezvyšuje tolik tvorbu moči.
Nedostatečný příjem tekutin může způsobit únavu, podrážděnost, bolesti hlavy, zácpu či hromadění odpadních látek, protože vodu potřebu každá buňka našeho těla ke své činnosti, takže i buňky podílející se na detoxikaci. Ano, vodu, takže základem pitného režimu by měla být v drtivé většině čistá, neperlivá voda. Čaje, džusy a další nápoje jsou jen doplňkem, a to nejen u kojících.
Ideální pramenitá voda, ale pokud nechcete kupovat a tvořit tuny plastového odpadu, je to trochu problém. Takže výborným řešením je filtrovaná voda z vodovodu. Více ve článku „Jak se uzdravit díky vodě aneb Živá voda existuje“, kde najdete další tipy, jak pít kvalitní vodu.
Možná vás překvapí, že 98% populace trpí v různé míře dehydratací, která se projevuje nejrůznějšími potížemi a onemocněními včetně potížemi s krevním tlakem, alergiemi či trávicími a kožními problémy. Proto zvýšit pitný režim přes 3 litry denně, zvláště máte-li vyšší energetický výdej, rozhodně neuškodí. Ovšem je důležité, aby to byla čistá neperlivá voda.
Pro kojící maminky je ale důležitá i informace, že nadbytek tekutin může zvyšovat produkci prolaktinu a zhoršovat otok prsního dvorce a tím dělat miminku potíže s kojením.
V době kojení (on-line kurz kojení + poradnu najdete zde) je potřeba ale také správný výběr tekutin, stejně jako výběr vhodného kojícího čaje, protože…
Kojící čaj je jednou z možností, jak nejen doplňovat pitný režim, ale i jak podpořit laktaci a zlepšit trávení miminka. Zvláště u maminek po císařském řezu či předčasném porodu trvá déle, než se laktace rozjede, a proto je potřeba laktaci včas podpořit – ideálně už v porodnici.
Kojící čaj je ale potřeba dobře vybírat, protože každý čaj má jiné složení bylinek, a tedy i účinků.
Laktaci zvyšuje především čaj obsahující jako hlavní složku (je uvedena ve složení na prvním místě) některou z těchto bylinek:
Další přísady jako je koření fenykl, anýz, kmín či meduňka mají především pozitivní vliv na trávení – maminky i miminka. Ovšem i fenykl a kmín (i anýz) mají určité laktaci stimulující účinky, které jsou ovšem ve srovnání s výše uvedenou trojicí jen mírnější.
Vyplatí se investovat do čajů v bio kvalitě bez pesticidů a dalších škodlivin. Já si oblíbila tento kojící čaj od Apotheke bio. Tato značka má i řadu čajů pro miminka v bio kvalitě.
Tady je pár příkladů kojících čajů a jejich složení, se kterými mám také dobrou zkušenost.
Víno obsahuje nejen antioxidanty, ale také řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků. Jenže těhotné a kojící maminky (nebo všichni, kteří se loni přidali k naší výzvě „alkohol-free rok 2020“) si alkohol dopřávat nemohou.
Pro vás všechny mám dárek – 10% SLEVA na francouzské dealko víno Bruno Marret – stačí při objednávce zadat slevový kód „SEJUM“, a 10% z ceny máte dole a můžete se těšit, jak si vychutnáte skvělé víno bez alkoholu! Zde si můžete vybrat, na jaké víno bez alkoholu máte největší chuť… 🙂
Přeji šťastnou ruku nejen při výběru vína bez alkoholu, ale především při výběru kojícího čaje… 😊
Maminka Veronika B.: „Mohu Vám jen a jen poděkovat. Vlila jste mi zase naději a optimismus do žil… Stále nemohu uvěřit, že se to zadařilo. Chci Vám moc a moc poděkovat za Vaši ochotu, čas a povzbuzení. Díky Vám kojím plně.“