Nachlazení se bohužel nevyhýbá ani budoucím maminkám, jenže v těhotenství je situace poněkud složitější hned z několika důvodů:
Přesto ale i těhotné maminky se chtějí příznaků nachlazení jako je rýma, kašel, bolesti v krku a další co nejrychleji zbavit, takže…
Nejen v těhotenství, ale obecně je lepší žádné léky vůbec neužívat, pokud to jen trochu jde. Zvláště na stavy jako bolesti hlavy, viróza, zácpa nebo lehký průjem to totiž vůbec nebývá potřeba a potíže se dají daleko účinněji řešit režimovými opatřeními a přírodními produkty, ale hlavně dávat důraz na prevenci.
Léky (včetně očkovacích vakcín, ale také doplňky stravy) totiž obsahují látky chemické povahy, které ovšem zdaleka nemají jen pozitivní, léčebné, účinky.
Krom účinných látek, které „léčí“ konkrétní zdravotní problém (nezřídka ale neřeší příčinu nemoci, jen tlumí příznaky), obsahuje přípravek i řadu přídatných látek (aditiv). Aditiva se přidávají za účelem ovlivnění trvanlivosti, konzistence, barvy (některá barviva mohou u dětí způsobovat hyperaktivitu, poruchy pozornosti a chování…) apod.
Ne všechna aditiva jsou neškodná, takže zvláště v případě jejich každodenního užívání je potřeba věnovat výběru doplňků stravy pozornost, a to zvláště u produktů určených dětem, těhotným a kojícím.
Doporučuji tedy sledovat kompletní složení výrobku, a to nejen účinnou látku, ale i aditiva, protože ta mohou mít negativní vliv na náš organismus – mimo jiné např. na snášenlivost produktu (způsobovat intolerance a alergie). Může to být důvod, proč vám některý lék vadí a jiný, ačkoliv má stejnou účinnou látku, snášíte dobře. Podobně je to i s doplňky stravy. Není produkt jako produkt, i přestože obsahuje stejnou účinnou látku!
V těhotenství je navíc potřeba sledovat vhodnost pro těhotné (příp. kojící). Často je ale na výrobcích poznámka o nevhodnosti pro těhotné (příp. nutnosti poradit se s lékařem). Obvykle je to dáno především tím, že produkty nejsou „testovány na těhotných“ a výrobce nemůže ručit za bezpečnost.
Nezapomeňte, že těhotenství musíte při každém vyšetření/ošetření a při nákupu léků v lékárně (při kojení taktéž) hlásit, protože mnoho vyšetření se v těhotenství provádí jinak nebo vůbec (je v těhotenství kontraindikováno).
Pokud se vám nachlazení přesto nevyhne, nejdůležitější je zůstat doma, odpočívat a nemoc nepřecházet. Obvykle stačí 3 dny. Přecházení nemoc totiž nejen prodlužuje, ale především organismus přetěžuje (a může dojít až např. k zánětu srdečního svalu neboli k myokarditidě a samozřejmě to má negativní vliv na zdraví maminky i miminka). To ale platí pro všechny, nejen pro těhotné.
Ideální je neperlivá voda, ale většina z nás je při nemoci zvyklá na teplý čaj. Nejlepší je rooibos, který je přirozeně bezkofeinový a je možné ho pít i při kojení. Navíc působí pozitivně na imunitu a alergie.
Není vhodný zázvorový, protože zázvor může v těhotenství způsobit děložní kontrakce a potrat/předčasný porod! Vždy se u čajů a bylinek obecně cíleně ptejte na možnost užití v těhotenství!
Med si přidávejte až v době, kdy má čaj teplotu kolem 60 st. C, tedy je pitelný, protože jinak přicházíte o pozitivní účinky medu, ba dokonce se vystavujete riziku příp. alergické reakce či intolerance.
Užívat dostatek vitamínů v přírodní podobě. Nejvíce vitamínu C má šípek, černý a červený rybíz, rakytník, kysané zelí, kiwi, citron, růžičková kapusta, brokolice…
Stran doplňků stravy je v těhotenství vhodný rakytník či acerola (já mám v prášku – značku Grulich), což je extrakt z tropické třešně obsahující tolik přírodního vitamínu C jako 324 zralých citronů – prášek lze koupit v lékárně a přidat do jogurtu. Dále dostatečná dávka vitaminu D3 a probiotika. Vždy hledejte informaci o možnosti užití v těhotenství!
Každopádně v těhotenství je vhodné zdravotní potíže konzultovat s lékařem osobně, nebo alespoň telefonicky.
Nezapomeňte si už těhotenství vybavit správně lékárničku, aby v ní nechybělo nic, co byste vy nebo miminko mohly potřebovat – od nachlazení, přes trávicí potíže až po podporu laktace…
Pro maminky jsem právě proto připravila průvodce péčí o zdraví jich samotných (v těhotenství i mateřství) a jejich dětiček, kde najdete: