Tento článek je taková všehochuť, protože jak já pořád sleduji nějaké webináře, čtu knížky a vzdělávám se (mě to prostě baví a zajímá 😊), tak mám hromadu poznámek, takových výkřiků do tmy, které by nedaly ani na jednostránkový článek, ale zase jsou zajímavé a přínosné a chci je sdílet. Tak jsem vymyslela, že tyhle výkřiky do tmy z různých zdrojů o dětském zdraví sepíšu do jednoho článku…
Řadu novorozenců a kojenců (a tím i maminek) trápí nejrůznější potíže s kojením. Vyřešit řadu z nich je brnkačka a stačí si načíst e-Book a víte, co a jak, a zvládnete to (stejně jako Veronika, která se po císařském řezu a s miminkem na JIPce zvládla po příchodu domů sama rozkojit – tipy a její příběh najdete zde). Ale pak jsou potíže, které se těžko identifikují a hůře řeší – třeba jako když před/při/po kojení miminko pláče…
Pláč před kojením (krmením umělým mlékem) znamená:
Pláč při kojení je dán:
Pláče po kojení znamená:
Více o kojení, zásadách a technice kojení a řešení nejrůznějších potíží, které u maminky a miminka mohou při kojení nastat se dozvíte v nově akutalizovaném e-Booku „Kojení od A do Z“, který si prolistujte zde.
Gastroesofageální reflux trápí řadu miminek, ale většina není diagnostikovaná, což na jednu stranu tolik „nevadí“, protože léčba spočívá vlastně jen v tom, že dětem s vážnějšími příznaky se podává „hustější“ mléko. U těch mírnějších refluxů postačí režimová opatření a čas – reflux s věkem sám odezní.
Nejčastější příznaky GER:
Zda jde o GER, či ne, rozhodne váš lékař, ale každopádně máte-li podezření na GER, tak miminko:
Spánek miminek je kapitola sama o sobě a není snad maminka, která by někdy neřešila potíže s uspáváním. Já si to u staršího Vildy v šestinedělí fakt „užila“, protože ten zkrátka nespal, protože byl pořád hladový a u prsu. Pořád. Já nemohla ani na WC. Takže pokud chcete pohodové (nejen) šestinedělí, udělejte maximum pro bezproblémové kojení a připravte se na to včas! Fakt!
Maminky, které mi píšou o radu stran spánku, dělají někdy chybu v tom, že dávají miminko spát pozdě a miminku stačí chvilka a přetáhne se a už jde usnout o dost hůř. Jak poznat, že dáváme miminko/dítě spát pozdě:
Takže ta malá miminka nakojit, odříhnout, přebalit a dát spát. Po šestinedělí či ukončeném 2.měsíci věku miminka vydrží vzhůru o něco déle a můžete je třeba 20 minut nechat sledovat hračky (pozor kam je dáváte, z které strany a jak miminko stimulujete), trénovat polohu na bříšku (ideálně bez plen, hlavně pozor na látkové pleny!), ale pak už spinkat. I když je fakt, že některá miminka toho na svůj věk „moc“ nenaspí a tváří se, že jim to nevadí, ale na to nedejte. 😊
Pokud řešíte potíže se spánkem, přečtěte si tyto 2 články, protože tam najdete to nejdůležitější:
„Konečně kvalitní spánek aneb Jak vyřešit nespavost“ najdete zde
„Homeopatika na nespavost dětí i dospělých“ najdete zde
Víte, jak jsem na začátku článku mluvila o výkřikách do tmy? Tak tohle je ten případ. 😊
Kdy určitě ukončit používání dudlíku:
Jak někteří odborníci (1) doporučují postupovat u akutní bolesti ucha, která je velmi pravděpodobně zánětlivého původu:
Tohle je celkem rozsáhlá problematika, na kterou osobně nejsem odborník a váš pediatr nebo lékař na ORL vás bude informovat podrobněji, ale těchto pár informací se nedozvíte, pokud na zvětšené mandle nikdo nepomýšlí a jejich opakované záněty, angíny nikdo nesleduje.
Tyto příznaky je potřeba včas identifikovat a řešit, protože zvětšené mandle ovlivňují dýchání a pokud se mozek špatně okysličuje, způsobuje to nejdřív únavu, potíže se spánkem (neodpočine si) se všemi důsledky pro zdraví, které není radno podceňovat.
Stejně je to s chrápáním u nás dospělých, které by se mělo včas řešit s praktickým lékařem a ten odesílá do spánkové laboratoře plicní kliniky, kde se toto vyšetřuje a řeší. Nedostatečné okysličení má vliv na kardiovaskulární ústrojí a zdraví obecně.
Pokud se některý z příznaků u dítěte objeví, postupujte takto:
Jak bezpečně, šetrně, ale účinně miminku pomoci, když ho trápí bolestivé prořezávání zoubků se dozvíte ve článku „Jak bezpečně a šetrně na bolesti rostoucích zoubků“.
Jak správně pečovat o dětské zoubky, jaký vybrat kartáček a zubní pastu i kolik jí použít najdete v krátkém, ale praktickém článku „2 nezbytnosti pro správnou péči o dětské zoubky“.
Mezi nejčastější příčiny zvýšené kazivosti dětských zubů jsou:
Pozitivně na kazivost působí krom výše uvedeného:
Tak konec výkřiků do tmy o dětském zdraví, které jsem pobrala na seminářích a knížkách a doplněné o mé lékařské postřehy…
Hodně zdraví!
Líbil se Vám článek? Chcete se dozvědět více o péči o zdraví (nejen) u dětí?
Pro maminky jsem připravila průvodce péčí o zdraví jich samotných (v těhotenství i mateřství) a jejich dětiček, kde najdete:
Zdroje:
1 – Robert S. Mendelsson – Jak pečovat o zdraví dítěte – navzdory vašemu lékaři
2- Eva Hájková – Hravě o živé stravě