Já mám takové časované bomby 4. Tik, ťak, tik, ťak, tik, ťak 🙂 A co vy? Nevíte, o čem to mluvím?
Ty jsou totiž z cca 50% z nebezpečné rtuti, která je toxická pro nervovou soustavu. Zbylých cca 50% se skládá z dalších nebezpečných látek – především stříbra, mědi a cínu.
Jenže tento mýtus přetrvává bohužel i nadále, a to i mezi stomatology a lékaři.
Na množství do organismu uvolněné rtuti má vliv teplota, pH či mechanické zatěžování plomby
Amalgámová výplň je tak pro tělo zdrojem trvalé expozice rtuti. Další info najdete například ZDE>>
Vědecké studie prokazují, že trvalé uvolňování malých množství rtuti z amalgámových plomb může zhoršit nebo se podílet na vzniku řady onemocnění:
Mezi nejčastější projevy způsobené intoxikací rtutí patří bolesti hlavy, deprese, onemocnění žaludku, nervozita, poruchy imunity a další. Tyto příznaky jsou ovšem tak časté, že existuje velmi reálné riziko stanovení chybné diagnózy. Indikovaná léčba pak nemusí zabírat a může se stát, že potíže budou hodnoceny jako psychosomatického původu…
Každý člověk je jinak citlivý k účinkům toxinů v našem okolí a tedy i rtuti. Někomu nečiní významnější potíže “ pusa plná plomb“ :-), zato jinému způsobuje zdravotní potíže i plomba jediná.
Potenciální otrava způsobená amalgámem hrozí každému, kdo má v ústech alespoň 1 plombu tohoto typu! A již sebemenší odchylky od předepsaného poměru jednotlivých částí mohou podle Jutty Altmann-Brewe, autorky knihy Amalgám – časovaná bomba, způsobovat zvýšené nebezpečí vylučování rtuti do těla.
Samozřejmě nejvíce jsou vystaveni její toxicitě samotní stomatologové, kteří částečky při implantaci plomby vdechují a mají je i na oblečení.
Zatímco například v severských zemích je používání amalgámových plomb zakázáno nebo značně omezeno, ve většině ostatních evropských zemí je podporováno tím, že je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Hlavním důvodem hojného využívání amalgámu je jeho relativní levnost, trvanlivost a dosud i přesvědčení, že jeho negativní účinky nejsou zcela průkazné.
Nyní ovšem dochází ke změně v přístupu k amalgámu, a potažmo ke rtuti:
Jak je to s amalgámovými plombami se dočtete i ZDE>>
Pokud chcete pro své zdraví udělat maximum, což je u žen ideální ještě před otěhotněním, protože tak ochrání zdraví svého „budoucího“ děťátka („snažilky“ mohou „bezčasí“ v době snažení využít a mají konečně „výhodu“), je možné si nechat amalgámové plomby odborně odstranit a nahradit nezávadnými, např. tzv. bílými.
Ale tím odborným odstraněním nemám na mysli, že si zajdete k jakémukoliv zubaři. K bezpečnému odstranění amalgámové plomby tak, abyste vy ani personál nebyli vystaveni účinkům rtuti, je potřeba velmi nákladné vybavení ordinace (tzv. mercury safe) se speciálním odvětráváním. Vy například budete mít v ústech speciální ochranou folii a lékař bude oblečen takřka jako kosmonaut. 🙂
Pro nebojácné zájemce ZDE kontakt na Dr. Jurčenka, který působí v Praze. Cena odstranění plomby z 1 zubu je cca 2500,-. ZDE ještě zajímavé informační video o amalgámu.
Ještě jedna malá poznámku v souvislosti se rtutí. – Vzhledem ke znečištění moří a oceánů rtutí a její kumulaci v tukové tkáni ryb, se nedoporučuje konzumovat mořské ryby častěji než 2x týdně, což ale v našich končinách málokdo praktikuje. To se týká zvláště těhotných žen, kterým je dokonce doporučováno užívat raději tablety s omega-3 mastnými kyselinami jakožto náhrada za konzumaci mořských ryb, případně s jejich konzumací výrazně šetřit.
Zdroje a doporučená literatura:
Doba jedová 1 a 2 – prof.RNDr.Anna Strunecká, DrSc.
Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně – vydávané sdružením Arnika arnika.org
https://www.yurmax.cz/
https://www.yurmax.cz/magazin/vedci-potvrzuji-skodlivost-amalgamu-pro-lidsky-organismus/