Mateřské mléko a kojení je úžasná věc, skutečný a nefalšovaný zázrak! Víme toho o něm sice dost, ale stále existuje spousta záhad…
Kojení má velké množství výhod, a to nejen pro miminko, ale i pro maminku, a moderní maminky se na něj připravují už v těhotenství.
Kojení je úžasná věc, o kterém víme hodně, ale tohle vás možná překvapí…
Při sání přichází sliny miminka do kontaktu s bradavkou. A podle látek (včetně jejich hladin – nedostatek či nadbytek živin, minerálů, vitamínů, imunoglobulinů a dalších) obsažených ve slinách miminka prs „vyrábí“ mlíčko s takovým množstvím a sestavou látek, které vaše miminko právě potřebuje!
Někdy miminko potřebuje více toho, jindy onoho. Stejně jako v horkých dnech se tvoří více tekutého mléka na zahnání žízně. Toto žádné umělé mléko a bohužel ani odstříkané mateřské mléko neumí.
Pokud mléka z prsu odchází málo, je to zpráva pro prs, že není tolik potřeba, a jeho tvorba bude klesat. Bude-li odcházet „všechno mléko, které v prsu je“, bude to zpráva pro prs, že je ho málo, a prs příště vyrobí mléka více!
Takže odstříkávání je jedna z možností, jak laktaci rozjet.
Kojení funguje i jako přirozená antikoncepce, ale jen pokud jsou splněny všechny tyto podmínky:
Ovšem osobně znám i ženy, které kojily, a přesto otěhotněly 3 měsíce po porodu, takže nic není 100%. 🙂
Kojit zvládne i adoptivní matka, tedy žena, která nebyla těhotná a neporodila, a tedy nebyla pod vlivem potřebných hormonů. Je to sice náročné, ale laktaci je možné si navodit uměle!
A to zejména pravidelným odstříkáváním a stimulací bradavek, užíváním homeopatik atd. – to vše ovšem v řádu týdnů až měsíců!
Mateřské mléko je možné prodat i koupit a to v bankách mateřského mléka, kterých je v ČR již 5 (Hradec Králové, Most, České Budějovice, Česká Lípa, Praha-ÚPMD).
Mateřské mléko se někdy označuje za tekuté zlato – v Americe se na internetu prodává (cena už je možná nyní jiná) za cca 4 dolary za 30ml (to je cena 262x převyšující cenu ropy)!
Téměř u 3/4 žen se totiž více mléka tvoří v pravém prsu (mohu potvrdit 🙂 ). A vůbec nezáleží na tom, zda je žena levačka nebo pravačka.
Většina žen se mylně domnívá, že větší prsy = více mléka a snadnější kojení, což tak obvykle nebývá. Produkce mléka totiž vůbec nezáleží na velikosti poprsí, ale na „velikosti“ mléčné žlázy. Opakovaně jsem se setkala totiž s tím, že více mléka měly ženy s malými ňadry, takže klid. 🙂
Dalším mýtem je to, že ženy po plastice prsů (zvětšení za pomoci implantátů) nemohou kojit. Většina jich bez problémů kojí.
Kojení uvolňuje dva základní hormony – oxytocin a prolaktin. Oba hormony přispívají k dobré náladě (maminky i miminka) a k vytvoření pevné citové vazby. Oxytocin podporuje stahy děložní svaloviny, což je výhodné zejména ze strany snížení rizika poporodního krvácení a rychlejšího zavinování dělohy.
Kojit lze i v těhotenství (je to ale náročné na organismus maminky, a může být i určité riziko předčasného porodu/potratu způsobeného stimulací bradavek s následnými hormonálními změnami – je to ale velmi individuální) a dále i dvě rozdílně staré děti zároveň.
Mléko se přizpůsobí mladšímu dítěti, ale jeho složení je výjimečné i pro starší dítě. Přednost při kojení musí mít ale mladší dítě, protože starší dítě se již může „dokrmit“ běžnou stravou…
Tak co? Věděli jste to, nebo dokonce víte ještě o dalších záhadách úžasného kojení? 🙂
Kojení je sice přirozená věc, ale je to tak trochu věda a člověk aby na něj měl vysokou školu. 🙂 V tom vám ráda pomůžu, protože takovou vysokou školu kojení absolvujete díky e-Booku „Kojení od A do Z“, kde najdete vše o mateřském mléce a kojení:
Lékařské zajímavosti, vše z kurzů kojení, vychytávky od laktačních poradkyň i zkušenosti kojících maminek i mou on-line podporu a možnost konzultace v ceně!
Veronika B.: „Mohu Vám jen a jen poděkovat. Vlila jste mi zase naději a optimismus do žil… Stále nemohu uvěřit, že se to zadařilo. Chci Vám moc a moc poděkovat za Vaši ochotu, čas a povzbuzení. Díky Vám kojím plně.“
Zdroje a doporučená literatura:
kojeni.cz
Aby dětem chutnalo 1 a 2 – RNDr.Petr Fořt, CSc.
Doba jedová 1 a 2 – prof.RNDr.Anna Strunecká, DrSc.
Očkování, jeho účinky, následky a jejich léčba 2. – MUDr. Ludmila Eleková