Letní prázdniny a zasloužená dovolená se blíží mílovými kroky, a i přestože máte dovolenou možná již naplánovanou do nejmenších detailů, cenné rady zkušených cestovatelů se vždy hodí.
Proto jsem poprosila svou sestřenici Janu, která s manželem a synem procestovala půl světa již od synových prvních týdnů života, o sdílení jejich zkušeností. Jana a její manžel Marek jsou totiž cestovatelé více než zkušení, i díky tomu, že Marek vlastní cestovní kancelář a ví, co a jak… 🙂
Děkuji tímto oběma za sdílení jejich zkušeností i za jejich milou nabídku čtenářům, kterou najdete na konci článku… 😉
Fotografie k článku jsou ovšem z cest po světě (konkrétně Mexiko, Bali, Jáva), které jsem podnikla já s mým manželem Radkem…
Poprvé jsme s Nikolasem cestovali do Rakouska – to mu byly tři měsíce. V pěti měsících poprvé viděl moře, a to v Chorvatsku. Obě cesty jsme absolvovali autem. V 90% jsem jeli přes noc, takže cestu prospal. To bylo v roce 2009, kdy se narodil.
Roce 2010 absolvoval svou první plavbu na zaoceánské lodi! – Jeli jsme autem do Benátek a odsud týden lodí po východním Středomoří (trasa Benátky, Bari, Katakolon, Santorini, Mykonos, Dubrovník, Benátky). Na lodi to bylo zcela bez problému, byl kojen a dostával tekutou stravu.
Ve stejném roce poprvé letěl letadlem, a to do Bulharska. Let trval necelé 2 hodiny a zvládl ho také bez problémů.
S malým jsme za ta léta navštívili Chorvatsko, Bulharsko, Maďarsko, Rakousko, Slovensko, Djerbu, Kanárské ostrovy, Řecko, Itálie, Spojené Arabské Emiráty, Dominikánskou republiku, Mallorcu, Turecko, Francii a několik plaveb lodí.
Bez syna máme s manželem Markem za sebou USA, Mexiko, Srí Lanka, Egypt, Mauritius, Keňu, Monaco, Hong Kong, Macau, Malajsie, Portugalsko, Brazilie, Argentina, Uruguay.
(Jani, ty víš, jak ostatní naštvat. 😉 ).
Vyloženě se nedá říct, kde se nám líbilo nejvíce. Každá země je něčím krásná.
Obavy jsme neměli, i když obezřetnost byla pokaždé na místě (např. vždy jsme měli kvalitní cestovní pojištění). Vzhledem k tomu, že byl odmalička zvyklý cestovat s námi, tak to tak nějak vyplynulo.
Na cestu jsme se vždy pečlivě připravovali:
Ještě když byl malý, nechali jsme jej na doporučení lékařky naočkovat proti pneumokoku, neštovicím (měl atopický ekzém) a žloutence.
Na cestu jsme vždy měli:
Jinak samozřejmě doporučuji k dané destinaci být řádně vybaven veškerými dostupnými informacemi.
Nikolas cestování zvládal, až na pár zvracení v autě, dobře. Je potřeba být vybaven kvalitní autosedačkou, která se dá částečně polohovat, což platí zejména pro cesty přes noc.
Přes den je potřeba mít pro dítě zajištěnou nějakou zábavu do auta, používali jsme slovní hry, logické hry a rébusy.
1.) Jediné komplikace, které jsme na cestách měli, byly v Nikolasových necelých 2 letech na Fuerteventuře, kdy už při cestě na odletové letiště ve Stuttgartu měl celkem vysoké teploty, které bylo nutno po 3 hodinách srážet střídavě Nurofenem a Paracetamolem.
Teploty neustávaly ani po příletu a museli jsme vyhledat místního pediatra (termín zajištěn prostřednictvím hotelové recepce), který naštěstí mluvil celkem dobře anglicky. Překvapila nás ordinační hodina i v sobotu večer, ovšem čekárna byla i v tuto dobu téměř plná.
Dostali jsme recept na antibiotika, která nám v lékárně vydali, ale bohužel příbalový leták byl pouze ve španělštině, takže jsme se opět museli obrátit na hotelovou recepci s dotazem, jak prášek naředit. Stejně to malému nesedlo a téměř pokaždé to vyzvracel. Pak už jsme mu to nedávali a vystačili jsme s léky, které jsme měli s sebou.
2.) Druhá nepříjemnost byla celkem nedávno, v létě v Turecku, kdy hned první den si při první jízdě na tobogánu (vůbec nevíme o co) rozřízl kůži na horní části palce u nohy. Rána byla celkem hluboká a dost krvácela.
Proto jsme vyhledali hotelového lékaře, ale většího diletanta jsem neviděli. Nehovořil ani anglicky, ani německy, ani rusky, domluva byla velmi obtížná. Ránu mu pouze vyčistil, přelepil obyčejnou náplastí, řekl jeden den nemáčet a pak OK. Nebyl ani schopen vystavit účet za ošetření pro pojišťovnu v ČR, proto nám také druhý den peníze za „ošetření“ vrátil.
Ovšem hned po odchodu od lékaře malému náplast odpadla, a proto jsme koupili stahovací náplasti v hotelovém obchodě. Ale ani to se moc neosvědčilo. Bylo velmi obtížné udržet ho mimo vodu a náplast téměř vždy ve vodě odpadla, proto jsme vždy večer ránu vyčistili a zalepili. Podle našeho názoru to bylo na šití; dodnes má malý na palci jizvu.
Krom výše uvedených rad určitě platí „štěstí přeje připraveným“, takže:
Ještě jednou, Jani, děkuji moc za sdílení vašich zkušeností a rad!
Pokud máte otázky, neváhejte se tedy na výše uvedeném kontaktu obrátit na Janina manžela Marka – a svěřte se do rukou odborníků na slovo vzatých. 😉
Pokud byste chtěli další informace a vychytávky, ZDE>> je článek s radami velké cestovatelky a „podnikatelky z pláže“ Stáni Stiborové Mrázkové, která cestuje po světě i s malinkými dětmi…
Líbil se Vám článek? Chcete vědět, jak své děti na očkování připravit, aby ho zvládly co nejlépe a s minimálními riziky nežádoucích účinků?
Zdroje a doporučená literatura:
https://drozd.mzv.cz/
https://podnikanizplaze.cz/cestovani-s-detmi/