Já jsem milovnice homeopatik, zvláště pokud jde o léčbu stavů, u kterých „nejde o život“ a klasická medicína nemá šetrný a skutečně účinný lék. Homeopatika jsou totiž bezpečná, šetrná, rychle účinkující, a hlavně je mohou děti od miminek až po starce s mnoha nemocemi a léky.
Proto je ráda a často používám u sebe a svých dětí na všelijaké potíže (včetně konstituční léčby, kdy se řeší především psychika) a hojně je doporučuji párům, které se o miminko snaží, těhotným ženám při léčbě potíží v těhotenství a v rámci přípravy na porod a jeho usnadnění, i maminkám na léčbu svou i svých dětí.
Opar: Pokud vám začíná opar a cítíte pnutí a šimrání užijte Apis mellifica 15CH a užívejte tak dlouho a často, dokud příznaky nezmizí. Pokud se opar již vysel (puchýřky), tak užívejte opakovaně do zhojení Rhus toxicodendron 15CH.
Hmyzí štípnutí: Na otok a s tím spojenou bolest užijte (jedná se zvláště o děti) Apis mellifica 15CH (primárně homeopatikum na otok). Já dávám spíše potenci 30CH (tu znají maminky z e-Booku o bezpečném očkování) a zabralo okamžitě.
Úraz: Při úrazu dochází k bolesti, otoku, případně krvácení, a samozřejmě jsou děti rozrušené a bojácné, jde-li o větší úraz. Na toto vše a zlepšení hojení obecně působí Arnica Montana 5/9CH. Na otok už víte, co pomáhá a na bolesti obecně se dá použít Chamomilla vulgaris 15CH.
Neštovice jsou nepříjemné svědivé kožní onemocnění začínající teplotou a bolestí hlavy, na které za 24-36 hodin navazuje výsev pupínků (pustulek) a to nejdříve ve vlasech (poté se šíří dále po těle směrem od hlavy dolů). Dítě je infekční již před jejich výsevem, a to až do doby zaschnutí puchýřků (přenos je vzduchem kapénkovou cestou, tedy např. jako rýma).
Potřeba je promazávat suchou kůži a děti nesmí na slunce! Lokálně se doporučuje případně použít obklady s hypermanganem a na svědění kůže zkuste gel Dapis, který i krásně chladí dáte-li ho na chvilku do lednice. S Dapis gelem nemám zkušenost, ale třeba já na „bebíčka“ všeho druhu včetně hmyzího štípnutí používám chladivý Rescue cream (Bachovy esence).
Další tipy na homeopatika na neštovice najdete na webu Svět homeopatie v tomto článku a tady a pak především na webu Mgr. Ludmily Spáčilové v tomto přehledném článku rovnou s možností jejich objednání.
U alergických potíží obecně je vhodné při alergologickém vyšetření zjistit (příp. aspoň se pokusit vytipovat podle časového objevení potíží) příčinu, tedy alergen. Zahájení léčby pak je mnohem jednoduší a cílenější.
Alergie a intolerance (pylové, potravinové i jakékoliv jiné) jsou známka jakési poruchy imunitního systému ve smyslu přecitlivělosti, takže základem by měla být samozřejmě péče o imunitu. A protože 80% imunity sídlí v tenkém střevě (více se dozvíte v tomto článku o probioticích), je potřeba podpořit zdraví střev:
Stejně tak je vhodné na jaře podpořit činnost jater (jaterní detox) a žlučníku pomocí homeopatik nebo doplňků stravy:
Při pylové alergii jsou důležitá režimová opatření:
A) Měsíc před prvními projevy pylové alergie
Již měsíc před prvními projevy alergie (alergici obvykle ví, kdy přibližně jim alergie začíná, např. konec dubna, začátek června…) se začíná s dvojicí homeopatik, která zmírní projevy nadcházející alergie.
B) V době pylové alergie
V době pylové alergie přidejte další homeopatika 3-5 denně podle intenzity a typu potíží:
Tato homeopatika lze při zlepšení potíží postupně snižovat, případně i vysadit. Do konce pylové sezóny se užívá pouze Poumon histamine (obvykle 2x denně).
Další tipy na homeopatika najdete jako tradičně na Svět homeopatie vedený týmem odborníků včetně lékařů, např. v tomto článku.
Já ale u sebe a Vildy obvykle vystačila vždy s Poumon histamine po celou dobu alergie (začít užívat preventivně jsme dosud nestihli, takže jsme užívali až v době příznaků alergie). U dětí doporučuji nechat homeopatika rozpustit v troše vody v injekční stříkačce a dítěti nechat vycumlat nebo nechat vycucat (podle věku), přičemž 15 minut před a po užití nejíst, nepít.
Ať vám alergie nezkazí jaro! 😊
Líbil se Vám článek? Chcete se dozvědět o péči o zdraví dětí i maminek?
Pro maminky jsem připravila průvodce péčí o zdraví jich samotných (v těhotenství i mateřství) a jejich dětiček, kde najdete:
Zdroje homeopatik na alergie a neštovice:
Homeoporadna.eu Mgr. Ludmily Spáčilové
Svethomeopatie.cz – MUDr. Věra Budková, PharmDr. Jana Strieglerová, PharmDr. Lenka Štýsová