Víte, co dokáže udělat z roztomilého usměvavého miláčka ukřičeného, nesnesitelného malého ďáblíka? 🙂 Rostoucí zoubky!
Kolem 6. měsíce věku (je to ale individuální – někdy je to později a některá miminka se naopak s mléčným zoubkem dokonce už narodí) se začínají miminkům prořezávat a růst první zoubky a celá ta anabáze s mléčným chrupem končí kolem 30. měsíce věku, tedy až ve 2,5 letech (někdy až ve 3 letech), takže bohužel žádná krátká záležitost a nejedněm rodičům a jejich miminku způsobí trápení. Uvádí se, že růst, resp. prořezávání jednoho mléčného zubu trvá přibližně 8 dní.
Mléčný chrup se skládá z 20 zubů. Kolem 5. – 6. roku věku začnou zoubky postupně vypadávat a chrup mléčný nahrazuje chrup trvalý skládající se ze 32 zubů. Kalendář prvních zoubků si můžete vytvořit na www.camilia.cz nebo bývá součástí památečních knížek, kam zapisujete důležité momenty života vašeho miminka a vlepujete fotky.
Možností je mnoho a každému funguje něco jiného. Vzhledem k tomu, že miminka a malé děti jsou těmi nejcitlivějšími „pacienty“, je na místě vystačit s režimovými opatřeními a přírodní léčbou bez zbytečné chemie. Více ve článku o rizicích léků a výběru bezpečných doplňků stravy zde>>
=> Můžete dát dítěti vhodnou hračku (jak ji vybrat najdete ve článku zde>>), která neporaní dásně, neobsahuje toxické látky a dá se dobře kousat. Pozor na druh plastu, který dítěti dáte: více ve článku „Proč některé plasty škodí dětskému zdraví a co s tím“ zde>>
=> Přímo na kousání při prořezávání zoubků jsou ale určena kousátka. Ideální je vybrat nějaká ekologická, tedy pro zdraví dítěte nezávadná (já mám dobrou zkušenost s kousátkem Kikko eko, nebo Lanco z přírodního kaučuku). Kousátka mohou být dokonce tzv. chladící (obsahující tekutinu) – kousátko dejte zchladit do ledničky (raději ho nedávejte do mrazáku, aby nedošlo k poranění dásniček, nebo jen na kratičkou chvíli) a zajistíte tím děťátku chladný „obklad“ proti bolesti.
Další domácí radou může být u starších kojenců a batolat namočit látkovou plenku do vhodného džusu a nechat na chvilinku (!) zmrazit v mrazáku a nechat poté dítěti žmoulat (nutno opět dát pozor na teplotu plenky).
V určité fázi prořezávání pomůže masáž dásniček například gumovým kartáčkem pro kojence, tzv. prsťáčkem (za normálních okolností se používá na čištění zubů kojenců), který dítě může taktéž žmoulat. Někdy pomůže i pouze masáž tvářiček. Můžete je i potřít vhodným olejíčkem.
Vždy je ale třeba dávat pozor, protože v určité fázi prořezávání naopak dásně bývají na dotyk velmi citlivé a masáž by stav jen zhoršila.
Bezpečné a šetrné homeopatikum, vhodné i pro ty nejmenší, působící na vícero příznaků spojených s prořezáváním zubů (bolesti, podrážděnost, červené tváře, průjem). Obsahuje jen látky rostlinného původu a čištěnou vodu a je chuťově neutrální. Neobsahuje konzervanty, umělá sladidla>> či zahušťovadla.
Můžete ho kombinovat i s jinými přípravky a je možné ho podat až 6x denně po dobu 3-8 dnů. Balení je velmi praktické – obsahuje jednorázové obaly obsahující přesně 1ml roztoku, takže podáte dítěti vždy správnou dávku (obsah se vytlačí miminku do pusinky).
Homeopatikum složené z několika účinných látek je určené na vícero stavů (nejen na růst zubů, ale i nespavost či mírné bolesti bříška) projevujících se neklidem, podrážděností, horečkou a dále na stavy jako rýma, kýchání, kašel, bolest v krku.
Je použitelné již pro miminka od 1. dne života a je ve formě čípků. Při akutních potížích je možno čípek podat i každé 2 hodiny a po zlepšení již jen 2-3 čípky denně. U kojenců do 6 měsíců věku ovšem maximálně 2 čípky denně. Já mám Viburcol u mladšího syna osobně vyzkoušen a mohu vřele doporučit. 🙂
Samozřejmě kromě režimových opatření a homeopatik řekněme univerzálních (např. Viburcol, se kterým já vždy v „krizových situacích“ vystačila) jsou i homeopatika cílená, která je ale potřeba vybrat přesně podle potíží konkrétního miminka.
Jenže v tom případě je malá komplikace to, že musíte to homeopatikum vybrat a pořídit, přičemž většina homeopatik doporučovaných na bolesti prořezávajících se zubů je více méně specifická a v běžné (homeopatické) lékárničce je málokdo má. Takže já jsem vybrala jen taková, která většina milovníků homeopatik doma běžně má, protože mají řadu dalších běžných využití (proč je mít doma se u každého hned dozvíte):
Pokud žádné s těchto homeopatik nesedí na vaše miminko, a přesto chcete primárně bolesti zubů řešit homeopatiky, tak doporučuji web Svět homeopatie vedený týmem lékařů a dalších odborníků a web lékárnice a homeopatky Mgr. Ludmily Spáčilové. Ale nebojte, ulehčím vám hledání, tipy na specifická homeopatika na bolesti zoubků najdete v tomto jejím článku.
Homeopatika se malým dětem podávají rozpuštěná v troše kojenecké vody v injekční stříkačce (obvykle 3-5 kuliček v jedné dávce; dávku je možné opakovat – tak to dělám já). Doporučuje se také nechat 10 kuliček rozpustit ve 100ml kojenecké vody a tento roztok podávat po lžičkách: 1 lžička = 1 dávka – a opět možno opakovat podle potřeby). Je třeba 15 min. před a po podání homeopatika nejíst, nepít, nekojit (zkrátka mít čistá ústa), což se týká i dospělých, kteří tato homeopatika mohou samozřejmě také užívat (v tomto případě stačí nechat kuličky rozpustit v ústech, necucat).
Existují i gely, které se aplikují přímo na dásně, ale osobně nejsem o jejich větší účinnosti a bezpečnosti přesvědčená. Nedokážu si představit, že v ústech zůstane déle než pár vteřin, protože dítě ho záhy spolkne. Navíc mohou obsahovat ne právě vhodné látky (umělá sladidla, konzervanty apod.).
Nezbytností často bývá mixování stravy z důvodu silné bolesti dásní a nemožnosti kousat. Taktéž dávejte pozor na dráždivé potraviny, např. kyselé ovoce apod.
Pokud si nejste jistí, zda jsou potíže miminka způsobeny růstem zubů, zvláště jsou-li přítomny i další příznaky, poraďte se s lékařem.
Tipů, jak vyzrát na bolesti zoubků je celá řada, napište mi do komentářů ty vaše! 🙂
Líbil se vám článek? Chcete se dozvědět víc o péči o zdraví (nejen) u dětí?
Pro maminky jsem připravila průvodce péčí o zdraví jich samotných (v těhotenství i mateřství) a jejich dětiček, kde najdete:
Zdroje a doporučená literatura:
www.camilia.cz
svethomeopatie.cz
homeoporadna.eu Mgr. Ludmily Spáčilové