Dřív jsem spoustu věcí neřešila, ale když jsme se marně snažili o miminko, jsem se začala vzdělávat a zjistila, že kolem nás je velké množství skryté chemie, která ovlivňuje naše zdraví i plodnost. Nyní už pár let věci vybírám pečlivěji a ráda poradím druhým. 😉
V tomto článku se zaměřím na pitný režim, tedy především vodu, bez které se nikdo z nás neobejde. Někdo pije převážně čistou vodu, někdo říká, že „není kytka, aby pil vodu“ 😉 a raději si „dopřává“ slazené limonády, džusy, které viděly ovoce jen z rychlíku, anebo jiné pestrobarevné tekutiny plné umělých barviv a sladidel.
O přínosech konzumace kvalitní čisté, nejlépe pramenité, vody toho bylo napsáno již spoustu, ale já nedávno narazila na článek, který spojoval dehydrataci (a tou, ruku na srdce, trpíme alespoň v malé míře čas od času snad všichni) se vznikem všech nemocí, včetně alergií… Pro zájemce jeden ze článků o léčivosti vody zde.
Nyní se podíváme, zda právě pití vody je tak zdravé, jak se říká, nebo má nějaká rizika. Rizika konzumace pitné vody – vtipné slovní spojení, že. 🙂
Zdroje pitné vody:
Vezmeme to teď ale od konce – tedy od kanalizace, do které se dostává řada látek. Dostávají se tam s naší močí i zbytky léčiv, které užíváme, včetně hormonální antikoncepce. O této problematice byl dokonce natočen film – Hormonální akvárium. Do kanalizace se dostávají ale také prošlá či nepoužitá léčiva, která jejich majitelé nezřídka nezodpovědně nalijí do odpadu, místo aby je vrátili do lékárny, která má povinnost je bezplatně přijímat a bezpečně likvidovat.
Někteří do kanalizace dokonce nalévají i zbytky laků, rozpouštědel a dalších chemikálií, místo aby je odevzdali do sběrného dvora, a domnívají se, že vylitím do odpadu se jich bezpečně zbaví.
Dále se do kanalizace samozřejmě dostávají i nejrůznější čistící a prací prostředky. Ty, stejně jako zbytky léčiv a dalších chemikálií, nemusí čistička odpadních vod zcela eliminovat a dostávají se zpět do řeky a odtud po úpravě prostřednictvím vodovodního řadu do pitné vody!
Zkrátka se nám ta naše nezodpovědnost vrátí i s úroky! Proto má cenu omezit používání chemie na co nejmenší možné minimum, používat certifikovanou přírodní kosmetiku a drogerii a samozřejmě nelikvidovat nebezpečné látky a léčiva tak, že je nalijeme do odpadu!
Do vodních toků se dostávají i zbytky pesticidů, herbicidů a hnojiv z pole, které jsou spláchnuty při dešti. Tak „otravují“ vodu vodním živočichům i nám. To je další důvod pro ekologické zemědělství.
Do vodovodního řadu se tak mohou dostávat zbytky nejrůznějších látek. Ovšem je třeba zdůraznit, že kohoutková voda v ČR patří mezi ty nejkvalitnější! Liší ale i region od regionu. Informace je možné najít na stránkách sdružení Arnika nebo Hnutí Duha.
Kohoutková voda se ovšem desinfikuje chlórem, který spoustě lidí, včetně mě, leží na srdci, protože jeho chronická konzumace není příliš vhodná.
Ve Zdravotním ústavu je možné si nechat provést rozbor vody z vašeho vodovodu. Sice nebývá příliš podrobný, ale je to dobrá informace pro začátek.
Podle mého názoru nejelegantnějším řešením je používat filtr na vodovodní baterii, kdy je možné vodu buď filtrovat (na pití a vaření) nebo filtr „vypnout“, například při napouštění vody na úklid.
U atypických vodovodních baterií je řešením používat filtrační konvici, kterou je ovšem nutné pečlivě vybírat, protože některé značky odfiltrují i důležité minerály. Je ale třeba myslet na to, že musíte pravidelně, obvykle měsíčně, měnit filtr.
Existují dokonce i konvice, které vodu nejen filtrují, ale i alkalizují, jakožto opatření proti škodlivému překyselení organismu, které trápí většinu civilizace v důsledku nezdravého životního stylu a znečištěného životního prostředí. Právě překyselení totiž vede k civilizačním onemocněním. Tuto filtrační alkalizační konvici máme i my, ale protože se alkalizace (spíše) z opatrnosti nedoporučuje v těhotenství, při kojení a u dětí do 3 let, máme ji zatím v krabici. 🙂
Na outdoorové aktivity a delší výlety je skvělá filtrační lahev, přičemž některé jsou tak speciální, že filtrují i vodu z kaluže, pokud je nejhůře. 🙂
Stále více lidí řeší i energetizaci vody (například podle čaker) a jedním z krásných, designových výrobků vhodných i na cesty je Informační láhev.
Informační láhev je opatřena informačním štítkem, do kterého jsou speciální metodou pomocí silných orgonových zářičů vepsány ve formě numerických kódů tisíce pozitivních informací. Zde se dozvíte, že informační štítek pozitivně ovlivňuje molekulární strukturu vody po jejím nalití do této láhve. Pitím vody z informační láhve se pozitivně ovlivňuje náš celkový zdravotní stav – zvyšuje totiž vitalitu, pomáhá se vypořádat se stresem a nemocemi.
Hodně lidí konzumuje vodu z plastových lahví – s příchutí i bez, perlivou, jemně perlivou i neperlivou, pramenitou i minerální a dokonce i kojeneckou. Její složení je dané a kontrolované a je to výborná věc na cesty, když nemáte zásobu z domova. Jenže.
Proto také nevozte v autě lahve s vodou několik dní. A už vůbec není vhodné lahve, které jsou určené pro jednorázové použití (to jsou všechny s výjimkou lahví pro opakované plnění určené na sport a cestování), plnit tekutinami opakovaně. Pro opakované použití se používají plasty s číslem 2, 4, ale především 5, což je polypropylen (3 šipky jako značka recyklace s číslem 5 uvnitř, příp. zkratkou PP). Mezi bezpečná řešení, zvláště pro děti patří český výrobek Zdravá láhev, kterou máme my.
Při konzumaci vody prodávané v plastových lahvích je také potřeba sledovat množství přijímaných minerálních látek, které voda obsahuje, a občas měnit druh konzumovaného nápoje. Dalším argumentem proti každodenní konzumaci vody v plastu je množství plastového odpadu.
O plastech a jejich rizicích jste se mohli dočíst v článku „Zdravé bydlení nebo zdraví a plodnost v ohrožení?“ , nebo ve článku „Proč některé plasty škodí dětskému zdraví a co s tím.“
Pokud ale přesto chcete doporučení na kvalitní vodu v lahvi, byla mi doporučena značka Fromin, se kterou jsem měla velmi dobrou zkušenost – výborně chutná, řekla bych „svěže a průzračně“ a můžete si vybrat i její kojeneckou variantu. Je to voda z doby ledové, a to doslova – je totiž 15 000 let stará!
Voda ze studánek a pramenů, pokud na nějaký natrefíte je super, ale je zde několik problémů. Zaprvé transport a skladování (opět obvykle plast, který je nezbytné čistit, což je u větších nádob problém). Dále nemáte jistotu, že aktuální složení je v pořádku a že například při posledním větším dešti nedošlo ke kontaminaci vodou z kanalizace nebo se do ní nedostaly zbytky hnojiv z pole.
Zde je seznam pramenů a studánek.
Ještě si neodpustím jednu poznámku na závěr, která se týká nežádoucích „chemických“ látek, zvláště těch, které jsou rozpustné v tucích, a jako takové se tedy ukládají v tukové tkáni jak nás, tak zvířat, která my konzumujeme, pokud nejsme vegetariáni. Proto se dá říci, že obézní lidé jsou ohroženi „chemií“ mnohem více než normostenici, tedy lidé s ideální hmotností (BMI = hmotnost v kg/tělesná výška v metrech na druhou = by mělo být v rozmezí 18,5 -25).
Je to také jeden z důvodů, proč se lidé při hubnutí často cítí špatně (mohou to být bolesti hlavy, kloubů a různé jiné potíže) a nakonec se zdravým životním stylem a „dietou“ přestanou, protože se domnívají, že pro ně není vhodná a že jim změna životosprávy a jídelníčku nedělá dobře.
Ale tak to není, právě naopak!
Zhoršení jejich stavu je důsledek toho, že toxiny uložené v tukové tkáni (pokud ovšem dochází k hubnutí tuku a nikoliv svalů) se při hubnutí vylučují do krve, což je hlavní způsob jejich eliminace z organismu. A právě tato jejich přítomnost v krvi je důvodem, proč je lidem špatně. Nevolnost je tedy spíše jakési dobré znamení, že se toxinů zbavují, a je dobré zkusit vytrvat…
Zdroje a doporučená literatura:
Doba jedová 1 a 2 – prof.RNDr.Anna Strunecká, DrSc.
Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně – vydávané sdružením Arnika arnika.org
celostnimedicina.cz
https://www.naturgreen.cz/
https://www.traminal.cz/vodni-filtry-berkey/lahev-sport-berkey/
https://obchod.vitaora.cz/?gclid=COKvip3IodICFQoA0wodixEENw#top-of-content
https://www.zdravalahev.cz/
https://vodafromin.cz/
https://www.estudanky.eu/