Doplňky stravy v těhotenství

Každá budoucí maminka chce pro své miminko to nejlepší a v těhotenství to může zařídit především zdravým životním stylem se zdravou a pestrou stravou. V dnešní znečištěné  a stresující době, nebo když si je maminka vědoma, že její strava není ideální, se vyplatí užívat i některé doplňky stravy obsahující vitamíny, minerály a stopové prvky. V těhotenství má totiž maminka, a především vyvíjející se miminko větší potřebu a spotřebu.

Jenže nabídka je tak nepřeberná, že vybrat vhodný a kvalitní preparát je skoro nadlidský úkol.

Výběr doplňků stravy (ale i léků) nejen v těhotenství

Léky, očkovací vakcíny i doplňky stravy obsahují chemické látky, které ovšem zdaleka nemají jen pozitivní, léčebné, účinky. Krom účinných látek, které „léčí“ konkrétní zdravotní problém (nezřídka ale neřeší příčinu nemoci, jen tlumí příznaky), obsahuje přípravek i řadu přídatných látek (aditiv). Aditiva se přidávají za účelem ovlivnění trvanlivosti, konzistence či barvy (některá barviva ale mohou u dětí způsobovat hyperaktivitu, poruchy pozornosti a chování…).

Ne všechna aditiva jsou tedy neškodná, takže výběru doplňků stravy určeným k dlouhodobému, každodennímu užívání je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. A u produktů určených pro děti, těhotné a kojící to platí dvojnásob, protože jejich organismus je mnohem citlivější.

Doporučuji tedy sledovat kompletní složení výrobku, a to nejen účinnou látku, ale i aditiva, protože ta mohou mít negativní vliv na náš organismus, např. na snášenlivost produktu (způsobovat intolerance a alergie). Může to být důvod, proč vám některý lék vadí a jiný, ačkoliv má stejnou účinnou látku, snášíte dobře.

V těhotenství je navíc potřeba sledovat vhodnost pro těhotné (příp. kojící). Často je na výrobcích poznámka o nevhodnosti pro těhotné (příp. nutnosti poradit se s lékařem). Obvykle je to dáno především tím, že produkty nejsou „testovány na těhotných“ a výrobce nemůže ručit za bezpečnost.

Těhotenství u lékaře (i zubaře) vždy hlaste!

Nezapomeňte, že těhotenství musíte při každém vyšetření/ošetření a při nákupu léků v lékárně (při kojení taktéž) hlásit, protože mnoho vyšetření se v těhotenství provádí jinak nebo vůbec (je tzv. kontraindikováno).

Do jakých doplňků stravy se tedy v těhotenství vyplatí investovat?

Bez kvalitní kyseliny listové v dostatečné dávce se žádná těhotná neobejde

V těhotenství je potřeba přijímat dostatek kyseliny listové (minimálně 400 ug denně, doporučuji ale spíše 600-800 ug). Kyselina listová se nachází především v listové zelenině, květáku, kapustě, zelí, brokolici, rajčatech, červené řepě, dýni, okurkách, fazolích, hrášku, celozrnných výrobcích, cereáliích, mangu, pomerančích, avokádu, třešních, višních, malinách, angreštu, jahodách, banánech, ořeších, měkkých sýrech a vnitřnostech.

Ovšem málokterá těhotná je schopna přijmout dostatečné množství v potravě, a proto se doporučuje užívat i v tabletách. V případě, že máte prokázanou mutaci MTHFR, která postihuje dokonce každou 2. ženu (mě nevyjímaje) a která zvyšuje riziko trombózy a embolie, ale také rozštěpových vad, užívejte raději než klasickou kyselinu listovou (= folát, vit. B9), její aktivní metabolity prefolin, metafolin, superfolin, quadrefolic…

Ve článku Mutace genu pro MTHFR aneb Co by měla vědět každá budoucí maminka“ zjistíte, jestli se vás mutace MTHFR týká, kde si ji nechat vyšetřit, jaké preparáty užívat a na co dát pozor.

Aktivní kyselina listová - superfolin

Kyselinu listovou můžete užívat buď samostatně nebo v multivitamínovém preparátu pro těhotné (Chytré miminko superfolin, Femibion, GS Mamavit…). Sledujte ale její množstvíformu, tedy zda je nerozštěpená (klasická „kyselina listová“, „folát“), nebo rozštěpená na aktivní metabolity (prefolin, metafolin, quadrefolic…), což vřele doporučuji. Aktivní metabolity v samostatném preparátu najdete např. v produktu Active folic.

Vitamíny pro těhotné neboli multivitamínové preparáty pro těhotné

Pokud se nestravujete ideálně nebo máte obavy, abyste vy ani miminko nestrádali, je možné užívat multivitaminy pro těhotné. Já mám osobní zkušenost s Femibionem 1, Chytrým miminkem superfolin 1 a 2, Prenatal Jamieson a GS Mamavit. Vždy hledám preparát bez plnidel, barviv (např. ne příliš vhodný oxid titaničitý je ve velkém množství doplňků stravy) a dalších aditiv, ale také chci, aby složení účinných látek bylo kvalitní a cena příznivá. U druhého těhotenství jsem si dělala průzkum trhu a nejlépe mi vyšel GS Mamavit. K tomu jsem pak užívala omega-3 mastné kyseliny zvlášť (ani u produktu jako je Femibion 2 jsem neužívala omega-3, který byl součástí balení, ale extra vybraný samostatný produkt – viz dále).

GS mamavit

Doporučuji trio doplňků stravy – omega-3 mastné kyseliny, probiotika, vitamin D3

1.) Omega-3 mastné kyseliny pro zdraví mozek, zrak i imunitu

Zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny (zdravé tuky) jsou potřeba pro rostoucí mozek a nervovou tkáň obecně, vývoj zraku, ale i imunitu a zdraví obecně. Preparáty jako Chytré miminko či Femibion obsahují jak „vitamínovou“ tabletu (soubor vitamínů, minerálů, stopových prvků), tak „gelovou“ tabletu s omega-3. Ty ale můžete užívat i samostatně, možností je mnoho. Já měla dobrou zkušenost s preparáty firmy Jamieson, Naturevia Swiss, ale velmi kvalitní a za příznivou cenu koupíte i v drogerii DM.

Můžete je užívat ale i v přírodní podobě jako je rybí olej (obsahuje i vitamin D3) či konopný olej, příp. jiné rostlinné za studena lisované oleje. Najdete je samozřejmě i ve stravě, např. vejcích či rybách.

2.) Probiotika neboli přátelské bakterie mají pro maminku i miminko pozitivní účinky

O zdravou střevní mikroflóru se vyplatí pečovat už v těhotenství, protože probiotické bakterie osídlují střevo miminka už při porodu. Takže na složení a kvalitu střevní mikroflóry (a tím i zdraví) novorozence má vliv nejen způsob porodu (vaginální, nebo císařský řez), ale také složení matčiny mikroflóry. A toto je další důvod, proč udělat maximum jak pro zdravá střeva, tak pro vaginální (ideálně přirozený) porod.

Projevy špatného složení střevní mikroflóry

  • trávicí potíže (průjem, zácpa, kolika u miminek, Crohnova choroba či syndrom dráždivého tračníku)
  • zhoršená imunita (infekce, alergie, autoimunitní onemocnění i rakovina – imunitní buňky totiž opravují i genetické mutace) – 80% imunity sídlí ve střevech
  • změny a poruchy nálad (deprese, úzkost…)
  • potíže s hmotností (obezita, inzulinová rezistence, jaterní steatóza neboli ztučnění, vyšší cholesterol)
  • kožní potíže (ekzémy včetně atopického, vyrážky, akné…)

Co má negativní vliv na střevní mikroflóru

  • užívání antibiotik  – „nezabíjí“ pouze původce infekce, ale poškozují i střevní mikroflóru (prospěšné střevní bakterie)
  • užívání léků všeobecně
  • zvýšená konzumace cukru (patologické bakterie se živí cukrem) a průmyslově zpracovaných potravin (škodlivá éčka včetně konzervantů apod.)
  • nezdravá strava 

Probiotika můžete užívat buď v přírodní podobě nebo v tabletách. Mezi přírodní probiotika (jsou vhodná jako prevence, ne léčba průjmu) patří kvalitní bílý jogurt bez přídavků škrobů a dalších aditiv, kysaná zelenina neboli kimči a další tipy najdete  ve článku zde>>.

Moje tipy na kvalitní probiotika

Pro dospělé včetně těhotných a kojících maminek doporučuji Dr. Mercola, Dophilus (Colon Dophilus, Super Dophilus, Women Dophilus a Adults Dophilus), Laktobacily 5 Swiss, Bio-kult 14, Biopron, Probio24. U všech uvedených (snad krom Dr. Mercoly) je i velmi dobrý poměr výkon:cena.

Pro miminka od narození doporučuji Laktobacily Baby Bifi+ Biopron či Laktobacílky Baby NatureVia Swiss – jsou to vysypávací kapsle či pytlíčky s práškem, který se přidá do mléka či příkrmu, ale dá se po malinkých dávkách vsypat i miminku do pusinky, příp. nechat slízat z bradavky při kojení. Dále probiotické kapky Biopron a kapky BioGaia, které obsahují pouze jeden bakteriální kmen (BioGaia jsou ale dost drahé).

Pro miminka od 3 měsíců si mi osvědčil Bio-kult infantis, který obsahuje nejen probiotika, ale také vitamin D3 a omega3. Pro batolata a předškoláky krom Bio-kult infantis výrobky Dophilus – konkrétně Infants Dophilus, Infants Dophilus plus a Children Dophilus (ty už pro velké děti).

3.)Vitamin D3 působí na všechny buňky v těle a má pozitivní účinky na celkové zdraví

Vitamin D3 získáváme z cca 80 % ze slunečního záření, ale přesto trpí většina populace jeho nedostatkem. Tento vitamin má pozitivní účinky především na imunitu, kvalitu kostí, zubů, ale pozitivně ovlivňuje všechny tkáně a pochody v těle. Podrobnosti o jeho účincích, v jakých potravinách ho získáme, jak se správně opalovat i jakou dávku si naordinovat v doplňcích stravy se dočtete v oblíbeném článku „Jeden krok k dokonalému zdraví aneb Zázračný vitamin D“ 

Užívání vitaminu D3 v těhotenství má příznivý vliv na prevenci i průběh stavů jako těhotenská cukrovka, preeklampsie či předčasný porod. Více o tom dočtete ve článku „Vitamin D a plodnost, těhotenství a mateřství“

Doporučuji užívat dostatečnou dávku, kolem 2000 IU denně.

Hořčík neboli magnésium

Hlídejte si dostatek hořčíku, protože jeho nedostatek způsobuje křeče a děložní kontrakce! Jedním ze signálů jeho nedostatku může být velká chuť na čokoládu, protože ta magnesium obsahuje.

Magnesium můžete užívat jak v přírodní podobě, tak i v tabletách. Nachází se v potravinách jako pivovarské kvasnice, mák, kakao, luštěniny, ořechy, jáhly, šípky, celozrnná pšeničná mouka, celozrnná rýže, ovesné vločky, kukuřice, špenát, pažitka, petržel, zelí, ostružiny, maliny, fíky, banány, datle, švestky, minerální voda Magnesia, čaj rooibos (výborný na imunitu a alergie a může se pít v těhotenství i při kojení, protože neobsahuje kofein).

Na druhou stranu, zvláště s blížícím se koncem těhotenství, se doporučuje to s magnesiem nepřehánět, protože uvolňuje děložní svalstvo, a to budete při porodu hodně potřebovat. Také se uvádí, že jeho nadbytek může způsobovat hypotonii (snížení svalového napětí) plodu.

S magnesiem je to ale trochu složitější. Všichni ho potřebujeme v dostatečné dávce každý den, ale jen málokdo ho užívá dostatek a z toho plyne řada zdravotních potíží a civilizačních chorob. Více o hořčíku najdete zde>>

Zelené potraviny

Superfoods zelené potraviny – zelený ječmen, chlorella, spirulina

Zelené potraviny doplní živiny, minerály, vitamíny a stopové prvky v té nejčistší formě a navíc detoxikují. Jsou vhodné i v těhotenství (mám osobně vyzkoušeno u obou těhotenstvích) a nemusíte mít obavy, detoxikace probíhá do střeva, nikoliv do miminka.

Já je užívám už léta, začala jsem v době snažení o miminko, protože mi místo těhotenství diagnostikovali poruchu jaterních funkcí a teprve zelené potraviny mi játra vyléčily.

Doporučuji v těhotenství raději užívat nejen tablety, ale i zelený ječmen, protože samotná chlorella může způsobovat zácpu.

Líbil se vám článek? Chcete se dozvědět více o podpoře zdraví, prevenci a bezpečné léčbě (nejen) v těhotenství?

Tak tohle byla malá ochutnávka z e-Booku „Přírodní lékárnička pro těhotné, děti a maminky“, kde se dozvíte, jak řešit zdravotní potíže těhotných, kojících, dětí, ale i „běžných“ dospělých (nachlazení, nespavost apod.)– pomocí homeopatik, vhodných bylinek a přírodních doplňků stravy bez aditiv a režimových opatření.

Najdete tam i homeopatika před odběrem plodové vody, na přípravu k porodu (vaginálnímu i císařskému řezu). Jak podpořit kojení i hojení po porodu, jak očkovat bezpečně s minimálními riziky nežádoucích účinků, léčit bezpečně a účinně alergie či neštovice a spoustu dalšího…

Prolistujte a objednejte si e-Book „Přírodní lékárnička pro těhotné, děti a (nejen) maminky“naučte se s nemocemi a zdravotními potížemi zatočit raz dva!

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství
Maminka, celostní lékařka, expertka na zdraví bez chemie a vášní pro homeopatii a přírodní léčbu, která dvakrát porazila neplodnost i atopický ekzém svých dětí... Pomáhám párům porazit neplodnost, těhotné maminky připravuji na porod a příchod miminka a maminky učím pečovat o zdraví jejich dětí komplexním způsobem a bez chemie...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů