Kojení a příkrmy: Kdy a jak začít a proč

Příkrmy správné krmení

Maminky často už od 4 měsíců věku jejich děťátka řeší, kdy začít s příkrmy, protože řada pediatrů už od 5. měsíce věku doporučuje s příkrmy začít, i přestože miminko je plně kojené a prospívá.

Kdy tedy správně a zdravě začít s příkrmy a proč?

Já, i přestože jsem lékařka, s takto předčasným zaváděním příkrmů u zdravých prospívajících dětí nesouhlasím, stejně jako laktační poradkyně a Laktační liga… Proto jsem napsala tento článek, který navazuje na e-Book „Příkrmy od A do Z“, který vás naučí příkrmy správně a zdravě zavádět a zodpoví vám vaše otázky a nejasnosti.

Děťátko v průběhu svého života prochází 3 stádii stravování:

1. Plné, výhradní kojení

Fáze výhradního kojení by měla trvat minimálně 6 měsíců (klidně i déle, pokud miminko prospívá a o příkrmy větší zájem nejeví). Pouze ze závažných (zdravotních) důvodů dítě dostává místo mateřského mléka (MM), mléko umělé (UM) určené pro daný věk.

Kojení se dá „naučit“ a problémy s kojením se dají zvládnout

Udává se, že 98 % maminek je schopno své miminko kojit, takže i přes počáteční potíže s kojením, které trápí řadu maminek (včetně mě u prvního dítěte), se kojení dá „naučit“ (to se týká jak maminky, tak miminka).

Někdy to maminky zvládnou samy jen s on-line pomocí (přečtěte se příběh maminky Veroniky, která potíže s kojením překonala), jindy je problém výraznější a je lepší neotálet a pozvat si laktační poradkyni domů. Ta mamince vše nejen vysvětlí, ale i ukáže, zkontroluje, půjčí odsávačku, je-li třeba, a dá cenné rady.

V každém případě doporučuji maminkám, které čekají první miminko (nebo druhé s tím, že první miminko se kojit nepodařilo) se na kojení předem připravit už v těhotenství.

Bříško v těhotenství

Já své znalosti z kurzu kojení, a hlavně zkušenosti s kojením 2 dětí sdílím v podrobném e-Booku „Kojení od A do Z“, kde se maminky naučí nejen vše o mateřském mléce a manipulaci s ním, ale především si osvojí správnou techniku kojení a naučí se rychle a spolehlivě vyřešit nejčastější potíže, které při kojení mohou nastat.

Když se nepodaří kojit…

Někdy se ovšem kojit nepodaří, i přes veškeré snahy. To se bohužel může stát. V tom případě nemá cenu si nic vyčítat, ale vybrat vhodné umělé mléko, přidávat do něj kvalitní probiotika a zaměřit se na ostatní způsoby, jak imunitu a zdraví miminka podpořit. To je ale potřeba i při kojení.

2. Příkrmy = dítě se „při-krmuje“ ke kojení

Další fází je zavádění příkrmů, kdy se ke kojení (příp. UM) postupně v malém (a postupně se zvyšujícím) množství přidává běžná strava.

Kojení se při zavádění příkrmů nijak neomezuje

Je třeba ale zdůraznit, že v kojení se pokračuje beze změny (množství, délka, frekvence kojení atd.). Kojí se i nadále tzv. na požádání. Kojení bude hlavním zdrojem tekutin, živin a energie i nadále, min. cca 1 roku věku.

Není žádoucí, aby se během pár dní odebrala 1 dávka kojení a nahradila se příkrmem. Dítě se totiž nejdříve pouze seznamuje s novým způsobem stravování a jídlo pouze ochutnává (1 – 2 lžičky) a musíme mu dát dostatek prostoru.

Některé děti mají o nové jídlo zájem hned, ale jiné až třeba v 9.-10. měsíci věku, takže není třeba propadat panice, pokud dítě o příkrmy nejeví zájem a vyžaduje pouze kojení. Je to naopak pro něj to nejlepší, co může dostat (opět za předpokladu, že je zdravé a prospívá, a i maminka je zdravá a zdravě se stravuje!).

S příkrmy lze začít i později než v ukončených 6 měsících

Dá se říct, že nemůžete udělat chybu, pokud budete výhradně kojit déle a s příkrmy začnete později než v doporučovaných ukončených 6 měsících věku. To ovšem za předpokladu, že miminko dobře prospívá (mimo jiné má dostatek pomočených plen; stolice u plně kojených dětí nemusí být i několik dní), je veselé, spokojené, zdravé a dělá pokroky.

Vyplatí se sledovat potřeby vašeho miminka a nechat rychlost a druh zaváděných potravin na něm (je-li to vhodné samozřejmě) a jeho snášenlivosti (některé děti trápí potíže s trávením, prdíky…).

Příčinou trávicích potíží a nedobrou snášenlivostí příkrmů může být i příliš rychlý sled zavádění nových potravin. Většina pediatrů se bohužel domnívá, že miminko, které dosud znalo jen mléko, je bez problémů schopné takřka ze dne na den přejít na běžnou stravu: nadýmavou zeleninu, krátce na to maso (!), vejce (!), dráždivé ovoce, obiloviny včetně kaší atd… Tak to ale není, a řadu miminek trápí nadýmání a bolesti bříška. Další potíže se mohou projevit dokonce až za řadu měsíců: trávicí potíže (např. bolesti břicha, zácpa, průjem), poruchy imunity (nemocnost, alergie a intolerance) anebo kožní potíže (zdraví střev přímo souvisí s kvalitou kůže – to vysvětluji maminkám dětí s atopickým ekzémem).

Proto doporučuji: Příkrmy zavádějte postupně a pomaleji, než radí pediatři

Nezřídka se dokonce stává, že to s příkrmy zkoušíte několik týdnů a miminko přesto zájem nejeví nebo mu nevyhovují a má potíže s trávením. Pak bývá vhodnější udělat na 1-2 týdny s příkrmy pauzu a jen kojit a zkusit to znovu.

Zdravé příkrmy pro kojence

Kdy zavádění příkrmů odložit

S příkrmy začínejte/podávejte v době, kdy jste vy i dítě v dobré náladě a nikam nespěcháte. Nezačínejte s příkrmy:

  • v době nemoci dítěte,
  • při růstu zubů,
  • v období kolem očkování (stejně tak v tuto dobu nezavádějte novou potravinu, mohlo by dojít ke zkreslení v případě potravinové alergie/reakce po očkování)
  • když nejste doma
  • někam budete za chvíli odcházet a byli byste ve stresu.

V případě nemoci většina dětí nemá o příkrmy zájem a vyžaduje pouze kojení, protože mateřské mléko je lépe stravitelné, což je při nemoci vhodnější, protože dítě potřebuje dostatek energie na boj s nemocí, místo na trávení příkrmů.

V jakém případě začít s příkrmy naopak dříve

Pokud dítě projevuje velkou touhu jídlo ochutnat i dříve (natahuje se apod.), je možné začít o pár dní, max. 1 – 2 týdny dříve, ale pro jeho zažívání, imunitu a zdraví obecně je kojení ideální a není třeba spěchat (opět platí pro spokojené a prospívající děti).

Situace je odlišná u nekojených dětí, dětí na dokrmu umělým mlékem či hůře prospívajících  a chronicky nemocných dětí. Tam je vždy potřeba se poradit s pediatrem, příp. laktační poradkyní a postupovat individuálně, ale předčasné zavedení UM/příkrmu by nemělo být první volbou.

Příčiny zhoršení kvality spánku u 5měsíčních kojenců

U velkého množství miminek dochází kolem 5. měsíce věku ke zhoršení kvality spánku. – Velmi často se budí (klidně i každou půl hodinu!) a uspí je kojení (kojení na uspávání funguje v drtivé většině případů, ať se jedná o zlé sny, hlad, žízeň, bolesti bříška či zubů…). Maminka, ale častěji pediatr, toto vyhodnotí tak, že miminku mateřské mléko už nestačí, budí se hlady a je tedy potřeba začít s příkrmy.

Stejnou radu dávají někteří pediatři u větších a těžších dětí (tzv. „kluci jako buci“ 🙂 ) s tím, že takhle „velké“ dítě už má větší nároky a kojení mu nemůže stačit (což je další nesmysl, pokud dítě prospívá a je jinak spokojené). Vždyť rostou jako z vody a to „jen“ díky mateřskému mléku!

Dětská nespavost

Mohu vás ujistit, stejně jako řada laktačních poradkyň, že důvodem buzení obvykle není hlad a rozhodně není třeba (pokud je miminko zdravé, prospívá, má dostatek pomočených plen; plně kojené miminko nemusí mít stolici i 10 dní a je to v pořádku, pokud ho netrápí trávicí potíže) začínat s příkrmy předčasně.

Nejčastější důvody opakovaného buzení:

Důvodů je ale celá řada, jako např. potřeba kontaktu s maminkou. Další informace o spánku miminek a malých dětí najdete na www.prosimspinkej.cz .

Kdy s příkrmy nikdy nezačínat

Dítěti mladšímu než ukončených 4 měsíců věku nepodávejte žádné šťávy ani čaje, pouze mateřské či umělé mléko! Ani v horku není třeba doplňovat pitný režim jinak než mateřských (umělým) mlékem!

Důvod je prostý. Veškeré orgány a orgánové soustavy miminka, trávicí soustavu nevyjímaje, jsou nezralé a jejich funkce zatím ne zcela vyvinuté a dokonalé. A na to je potřeba brát ohled při veškeré péči a přístupu k miminku. Mateřské mléko je velmi dobře stravitelné, a tak je pro novorozence a malého kojence tou nejideálnější potravou.

3.Běžná strava, bez kojení

Poslední fází stran stravování dítěte je období, kdy dítě už není kojeno a konzumuje jen běžnou stravu. K tomu dochází obvykle mezi 1.-2. rokem (příp. déle). Každopádně čím déle se dítě kojí, resp. přikojuje tím lépe (ideální čas na ukončení kojení bývá kolem 2.roku věku, záleží ale hlavně na tom, zda to vyhovuje nejen dítěti, ale i mamince).

Kdy, proč a jak kojení ukončit bez slziček a stresu sdílím v tomto článku.

Hezký vztah maminky a batolete

Kvalita a způsob stravování dítěte do 3 let věku má stěžejní význam pro jeho celoživotní zdraví, takže se vyplatí dát si záležet a minimálně do tohoto věku dávat velký důraz na to, aby strava dítěte byla skutečně zdravá a kvalitní, bez éček, náhražek a polotovarů.

Správně připravené příkrmy by měly být zdravé po všech stránkách:

  • zdravotní,
  • alergologické – imunologické,
  • logopedické (správné krmení jako prevence vad řeči),
  • psychologické (prevence poruch příjmu potravy a správný postoj k jídlu).

Líbil se Vám článek? Chcete se dozvědět víc?

V nově aktualizovaném e-Booku „Příkrmy od A do Z“ najdete informace od odborníků na výživu dětí, logopedů, psychologů, lékařů, doplněné o maminkovské zkušenosti. Maminky o e-Booku říkají:

  • MUDr. Radka D.: „Příkrmy od A do Z“ doporučuji všude. Spousta maminek se řídí věkem uvedeným na skleničce, příp. babskými či „zaručeně spolehlivými“ internetovými radami. Nevědomky zadělávají miminku na problémy. Tento e-book podává ucelený a přehledný know-how založený na moderních poznatcích. A navíc je velmi dobře čtivý. Měl by být součástí výbavičky každé nastávající maminky :-)“
  • Eva J.: „Děkuji, Vaše rady ohledně příkrmů u dcery krásně zabraly a jsem spokojená já a hlavně ona :)“
  • Výživová poradkyně Štěpánka Čápová: „Váš e-book se mi moc líbí. Je hezky psán, přehledný a srozumitelný.“

Postupujte podle e-Booku „Příkrmy od A do Z“>>  a mějte konečně jasno, jak příkrmy zdravě a skutečně správně zavádět, vybírat, připravovat i podávat! 

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství

Zdroje a doporučená literatura:

RNDr. Petr Fořt, CSc. – Aby dětem chutnalo 1 a 2

Maminka-lékařka se zkušeností s léčbou neplodnosti (první miminko máme z IVF, ale druhé z přirozeného otěhotnění!) a vášní pro zdraví bez "chemie". Nadšená propagátorka Nevýchovy, která si užila krásné těhotenství i porod a zvládla strasti počátku mateřství se ctí. Autorka e-průvodce pro páry plánující miminko "Naše vítězství nad neplodností aneb 12 tipů, jak zvládnout umělé oplodnění", e-průvodce těhotenstvím a přípravou k porodu "Konečně těhotná aneb Jak mít pohodové šestinedělí a zvládnout porod s úsměvem", e-průvodce komplexní péčí o miminko"Deník novopečené maminky aneb Jak přežít šestinedělí a užívat si mateřství". "S intuicí, rozumem i humorem Vás provedu mateřstvím již od plánování miminka." Jak a proč jsem se stala z neplodné lékařky maminkou blogerkou si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů