Laboratorní metody zvyšující šance na úspěch umělého oplodnění

Neplodnost a potíže s otěhotněním trápí každý 4.-7.pár (podle různých zdrojů) a řada párů „musí“ podstoupit umělé oplodnění stejně jako před 5 lety my.

Hlavní roli na cestě k úspěchu, tedy zdravému miminku, hraje výběr vhodného vajíčka, spermie a následně embrya, což je doména embryologů, kteří jsou nezbytnou součástí týmu každého centra asistované reprodukce (CAR).

Ve článku „Umělé oplodnění pohledem embryologa“ se o jejich práci dozvíte více.

laborant-embryolog

V rukách embryologa jsou i laboratorní metody zvyšující šance na úspěch IVF

Medicína jde stále kupředu a v oblasti asistované reprodukce to platí dvojnásob. Zde probereme podrobněji ty nejvíce používané.

1.) Metody používané při odběru spermií

Získání spermií chirurgickou cestou – MESA, TESE, PESA

Pokud v ejakulátu nejsou přítomny živé spermie, je možné je získat chirurgickou cestou z nadvarlete (PESA, MESA) nebo z varlete (TESE).

Při PESA se spermie odsají tenkou jehlou z nadvarlete přes kůži šourku. Při MESA se provede tenký řez v kůži a odsaje opět punkční jehlou. Tekutina se analyzována v laboratoři. Pokud při metodě MESA nebylo možné získat žádné spermie, přistupuje se k zákroku TESE, kdy se spermie získají přímo z místa jejich vzniku ve varleti pomocí malých řezů s následným vyšetřením v laboratoři.

Všechny tyto výkony se provádí ambulantně v krátkodobé celkové anestezii a patří do rukou urologa. Obvykle se termín výkonu synchronizuje s odběrem vajíček (OPU) u partnerky, kdy oba výkony probíhají v tentýž den, takže se pak získané spermie ihned použijí k oplodnění vajíčka. Přebytečná tkáň se zamrazí pro případné příští použití.

2.) Metody používané při výběru vhodných „kvalitních“ spermií

Spermie se připravují k oplodnění promytím, centrifugací a dalšími metodami. Výběrem kvalitní spermie se zvyšuje pravděpodobnost, že i embryo bude kvalitní-zdravé.

PICSI je vylepšenou verzí metody ICSI a pozitivně ovlivňuje genetickou výbavu embrya

Při PICSI se k oplodnění používají jen specificky vybrané zralé spermie, které se injekčně vpraví do vajíčka. PICSI tak zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění a snižuje riziko potratu. Kvalitní spermie označí hyaluronan, který je přítomen v kultivačním médiu a na který se zralé spermie navážou.

To má pozitivní vliv na utváření blastocysty (fáze embrya, kdy se přistupuje k transferu). Jelikož spermie ovlivňuje jak splynutí vajíčka a spermie, ale genetickou výbavu embrya, může mít po genetické stránce nekvalitní spermie negativní vliv na vývoj embrya, nebo dokonce může dojít k potratu. Proto embrya po PICSI vykazují méně chromozomálních abnormalit.

PICSI je vhodné především u:

  • opakovaně neúspěšných IVF, příp. i po ICSI
  • špatné kvality embryí
  • opakovaných potratů

„Microfluidic sperm sorting chips“ spermie vybírá, ale chrání před případným poškozením

Metoda sloužící k oddělení zdravých a pohyblivých spermií, které jsou vhodné pro umělé oplodnění metodou IVF nebo IUI (intrauterinní inseminace – spermie se pouze injekčně vstříknou do dělohy partnerky, čímž se jim nejen zkrátí a usnadní cesta k vajíčku, ale obejdou se tak i případné protilátky proti spermiím, které mohou být přítomné v děložním čípku ženy).

Výběr vhodných spermií probíhá průchodem přes membránu (ty vhodné jsou schopné projít přes membránu). Výhodné je, že spermie se předem nemusí nijak upravovat a jsou tak chráněny před poškozením, což zvyšuje úspěšnost umělého oplodnění.

3.) Metody používané pro usnadnění oplodnění

ICSI – intracytoplazmatická injekce spermie do vajíčka

Při této metodě, která je dnes už takřka standardem, se vybraná spermie injekčně vpraví přímo do vajíčka, čímž se výrazně zvyšují šance na oplodnění. Oproti tomu při klasickém IVF se pouze čeká, zda spermie do vajíčka pronikne sama a oplodní ho.

ICSI se používá:

  • neúspěšné cykly IVF
  • u párů s nejasnou příčinou neplodnosti
  • při použití zamrazených spermií či darovaných vajíček
  • při použití spermií získaných MESA/TESE
  • při imunologickém faktoru neplodnosti u ženy
  • při získání malého počtu vajíček
  • při onemocnění či rakovině varlat
  • u abnormalit spermiogramu

4.) Metody zkvalitňující péči o embrya

EmbryoScope – kontinuální monitoring embryí – usnadňuje výběr nejkvalitnějšího embrya

Vyvíjející se embrya jsou 24 hodin denně monitorována pomocí kamery. Záznamy pak vyhodnocuje počítačový systém, který upozorní na případné odchylky, které by mohly mít negativní vliv na výběr vhodného embrya a tím úspěch umělého oplodnění. Počítačový systém tak pomáhá embryologům při výběru nejkvalitnějšího embrya vhodného pro transfer do dělohy.

Běžný monitoring vs. kontinuální

U běžného monitoringu lékař v určitých časových intervalech embrya vyjme z inkubátoru a hodnotí pod mikroskopem a pak je vrátí zpět.

U kontinuálního monitoringu mikroskop snímá embrya neustále, takže těžko unikne případná porucha vývoje, navíc není nutné embrya z inkubátory vyjímat a mají tak stabilní prostředí bez „rušení“ či rizika kontaminace…

Prodloužená kultivace (PK) embrya do stáří 6 dní zvyšuje šance na úspěch

Prodloužená kultivace s transferem do dělohy až 6.den stáří embrya bývá už v řadě center standardem, protože to výrazně zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění. Tento postup má mnoho výhod, především:

  • metoda napodobuje přirozený průběh nidace embrya při přirozeném otěhotnění, protože nidace (uhnízdění) probíhá taktéž 6.den vývoje embrya,
  • je více času ke zjištění, a tedy i výběru toho embrya, které se lépe vyvíjí a je kvalitnější, protože některá zaniknou např. 4.-5.den a tedy do stádia 6.dne nedojdou, což by se při transferu 3.den nezjistilo a zbytečně by došlo k neúspěchu IVF,
  • je prostor pro případné preimplantační genetické testování na zjištění genetických vad embrya, které by vznik a vývoj těhotenství mohly ohrozit (častou příčinou časných potratů v prvním trimestru jsou právě genetické abnormality)

Preimplantační genetické testování odhaluje genetické abnormality ohrožující vznik a vývoj těhotenství

O této problematice se dozvíte podrobně v tomto článku.

DNA a genetické vyšetření

5. Metody pozitivně ovlivňující embryotransfer

Asistovaný hatching (AH) usnadňuje zahnízdění embrya

V prvních dnech vývoje má embryo kolem sebe ochrannou vrstvu či obal (zona pellucida), kterou cca 6.den, v době uhnízdění, opouští (zona pellucida vymizí). Tím jednak dochází ke kontaktu buněk embrya s buňkami děložní sliznice, a jednak mizí mechanická bariéra, která by znemožňovala další růst embrya.

Při této metodě se obal embrya naruší, čímž se zvýší jeho schopnost přichycení ke sliznici dělohy. Asistovaný hatching se využívá především při opakovaném selhání implantace embrya.

EmbryoGlue napomáhá lepšímu přilnutí embrya k děloze

EmbryoGlue obsahuje:

  • živiny podporující embryo během transferu a zahnízdění,
  • hyaluronan reagující s povrchem embrya i děložní sliznice (je to takové „lepidlo“).

EmbryoGlue napodobuje podmínky přítomné při přirozeném otěhotnění. To se totiž v děloze zvyšuje koncentrace hyaluronanu, který EmbryoGlue obsahuje. Hyaluronan navíc zahustí roztok, ve kterém je embryo obsaženo, což minimalizuje nežádoucí pohyby embrya.

Medicína se vyvíjí mílovými kroky a asistovaná reprodukce zvláště, takže metody jsou stále sofistikovanější a stále lépe pomáhají vyřešit nejrůznější zdravotní potíže párů na jejich cestě za zdravým miminkem.

Držím palečky!

Líbil se Vám článek? Chcete se dozvědět víc, nejen o tom, co dalšího udělat pro úspěch umělého oplodnění – co ne/jíst, ne/dělat, ne/užívat a na co dát pozor a co si zajistit a připlatit najdete v e-Booku „15 tajných tipů pro úspěch umělého oplodnění“!

Nám totiž IVF vyšlo napoprvé, i přes řadu překážek, a jako lékařka předávám i odborné rady, tak využijte tuhle možnost! 🙂

Přečtěte si e-Book „15 tajných tipů pro úspěch umělého oplodnění“ ZDE>> a postupujte podle něj! 

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství

 

Zdroj a doporučená literatura:

Konkrétní informace najdete vždy na webu centra asistované reprodukce, do kterého budete docházet – zjistíte tak, jak je zvykem postupovat a jaké má možnosti právě vámi vybrané centrum.

Úvodní stránka

Maminka-lékařka se zkušeností s léčbou neplodnosti (první miminko máme z IVF, ale druhé z přirozeného otěhotnění!) a vášní pro zdraví bez "chemie". Nadšená propagátorka Nevýchovy, která si užila krásné těhotenství i porod a zvládla strasti počátku mateřství se ctí. Autorka e-průvodce pro páry plánující miminko "Naše vítězství nad neplodností aneb 12 tipů, jak zvládnout umělé oplodnění", e-průvodce těhotenstvím a přípravou k porodu "Konečně těhotná aneb Jak mít pohodové šestinedělí a zvládnout porod s úsměvem", e-průvodce komplexní péčí o miminko"Deník novopečené maminky aneb Jak přežít šestinedělí a užívat si mateřství". "S intuicí, rozumem i humorem Vás provedu mateřstvím již od plánování miminka." Jak a proč jsem se stala z neplodné lékařky maminkou blogerkou si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů