Nemluv a dýchej zhluboka aneb Kojení je úžasná věc

Zkumavky

Venku je 30st. C ve stínu a já před půl hodinou předala naše batole babičce, protože mě čeká preventivní prohlídka na gynekologii. Už je to rok, co jsem tu byla naposledy. Strašně to uteklo. Minule jsem také předala malého babičce, ale to bylo o poznání větší chladno a také on byl o poznání menší. Teď už mu táhne na 14 měsíců a právě udělal svoje první samostatné krůčky…

Už chvilku čekám v čekárně, protože pan doktor má trochu skluz. Jedna pacientka střídá druhou a snad už bude řada na mě. Sestřička se omlouvá a ujišťuje, že za chvilku půjdu na řadu, abych mohla malého převzít od „hlídací“ babičky. 🙂

Nato přichází mladý pár s miminkem v autosedačce – vajíčku. Zdá se, že novopečená maminka jde na kontrolu po šestinedělí, protože miminko je opravdu maličké. Trochu kňourá, ale kdo by nekňoural v takovém vedru a možná v ne zcela pohodlné poloze v autosedačce. Taťka dává miminku napít a v tom já zbystřím…

Nakojené miminko

 Žádné kojení?

Ale z kontextu hovoru rodičů odtuším, že kojení (nebo snad „krmení“ už nevím…) bylo zřejmě před odjezdem. Zato dostává napít z kojenecké lahve. To já znám. My v šestinedělí skoro 3 týdny dokrmovali umělým mlékem, protože jsem měla nedostatek toho mateřského, ale snažili jsme se alternativně stříkačkou po prstu, aby si nezvykl na láhev a neodmítal pak kojení. Ale venku to samozřejmě není možné, to chápu…

To, co mě ale překvapilo je, že v láhvi je tekutina vzhledem připomínající vodu s jakousi příchutí či slabý čaj… Kojenci se to, zdá se, moc nelíbí a kucká, ale pak pije. Vždyť je fakt vedro.

Proč 6-týdennímu miminku dávají něco jiného než mléko (mateřské či umělé)?

Přemýšlím nad důvodem. Chtějí v horku zvýšit pitný režim a nechtějí v tuhle chvíli kojit…? Domnívají se, že voda je lepší než umělé/odstříkané mateřské mléko..? Má miminko nějaký zdravotní problém a má tento postup povolen/nařízen..?

Bojuji s nutkáním jim poradit, pomoci, vysvětlit, poučit je, aby svému děťátku nevědomky „neubližovali“… Vždyť pro novorozence a kojence cca do 6 měsíců věku je mateřské mléko to nejdůležitější! Je to základ jídelníčku, resp. je to jeho celodenní jídelníček, je to jídlo i pití. A to, co dítě v prvních 3 letech jí a pije je základem pro jeho zdraví a imunitu po celý zbytek života. Neuvážené podávání nevhodného jídla a pití může mít negativní vliv na zdraví a někdy i po zbytek života. Nemusí to být hned vážné onemocnění, ale třeba už jen častější nemocností, intolerancí některé stravy apod.

Zkumavky s bílou tekutinou

Proč se někdo rozhodne nekojit? (Pominu-li závažné důvody)

Vždyť kojení je úžasná věc! A bohužel ani umělé mléko ho nemůže nahradit!

Radím… Pokud miminko prospívá, kojte plně do ukončeného 6. měsíce věku. Příkrmy zavádějte až poté a to zvolna a postupně, není kam spěchat! Kojení je ale velmi žádoucí minimálně do roka věku, ideálně do 2 let, příp. pokud to oběma vyhovuje, tak i déle. Uvádí se, že dítě se samo odstaví obvykle mezi 18.-24. měsícem věku, ale je to individuální. V tomto období už poté není nutné přecházet z kojení na umělé mléko. Stačí jogurt, roztíratelný sýr typu lučina, ideálně ricotta, příp. plnotučné kravské mléko například v kaši. – Ovšem v případě, že dítě netrpí alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM). To je ale jiná kapitola.

Možná o kojení víte hodně, ale jedno asi ne. – Při sání přichází sliny miminka do kontaktu s bradavkou. A podle látek (včetně jejich hladin – nedostatek či nadbytek některých minerálů, vitamínů, imunoglobulinů a dalších) obsažených ve slinách miminka prs „vyrábí“ mlíčko s takovým množství a sestavou látek, které vaše miminko právě potřebuje!!! Stejně tak se upravuje množství živin – někdy miminko potřebuje více toho, jindy onoho. A stejně tak v horkých dnech se tvoří více tekutého mléka na zahnání žízně…Toto žádné umělé mléko a bohužel ani odstříkané mateřské mléko neumí. A voda či jiná náhražka už vůbec ne. Ke slazenému čaji se snad ani vyjadřovat nemusím…

Pokud má maminka problémy s kojením, vřele doporučuji využít aktualizovaného podrobného průvodce „Kojení od A do Z“, který je takový kurz kojení z pohodlí domova, ke kterému je i moje on-line podpora, protože ne každá maminka má (zvláště v době covidu) možnost kontaktovat laktační poradkyni, která k ní přijde domů a s kojením jí pomůže. A pokud potřebujete „jen“ pár rad, jak rychle rozběhnout laktaci, tak si stáhněte ochutnávku tohoto podrobného e-Booku zde.

Pokud ovšem je závažný důvod k nekojení, berte to jako fakt a nestresujte se a už vůbec se neobviňujte. Bylo by to kontraproduktivní…

Zatímco stále sedím v čekárně, po očku rodinku sleduji. Tatínek si vzal miminko do náruče, protože bylo zpocené. To na něj mžourá malými očky. To snad ani není pravda, že náš mazlík byl před rokem taky takový maličký. Teď je to kluk jako buk.

Chtěla bych vždy poradit rodičům, ale obvykle se neodvažuji, abych nedostala „lekci ze slušného chování“. Nevím, co v lahvi bylo a ani jiné podrobnosti, a dávat „chytré“ rady by bylo krátkozraké… Já také nemám ráda, když mi někdo dává nevyžádané rady, protože o mě a o dané situaci nic neví. Sama jsem se párkrát ocitla v situaci, kdy by mi jistě někdo z kolemjdoucích „rád poradil“ nebo glosoval nastalou situaci, ale to bych těžce nesla.

Jelikož rodiče v čekárně (či kolemjdoucí) neví nic o mě, tak stejně tak nevím nic já o nich. Proto jen dýchám zhluboka a uklidňuji se „Míšo, mlč, nic o tom nevíš, napíšeš článek, který možná někomu otevře oči, inspiruje nebo pomůže a vysvětlí, a bude dobře…“ 🙂 A tak jsem sedla a napsala článek o nezbytnosti výhradního kojení miminek do 6 měsíců věku…

Tak přeji pohodové kojení! 🙂

Stáhněte si zdarma eBook“5 tipů, jak co nejrychleji zvýšit laktaci“, kde se naučíte, jak pokles laktace či zvýšené nároky miminka rychle vyřešit!

e-book "5 tipů, jak co nejrychleji zvýšit laktaci"

MUDrc Míša - Tajemství ideálního mateřství

Maminka-lékařka se zkušeností s léčbou neplodnosti (první miminko máme z IVF, ale druhé z přirozeného otěhotnění!) a vášní pro zdraví bez "chemie". Nadšená propagátorka Nevýchovy, která si užila krásné těhotenství i porod a zvládla strasti počátku mateřství se ctí. Autorka e-průvodce pro páry plánující miminko "Naše vítězství nad neplodností aneb 12 tipů, jak zvládnout umělé oplodnění", e-průvodce těhotenstvím a přípravou k porodu "Konečně těhotná aneb Jak mít pohodové šestinedělí a zvládnout porod s úsměvem", e-průvodce komplexní péčí o miminko"Deník novopečené maminky aneb Jak přežít šestinedělí a užívat si mateřství". "S intuicí, rozumem i humorem Vás provedu mateřstvím již od plánování miminka." Jak a proč jsem se stala z neplodné lékařky maminkou blogerkou si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů