V těhotenství v těle maminky postupně s rostoucím bříškem dochází k řadě změn, které mají vliv na statiku a dynamiku těla (jak říkáme my, rehabiliťáci 😊) a maminky pak mohou trápit bolesti pohybového aparátu. Těhotenství je zátěžový stav pro celý organismus a některá maminka s tím má větší problém, než jiná.
Většinu z toho samozřejmě v těhotenství neovlivníme, ale dodržováním určitých režimových opatřeních, pravidelným pohybem, vhodným cvičením, a především správným držením těla můžeme potíže minimalizovat!
Bohužel v těhotenství se většina léků užívat nesmí, a navíc velmi přínosná rehabilitace a fyzioterapie má v těhotenství velmi omezené možnosti a řada metod je kontraindikovaná. Je proto opět potřeba těhotenství hlásit už při objednání se. Je ale možné aplikovat kineziotaping (barevné pásky, které se speciálním způsobem aplikují na kůži, znáte jistě u sportovců).
Léky (včetně očkovacích vakcín, ale také doplňky stravy) totiž obsahují látky chemické povahy, které ovšem zdaleka nemají jen pozitivní, léčebné, účinky.
Krom účinných látek, které „léčí“ konkrétní zdravotní problém (nezřídka ale neřeší příčinu nemoci, jen tlumí příznaky), obsahuje přípravek i řadu přídatných látek (aditiv). Aditiva se přidávají za účelem ovlivnění trvanlivosti, konzistence, barvy (některá barviva mohou u dětí způsobovat hyperaktivitu, poruchy pozornosti a chování…) apod.
Ne všechna aditiva jsou neškodná, takže zvláště v případě jejich každodenního užívání je potřeba věnovat výběru doplňků stravy pozornost, a to zvláště u produktů určených dětem, těhotným a kojícím.
Doporučuji tedy sledovat kompletní složení výrobku, a to nejen účinnou látku, ale i aditiva, protože ta mohou mít negativní vliv na náš organismus – mimo jiné např. na snášenlivost produktu (způsobovat intolerance a alergie). Může to být důvod, proč vám některý lék vadí a jiný, ačkoliv má stejnou účinnou látku, snášíte dobře. Podobně je to i s doplňky stravy. Není produkt jako produkt, i přestože obsahuje stejnou účinnou látku!
V těhotenství je navíc potřeba sledovat vhodnost pro těhotné (a kojící). Často je ale na výrobcích poznámka o nevhodnosti pro těhotné (příp. nutnosti poradit se s lékařem). Obvykle je to dáno především tím, že produkty nejsou „testovány na těhotných“ a výrobce nemůže ručit za bezpečnost.
Naopak vhodná jsou pro těhotné homeopatika, nemají nežádoucí účinky ani interakce s jinými léky. Jaká homeopatika sbalit do porodnice se dozvíte v e-Booku „Homeopatika a vychytávky do porodnice“, který si zdarma stáhněte zde.
Nezapomeňte, že těhotenství musíte při každém vyšetření/ošetření a při nákupu léků v lékárně (při kojení taktéž) hlásit, protože mnoho vyšetření se v těhotenství provádí jinak nebo vůbec (je v těhotenství kontraindikováno).
Bolesti hlavy občas potrápí každého a těhotné nejsou výjimkou. Bolesti hlavy se ale naštěstí dají velmi dobře řešit bez analgetik, jen pomocí režimových opatření.
Každopádně vám ale v těhotenství doporučuji významnější zdravotní potíže (zvláště bolesti zad mohou mít vícero příčin!) konzultovat s lékařem osobně, nebo alespoň telefonicky (zvláště v době epidemie covid-19).
Líbil se vám článek? Chcete se dozvědět víc o léčbě v těhotenství a mateřství?
Pro maminky jsem připravila průvodce péčí o zdraví jich samotných (v těhotenství i mateřství) a jejich dětiček, kde najdete: