Potíže se spánkem a nespavost u dětí zažila snad aspoň jednou každá maminka, včetně mě, takže tohle téma si zaslouží pozornost a je to už můj třetí článek týkající se spánku.
V tomto článku se zaměříme hlavně na homeopatika, protože ta dokážou se spánkem divy, a hlavně jsou bezpečná a šetrná a mohou je užívat děti už od narození, stejně jako těhotné či kojící maminky, protože nemají nežádoucí účinky a neinteragují s jinou léčbou.
Hlavní příčinou potíží se spánkem u malých dětí bývají koliky a bolesti bříška, ať už způsobené dietní chybou kojící maminky>> či nezralostí trávicího traktu miminka>>.
Homeopatik na nespavost je celá řada, ale tato využijete i při jiných příležitostech a potížích a hodí se je mít v domácí lékárničce:
Rady stran užívání české homeopatie najdete na www.budtezdravi.cz, kde je sdílí zakladatel Akademie klasické homeopatie MUDr. Alexandr Fesik, který pořádá i odborné kurzy a přednášky týkající se homeopatie (vydává i časopis s radami pro laiky, který dostanete jako dárek při nákupu v Gigalekarna.cz). MUDr. Fesik stran dávkování radí:
Samozřejmě kromě režimových opatření zlepšujících spánek (na která bych se zaměřila primárně) jsou i homeopatika cílená, která je ale potřeba vybrat přesně podle potíží konkrétního dítěte.
Jenže v tom případě je opět komplikace to, že musíte to homeopatikum vybrat a pořídit, přičemž řada doporučovaných homeopatik je více méně specifická a v běžné (homeopatické) lékárničce je málokdo má. Takže já jsem vybrala jen taková, která většina milovníků homeopatik doma mívá, protože mají řadu dalších využití, nebo se příznaky, na které se nasazují, u dětí vyskytují často:
Homeopatika se malým dětem podávají rozpuštěná v troše kojenecké vody v injekční stříkačce (obvykle 3-5 kuliček v jedné dávce; dávku je možné opakovat – tak to dělám já). Doporučuje se také nechat 10 kuliček rozpustit ve 100ml kojenecké vody a tento roztok podávat po lžičkách – 1 lžička = 1 dávka – a opět možno opakovat podle potřeby. Je třeba 15 min. před a po podání homeopatika nejíst, nepít, nekojit (zkrátka mít čistá ústa).
Dávkování všech výše uvedených homeopatik v ředění 15 CH je 1x denně jednu dávku roztoku před spaním, event. zopakovat v noci při probuzení.
Jak se při kojení zdravě a hlavně bez chyb stravovat, aby vaše děťátko bylo nejen zdravé, ale také ho netrápily bolesti bříška, najdete zde>>
U miminek zkuste tzv. bílý šum (z YouTube, nebo naživo 🙂 ) – zvuk vysavače, digestoře, déšť, vánice, fén, mořské vlny, monotónní rozhovor… ale výborně funguje i tlukot srdce. Vše to jsou zvuky, na které je miminko zvyklé z doby, kdy bylo u maminky v bříšku. Tam totiž rozhodně nebylo ticho, ale bylo slyšet tlukot srdce, hučení proudící krve v cévách, škrouchání v žaludku a střevech a doléhaly k němu i tlumené zvuky „zvenku“… Toto vše má miminko spojeno s příjemným obdobím, které v něm navozuje klid a spánek, ke kterému ho ukolébala i maminčina chůze…
Homeopatik je celá řada a na konci článku vám dám odkazy na další informační zdroje, ale toto jsou nejčastěji doporučovaná homeopatika a zvláště to první si do domácí lékárničky pořiďte:
Nux vomica 15 CH (když nevíte, jaké jiné vybrat, vyberte Nux) – sklon k podrážděnosti a užívání stimulantů (káva, alkohol, energy drinky), zažívací potíže (Nux je detoxikační homeopatikum pro jaterní očistu /já užívala i po hormonální léčbě v rámci umělého oplodnění/, pomoc při vzteku, zácpě, přejedení, kocovině), workoholismus, přemíra myšlenek s nemožností usnout, probouzení typicky mezi 3. – 4. hodinou ranní
Pokud dospělý nemůže usnout, nechá vybrané homeopatikum (1 kuličku) rozpustit v ústech (necucat). Pokud neusne do 30 minut, dávku zopakuje. Pokud nepomůžou ani 3 dávky, je potřeba vybrat jiné homeopatikum. Je třeba 15 min. před a po podání homeopatika nejíst a nepít (nečistit zuby – zkrátka mít čistá ústa).
Pokud žádné s těchto homeopatik nesedí na váš či vaše dítě, tak doporučuji web Svět homeopatie vedený týmem lékařů a dalších odborníků, kde najdete spoustu tipů na nejrůznější potíže. Ale nebojte, ulehčím vám hledání, super 2 články s tipy na specifická homeopatika na nespavost (včetně souvislostí s pomočováním u dětí…) najdete v tomto jejich článku a pak v tomto.
Držím palečky, ať se všichni vyspinkáte dorůžova! 🙂
Líbil se vám článek? Chcete se dozvědět víc o péči o zdraví?
Pro maminky jsem připravila průvodce péčí o zdraví jich samotných (v těhotenství i mateřství) a jejich dětiček, kde najdete:
Zdroje:
www.budtezdravi.cz Akademie klasické homeopatie MUDr. Alexandr Fesik
www.svethomeopatie.cz MUDr. Jaroslav Čupera