V těhotenství jsem se s nadšením připravovala na příchod vytouženého a dlouho očekávaného potomka a samozřejmě jsem pro něj chtěla, jako každá maminka, to nejlepší. Krom certifikované přírodní kosmetiky a dalších nezbytností jsem vybírala i plenky, které budu používat.
Nakonec jsem se jako správná bio-mamka rozhodla pro moderní látkové plenky, a to konkrétně skvělé české plenky Bamboolik (jsou z bambusu – odtud název 🙂 ), které jsou uživatelsky jednoduché a také pratelné na 60st. (nižší teplota podle mě u plenek není z hygienickým důvodů vhodná).
Látkovky, zvláště ty z bio bavlny a bambusu, jsou ekologická a zdravá varianta, protože neobsahují žádnou chemii. Naopak jednorázové papírové plenky jsou bohužel obvykle bělené chlórem a tak obsahují nebezpečné dioxiny. Navíc je to velká ekologická zátěž, protože plenky se v přírodě rozkládají stovky let…
Ovšem v šestinedělí, než se s miminkem sžijeme, jsem přesto plánovala používat papírové plenky. Většina látkových plenek je totiž vhodná až pro miminka s hmotností nad 4 kg. Po šestinedělí už jsem je ale chtěla mít jen v záloze pro případ průjmu nebo kdybych nestíhala prát. Vybrala jsem samozřejmě ty ekologické – částečně rozložitelné, nebělené chlórem, bez parfemace a jiné chemie. Dlouho jsem nevybírala a koupila Beaming baby, které ovšem nejsou nejlevnější, spíše naopak. 🙁
Očekávala jsem, že v porodnici dostaneme klasické „pemprsky“, a proto jsem dokonce zvažovala přinést si plenky vlastní. V porodnici mě ale čekalo milé překvapení – k dispozici jsme dostaly MonPeri, značku, o které jsem toho do té doby moc neslyšela, ale záhy jsem s radostí zjistila, že:
Po šestinedělí, když jsme konečně úspěšně vyřešili naše problémy s kojením, jsem se odhodlala a podle plánu přešla na látkovky. Vše jsme zvládali krásně, bez problémů a látkovky nám vyhovovali a dokonce i tatínek je zvládl přebalit! 🙂 Ale při trénování polohy na bříšku a „pasení koníčků“ Vilíkovi objemnější plenky trošku vadily (ale mohlo to být mou chybou…). Zatímco u babičky, kde měl papírové plenky, dělal pokroky. 🙂
Ve 4. měsících věku už Vilík nechtěl přebalovat v noci a já musela noční kalhotkovou plenku vycpat další vložnou plenou tak, aby plenky „vydržely“ bez přebalení celou noc. Jenže plenka byla ještě objemnější a přišlo mi to nepohodlné (ale možná jsem to dělala špatně a rozhodně nechci látkovky zatracovat, to vůbec ne!), ale Vilík si nestěžoval.
Pak nás ale nejspíše mou dietní „chybou“ potkal atopický ekzém, který jsem jako správná bio-mamka chtěla řešit jen přírodní léčbou a také především režimovými opatřeními. Přešla jsem tedy, spíše preventivně, zpět na papírové plenky, protože atopici musí mít na těle jen 100% bavlnu (ideálně bio bavlnu, která je na rozdíl od klasické bavlny bez chemie, anebo bambus apod., ale ne umělá vlákna), a jelikož se bez flísové separační plenky neobejdeme, nejde to jinak. Navíc i pro mě jsou jednorázové plenky pohodlnější. 🙂
Našla jsem jednorázové eko-plenky pro alergiky značky Moltex, které nám také vyhovovaly, ale když se ekzém zklidnil, tak jsme po několika měsících přešli zpět na osvědčené a o poznání levnější české MonPeri. A mohu ujistit i maminky malých atopiků a dětí s citlivou pokožkou, že náš malý atopik a alergik MonPeri toleruje bez potíží. 🙂
Plenkám MonPeri věřím ale nejen já…
Protože, jak říkají v MonPeri:
Nakupte na www.monperi.cz libovolný počet plenek nejpozději do 6.4.2018 a zadejte tento kód („rf2d8636oy“) a získáte 20% slevu!!!
Zdroje a doporučená literatura:
Doba jedová 1 a 2 – prof.RNDr.Anna Strunecká, DrSc.
Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně – vydávané sdružením Arnika arnika.org
monperi.cz